https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_e10ddde7022e5a98bc59ce9f7_o.jpg
Ölkəmizdə səfərdə olan Slovakiya Respublikası Milli Şurasının sədri Boris Kolların rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti sentyabrın 6-da Şuşa şəhərinə gəlib.
innews.media AZƏRTAC-a istinadən bildirir ki, Slovakiya nümayəndə heyəti ilə Azərbaycan Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Aydın Kərimov Boris Kolların Şuşaya ikinci səfərini yüksək qiymətləndirib. Azərbaycan və Slovakiya şəhərləri arasında olan münasibətlərin inkişafı, ikitərəfli əlaqələrin müsbət yöndə irəlilədiyi diqqətə çatdırılıb.
Qonaqlara işğaldan azad edilmiş Şuşada sürətlə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri, təməli qoyulan obyektlər haqqında geniş məlumat verilib. Burada 1 nömrəli tam orta məktəbin və Şuşa şəhər xəstəxanasının tikildiyi bildirilib.
Təəssüflə qeyd olunub ki, Şuşa şəhərinin bütün tarixi məkanları, o cümlədə qədim məhəllələr, məscidlər, bulaqlar və digər abidələr erməni vandalizminə məruz qalıb. Şuşa işğal altında olarkən mədəni irsimizə böyük zərbə vurulub, tarixi abidələrimiz dağıdılıb, məscidlərimiz təhqir edilib.
Boris Kollar isə öz növbəsində iki ölkə arasındakı diplomatik münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini deyib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə olmağın onlarda xoş təəssürat hissi yaratdığını bildirib.
Görüşün sonunda Azərbaycan Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi və Slovakiya Respublikası Milli Şurasının sədri bir-birlərinə öz ölkələrinə məxsus hədiyyələr təqdim ediblər.
Xatırladaq ki, bu, Boris Kolların Şuşaya ikinci səfəridir. O, bundan əvvəl Şuşada ötən il iyunun 11-də olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_e10ddde7022e5a98bc59ce9f7_o.jpg
Находящаяся с визитом в Азербайджане делегация во главе с председателем Национального совета Словацкой Республики Борисом Колларом 6 сентября прибыла в Шушу.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, состоялась встреча между делегацией Словакии и специальным представителем Президента Азербайджана в Шушинском районе Айдыном Керимовым.
На встрече Айдын Керимов высоко оценил второй визит Бориса Коллара в Шушу. Было доведено до внимания развитие связей между городами Азербайджана и Словакии, отмечено, что двусторонние отношения развиваются в позитивном направлении.
Гостям была предоставлена обширная информация о широкомасштабных строительно-восстановительных работах, стремительно реализуемых в освобожденной от оккупации Шуше, заложенных объектах. Отмечено, что здесь построены полная средняя школа номер 1 и Шушинская городская больница.
С сожалением было подчеркнуто, что все исторические места города Шуша, в том числе старинные кварталы, мечети, источники и другие памятники, подверглись армянскому вандализму. Во время оккупации города Шуша культурному наследию Азербайджана был нанесен серьезный ущерб, наши исторические памятники были разрушены, а мечети – осквернены.
Борис Коллар, в свою очередь, заявил, что дипломатические отношения между двумя странами развиваются на высоком уровне. Он сказал, что пребывание на освобожденных от оккупации территориях произвело на делегацию хорошее впечатление.
В завершение встречи специальный представитель Президента Азербайджана и председатель Национального совета Словацкой Республики вручили друг другу памятные подарки.
Напомним, что это второй визит Бориса Коллара в Шушу. Ранее он посещал этот город 11 июня прошлого года.