https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_1f881c8eaaca02e2c8b258b45_o.jpg
Türkiyədə işgüzar səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov Türkiyə Respublikasının milli müdafiə naziri cənab Yaşar Gülər ilə görüşüb.
Əvvəlcə Türkiyə Respublikasının Milli Müdafiə Nazirliyində təntənəli qarşılama mərasimi olub, hər iki ölkənin müdafiə nazirləri fəxri qarovulun önündən keçiblər. Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himnləri səsləndirilib. Protokola uyğun olaraq “Şərəf kitabı” imzalanıb.
Azərbaycanın Türkiyədəki səfiri Rəşad Məmmədovun da iştirak etdiyi görüşdə hər iki qardaş və dost ölkələrin dövlət başçılarının səmimi münasibətlərinin digər sahələrə olduğu kimi hərbi əməkdaşlıq sahəsinə də müsbət təsir etdiyi xüsusi vurğulanıb.
Azərbaycan və Türkiyə respublikaları arasında qarşılıqlı inam, etimad və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə əminlik ifadə olunub. Ölkələrimiz arasında strateji müttəfiqliyin dostluq və qardaşlıq münasibətləri üzərində qurulduğu qeyd edilib.
Görüşdə hərbi, hərbi-texniki, hərbi-təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib, həmçinin bu istiqamətdə görülən işlərin daha da genişləndirilməsinin vacibliyi bildirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_1f881c8eaaca02e2c8b258b45_o.jpg
Находящийся с рабочим визитом в Турции министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов встретился с министром национальной обороны Турецкой Республики господином Яшаром Гюлером.
Сначала в Министерстве национальной обороны Турецкой Республики состоялась торжественная церемония встречи, министры обороны Азербайджана и Турции прошли перед почетным караулом. Были исполнены государственные гимны обеих стран и в соответствии с протоколом была оставлена памятная запись в «Книге почетных гостей».
На встрече, в которой также присутствовал посол Азербайджана в Турции Рашад Мамедов, было особо подчеркнуто, что искренние отношения глав государств положительно влияют как на сферу военного сотрудничества, так и на другие области.
Была выражена уверенность в том, что сотрудничество между Азербайджаном и Турцией, основанное на взаимном доверии и поддержке, будет и впредь успешно развиваться и укрепляться. Отмечалось, что стратегическое союзничество двух стран основано на дружественных и братских отношениях.
На встрече были обсуждены перспективы развития сотрудничества в военной, военно-технической, военно-образовательной и других сферах, а также отмечалась важность дальнейшего расширения проводимой в этом направлении работы.