https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_36c773f1d08654204397ac7d3_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü və dəstəyi ilə bir qrup Özbəkistanlı KİV nümayəndəsinin növbəti dəfə Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə səfər ediblər. Səfər çərçivəsində bir çox reportaj və verilişlər hazırlanıb.
Özbəkistan Dövlət Televiziyasının «Manbalar sözləşəndə» adlı verilişi Azərbaycanın 30 ildən sonra Ermənistan işğalından azad olunmuş Ağdam, Füzuli, Şuşa və Laçın rayonlarına həsr olunmuş veriliş yayımlayıb. Aparıcı - tanınmış jurnalist Dildora Həsənova olan televiziya verilişdə azad olunmuş Azərbaycan rayonlarında işğalın ağır nəticələri, infrastrukturun tamamilə dağıdılması və Azərbaycan dövləti tərəfindən reallaşdırılan yenidənqurma layihələri geniş işıqlandırılıb.
Verilişdə ilk öncə Ağdam şəhərinin erməni işğalı zamanı dağıdılmış hissəsi ilə bağlı görüntülür verilərək erməni vandalları tərəfindən xarabaya çevrilmiş şəhəri atom silahı tətbiq olunmuş Yaponiyanın Xirosima şəhərinə bənzədilib. Materialda şəhərdə vandallığa və təhqirə məruz qalmış tarixi və dini abidələr, Ağdam Cümə məscidinin vəziyyətinə nəzər salınmış, Ağdamda həyata keçirilən yenidənqurma işləri ilə bağlı məlumat verilmişdir. Televiziya layihəsində Azərbaycan dövləti tərəfindən şəhərin sürətlə müasir tələblərə cavab veriləcək şəkildə yenidən qurulması qeyd edilib.
Daha sonra verilişdə işğaldan azad olunmuş Füzuli rayonunun ermənilər tərəfindən dağıdılmış kəndləri, tamamilə məhv edilmiş şəhərin mənzərəsi nümayiş etdirilir, işğalın dəhşətli nəticəsi heyrətlə qeyd edilib. Jurnalist reportaj hazırlayarkən təkcə binaların, infrastrukturun deyil, təbiətin də işğalçılar tərəfindən məhv edildiyini qeyd edir, qarşılaşdığı mənzərənin nə qədər dəhşətli olduğunu vurğulayır.
Verilişdə yeni qurulmuş Füzuli Beynəlxalq Aeroportu, Özbəkistan dövlətinin vəsaiti hesabına tikilmiş Füzuli şəhər Mizrə Uluqbəy adına 1 saylı orta məktəb və Füzulidə görülən yenidənqurma, tikinti işləri ilə də bağlı ətraflı məlumat verilib.
Media-tur çərçivəsində Şuşa şəhərində olan jurnalist verilişində Şuşanın Azərbaycanın qədim şəhəri olduğunu vurğulayaraq bu diyarın Azərbaycan mədəniyyətinin, musiqisinin beşiyi olduğunu qeyd edib. Şuşanın əsrarəngiz təbiətindən söz açan jurnalist D.Həsənova buranı dünyanın ən gözəl təbiətə malik bölgələrindən biri olduğunu söyləyib.
Media-turun növbəti günü Laçın şəhərinə səfər edən jurnalist şəhərdə Azərbaycan dövləti tərəfindən aparılan yenidənqurma işləri, böyük qayıdışla bağlı geniş reportaj hazırlayıb.
Qeyd edək ki, Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü və dəstəyi ilə hər il Özbəkistanın bir qrup aparıcı KİV nümayəndəsi Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş rayonlarına səfərlər edər və reportajlar, verilişlər, sənədli filmlər hazırlayırlar.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_36c773f1d08654204397ac7d3_o.jpg
По инициативе и поддержке Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане группа представителей узбекских СМИ в очередной раз посетила освобожденные территории Азербайджана. В рамке визита было подготовлено множество репортажей и передач.
Передача Государственного телевидения Узбекистана под названием «Когда говорят источники» была посвящена районам Азербайджана Агдам, Физули, Шуша и Лачин, освобожденным от армянской оккупации спустя 30 лет. В телевизионной программе, которую вела известная журналистка Дилдора Хасанова, освещены тяжелые последствия оккупации в освобожденных регионах Азербайджана, полное разрушение инфраструктуры, а также проекты реконструкции, реализуемые Азербайджанским государством.
В передаче, прежде всего, была показана разрушенная во время армянской оккупации часть города Агдам, а город, превращенный в руины армянскими вандалами, сравнили с японским городом Хиросима, где было применено атомное оружие. В материале приведены исторические и религиозные памятники, подвергшиеся вандализму и оскорблению в городе, состояние Агдамской Джума-мечети, а также сведения о работах по реконструкции, проводимых в Агдаме. В телепроекте была отмечена реконструкция города Азербайджанским государством в соответствии с современными требованиями.
Затем в программе показаны разрушенные армянами сёла освобожденного Физулинского района, вид полностью разрушенного города, с изумлением отмечен ужасный результат оккупации. Готовя репортаж, журналист отмечает, что оккупанты уничтожили не только здания и инфраструктуру, но и природу, и подчеркивает, насколько ужасна происходящая ситуация.
В передаче дана подробная информация о вновь созданном международном аэропорте Физули, о средней школе №1 имени Мирзы Улугбека, построенная в городе Физули на средства государства Узбекистан, а также проводимые в городе работы по реконструкции и строительству.
В рамке медиа-тура журналистка, побывавшая в городе Шуша, подчеркнула, что Шуша – древний город Азербайджана и отметила, что этот край является колыбелью азербайджанской культуры и музыки. Говоря о волшебной природе города Шуша, журналистка Д.Хасанова отметила, что это один из красивейших регионов мира, обладающий самой красивой природой.
Журналистка, посетившая город Лачин на следующий день медиа-тура, подготовила обширный репортаж о работах по реконструкции, проводимых Азербайджанским государством в городе и о большом возвращении.
Следует отметить, что по инициативе и поддержке Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане ежегодно группа ведущих представителей СМИ Узбекистана посещает освобожденные районы Азербайджана и готовит репортажи, передачи и документальные фильмы.