https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_7100c41dd601299c79c57a96a_o.jpg
İlkin rəsmi nəticələr göstərdi ki, 77.18% lehinə səs verdi, seçici fəallığı 68.06% səviyyəsində olub
Nur-Sultan, 6 iyun 2022 – Qazaxıstan Mərkəzi Referendum Komissiyası ölkə Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin bu ilin əvvəllində təklif etdiyi Konstitusiyaya dəyişiklik və əlavələrin qəbul edilməsi üzrə ümummilli referendumun ilkin rəsmi nəticələrini elan edib
Nəticələrə əsasən, seçicilərin 77,18%-i iyunun 5-də ümummilli referendumda təklif olunan düzəlişlərin lehinə səs verib, bu da Konstitusiyanın 33 və ya 1995-ci ildə qəbul edilən sənədin maddələrinin üçdə bir hissəsinin dəyişdirilməsinə yol açıb. İslahatlar parlamentin və yerli hakimiyyət orqanlarının səlahiyyətlərinin genişləndirilməsi, eləcə də insan hüquqlarının müdafiəsi mexanizmlərinin gücləndirilməsi hesabına Qazaxıstan siyasi strukturunda əhəmiyyətli dərəcədə superprezident sistemindən məhdudiyyətlər və tarazlıq sisteminə keçməsini təşviq edirdi.
Referendumun keçirilməsi üzrə bütün ərazi komissiyalarından əldə edilmiş protokolların elektron surətləri əsasında səsvermənin ilkin rəsmi nəticələrini elan edən Mərkəzi referendum Komissiyasının sədri Nurlan Abdirov bunları deyib: “Ölkə daxilində və xaricində fəaliyyət göstərən bütün 10 012 seçki məntəqəsində bülletenlərin hesablaması hazırda başa çatıb. Qanuna əsasən, ölkənin regionlarının üçdə iki hissəsində səsvermə hüququna malik vətəndaşların 50%-dən çoxu səsvermədə iştirak edibsə, referendum baş tutmuş sayılır. Səsvermə hüququna malik 11 734 642 vətəndaşdan 7 986 293-ü səsvermədə iştirak edib, [bu da] seçici fəallığın 68,06% olmasını göstərir... Beləliklə, referendumu baş tutmuş hesab etmək olar... Referendumda “lehinə” səs verən vətəndaşların [sayı] 77,18% və ya 6 163 863 nəfər vətəndaş təşkil edib ki, bu da ölkənin hər bir regionunda mütləq çoxluq təşkil edir. Beləliklə, qanunun şərtləri yerinə yetirilib”.
Eyni zamanda, seçicilərin 18,66%-i “əleyhinə” səs verib, bülletenlərin 4,16%-i isə etibarsız sayılıb.
Qazaxıstanın Baş Nazirin Müavini – Xarici İşlər Naziri Muxtar Tileuberdi Konstitusiyaya düzəlişlərinə dair ümummilli səsvermənin əhəmiyyətini şərh edərək, bunları deyib: "Referendum Qazaxıstan üçün tarixi bir məqamdır. Konstitusiyaya təsdiq edilən düzəlişlər dövlətçiliyimizin inkişafında yeni mərhələ deməkdir, çünki onlar açıq-aydın Qazaxıstanda insan hüquqlarının və demokratik təsisatların qorunması mexanizmlərinin möhkəmləndirilməsinə yönəlib".
Nazirin sözlərinə görə, "Bu dəyişikliklər ölkəmizin siyasi sistemində rəqabətin güclənməsinə və vətəndaşların dövlət idarəçiliyində iştirakının genişlənməsinə gətirib çıxaracaq. Mühüm dəyişikliklərdən biri yenilənmiş Konstitusiyada aydın şəkildə qeyd olunacaq və parlamentimiz tərəfindən ötən il ratifikasiya edilmiş 1966-cı il Mülki və Siyasi İslahatlar Haqqında Paktın İkinci Fakültativ Protokoluna əsasən bizim öhdəliklərimizə uyğun olaraq ölüm cəzasının qəti, birmənalı şəkildə qadağan olunması olacaq".
Nazir Tileuberdi daha sonra vurğulayıb: "Biz seçicilərin yüksək seçici fəallığını və həmvətənlərimizin hər bir vətəndaşın həyatına müsbət təsir göstərəcək bu islahatları dəstəkləməyə qərar verməsini alqışlayırıq. Biz referendumun monitorinqinə görə çoxsaylı yerli və xarici müşahidəçilərə də minnətdarıq. Buna görə də biz bunu beynəlxalq ictimaiyyətin bu referenduma və Prezident Tokayevin islahatlar proqramına açıq dəstək kimi qiymətləndiririk. Həqiqətən, bu, yeni Qazaxıstanın qurulması istiqamətində atılan ilk addımdır. Konstitusiya və qanunvericilik səviyyəsində dəyişikliklərin həyata keçirilməsi üzrə əhəmiyyətli işlər görülməlidir və biz Qazaxıstanın müasir tarixində yeni mərhələyə qədəm qoyduğumuz üçün bütün tərəfdaşlarımızla birlikdə işləməyi səbirsizliklə gözləyirik".
