https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_e3473a4e285c6e8817237c894_o.jpg
Böyük Britaniyanın müxtəlif nüfuzlu ali məktəblərində təhsil alan və yay tətilini ana vətəndə keçirən bir qrup gənc Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində olub, komitə sədri Fuad Muradovla görüşüblər.
Gəncləri salamlayan komitə sədri Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri, “1+1”, “Liderliyin inkişafı” proqramları və rəhbərlik etdiyi qurumun həyata keçirdiyi bir sıra digər layihələr, eləcə də Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib, gənclərin təhsili, gələcək planları, yerli cəmiyyətlə və xaricdəki soydaşlarımızla əlaqələrinin hansı səviyyədə olması ilə maraqlanıb.
Tələbələr şəbəkələşmə imkanları, onlayn platformalarda həyata keçirə biləcəkləri layihələr, ölkəmizin tanıdılması və yaşadıqları cəmiyyətlərə inteqrasiya olunmanın üstünlükləri barədə danışıblar.
Görüşdə Böyük Britaniyada yaşayan azərbaycanlı gənclərin şəbəkələşməsi, Azərbaycan tarixi və mədəniyyətinin, milli adət-ənənələrimizin təbliği, Qarabağda aparılan bərpa-quruculuq işlərinin dünyaya çatdırılması və digər mühüm məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb, gənclərin təklifləri dinlənilib.
Tələbələrə bildirilib ki, Komitə onların yay tətilini daha maraqlı və səmərəli keçirmələri üçün Azərbaycanın elm, mədəniyyət, idman sahəsindəki tanınmış və nüfuzlu şəxslərlə görüşlərinin təşkil olunmasına, ölkəmizlə bağlı xarici dildə kitab, jurnal və digər vəsaitlərin əldə edilməsinə, faydalı və maraqlı layihələrinin həyata keçirilməsinə kömək etməyə hazırdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_e3473a4e285c6e8817237c894_o.jpg
Группа молодых людей, обучающихся в различных престижных вузах Великобритании и проводящих летние каникулы на родине, побывала в Государственном комитете по работе с диаспорой и встретилась с председателем комитета Фуадом Мурадовым.
Поприветствовав молодежь, председатель комитета подробно рассказал о летних лагерях диаспорской молодежи, программах “1+1”, “Развитие лидерства” и ряде других проектов, реализованных возглавляемой им структурой, а также деятельности Фонда поддержки азербайджанской диаспоры, поинтересовался учебой молодежи, ее планами на будущее, уровнем связей с местной общественностью и нашими соотечественниками за рубежом.
Студенты говорили о возможностях сетевого взаимодействия, проектах, которые они могут осуществить на онлайн платформах, популяризации нашей страны и преимуществах интеграции в общества, в которых проживают.
На встрече состоялся обмен мнениями о сетевом взаимодействии азербайджанской молодежи, проживающей в Великобритании, пропаганде азербайджанской культуры и истории, наших национальных обычае и традиций, доведении до мира проводимой в Карабахе восстановительно-созидательной работе и по другим важным вопросам, выслушаны предложения молодежи.
Студенты были проинформированы о том, что для более интересного и эффективного проведения ими летних каникул комитет готов оказать содействие организации их встреч с известными и авторитетными представителями сферы науки, культуры и спорта Азербайджана, приобретению книг, журналов и других источников о нашей стране на иностранном языке, реализации полезных и интересных проектов.