Daha əvvəl qeyd edildiyi kimi, təsdiq edilmiş düzəlişlər Konstitusiyanın üçdə bir hissəsini ehtiva edəcək (33 maddə). Onların həyata keçirilməsi Qazaxıstanın bütün dövlət modelinin hərtərəfli transformasiya, o cümlədən "superprezident" idarəetmə formasından nüfuzlu parlament və hesabatlı hökumətə sahib olan prezident respublikasına keçid etməsinə kömək edəcək. Bundan başqa, prezidentin səlahiyyətləri azaldılacaq, parlamentin və yerli hakimiyyət orqanlarının rolu əhəmiyyətli dərəcədə gücləndiriləcək, həmçinin Konstitusiya Məhkəməsinin bərpası və İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilə Konstitusiya mandatının verilməsi yolu ilə insan hüquqlarının müdafiəsi mexanizmləri gücləndiriləcək.
Bundan öncə Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev bildirib ki, Konstitusiya islahatının əsas məqsədi "ölkənin demokratikləşdirilməsi və insanların idarəetmədə iştirakı imkanlarının genişləndirilməsidir".

https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_7100c41dd601299c79c57a96a_o.jpg
Nur-Sultan, 6 June 2022 – Kazakhstan’s Central Referendum Commission has announced the preliminary official results of the nationwide referendum on the adoption of amendments and additions to the country’s Constitution proposed earlier this year by the country’s President Kassym-Jomart Tokayev.
According to them, 77.18 % of the voters in the nationwide referendum on 5 June approved the proposed amendments, paving the way for changing 33, or one third articles of the document initially adopted in 1995. The reforms were promoted as tilting significantly the checks and balances in the Kazakh political structure away from a super-presidential system by strengthening competences of the Parliament and local authorities, as well as the human rights protection mechanisms.
Announcing the preliminary official results of the vote based on the electronic copies of protocols received from all territorial commissions for the referendum, Nurlan Abdirov, Chairman of the Central Referendum Commission, said: “Calculation of ballots cast in all of 10,012 polling stations that were operating across the country and abroad have now been completed. According to the law, the referendum is considered valid, if more than 50% of the citizens eligible to vote have done so in more than two thirds of the country’s regions. Out of 11,734,642 citizens eligible to vote, 7,986,293 are considered to have cast their ballot, [meaning] a turnout of 68.06%... Thus, the referendum can be considered valid… The [share] of citizens to have answered “Yes” to the question asked at the referendum made 77.18%, or 6,163,863 citizens, an absolute majority in each region of the country. Thus, the law’s conditions have been met,” he said.
At the same time, 18.66% of voters answered “No”, while further 4.16% of the ballots cast were recognised invalid.
Commenting on the significance of nation voting in favour of the amendments to the Constitution, Mukhtar Tileuberdi, Deputy Prime Minister – Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan, said: “The referendum was a historic moment for Kazakhstan. The approved amendments to the Constitution mean a new phase in the development of our statehood as they clearly aim at strengthening the human rights protection mechanisms and the democratic institutions in Kazakhstan.”
According to the Minister, “These changes will result in greater competition in the political system of our country and expanded citizen participation in state governance. One important change will be the ultimate, unequivocal ban on the death penalty, to be clearly written down in the renewed Constitution, in line with our commitment according to the Second Optional Protocol to the 1966 Covenant on Civil and Political Reforms that our Parliament ratified last year.”
Minister Tileuberdi further stressed: “We welcome the high voter turnout and the decision of our compatriots to support these reforms, which will positively impact the lives of every citizen. We are also grateful to numerous domestic and foreign observers for monitoring the referendum, which helped us in conducting it in a fair and transparent manner in line with democratic standards and principles. Therefore, we see this as a clear support from the international community for this referendum and President Tokayev’s reform agenda. Indeed, this is just the first step towards building a New Kazakhstan. Significant work lies ahead to implement the amendments at the constitutional and legislative level, and we look forward to working with all our partners as we enter a new chapter in Kazakhstan’s modern history.”
As noted previously, the approved amendments will impact one third of the Constitution (33 articles). Their implementation will facilitate a comprehensive transformation of the entire state model of Kazakhstan, including the transition from a “super-presidential” form of government to a presidential republic with an influential parliament and an accountable government. In addition, the powers of the President will be reduced, the role of the parliament and local authorities will be significantly strengthened, and the mechanisms for the protection of human rights reinforced, including by re-establishing the Constitutional Court and giving a constitutional mandate to the Commissioner for Human Rights.
Earlier, Kazakhstan’s President Kassym-Jomart Tokayev stated the main goal of the constitutional reform is “the democratisation of the country and expanding the opportunities for people to participate in governance.”