https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_b78017b08536fff6a2efb46b0_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bolqarıstan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Milli Assambleyasının sədri Rosen Jelyazkov ilə görüşüb.
Əvvəlcə spikerlər arasında təkbətək görüş baş tutub. Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərə dair müzakirələr aparılıb.
Sonra görüş nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə davam edib. Azərbaycan parlamentinin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Rosen Jelyazkov, bu səfərin iki ölkə, o cümlədən parlamentlərimiz arasında münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib. O, Azərbaycan və Bolqarıstan arasında dərin dostluq əlaqələrinin olduğunu qeyd edərək, ölkələrimizin bir çox sahələrdə əməkdaşlığını diqqətə çatdırıb. Rosen Jelyazkov deyib ki, Azərbaycan və Bolqarıstan arasında intensiv diplomatik əlaqələr mövcuddur. Azərbaycan və Bolqarıstan prezidentləri arasında yüksək səviyyəli əlaqələr münasibətlərimizə təkan verir. O, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin uğurlu nəticələrini qeyd edib.
Rosen Jelyazkov dövlətlərimiz arasında olan yüksək səviyyəli münasibətlərin qanunverici orqanlar arasında da əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün yaxşı imkanlar yaratdığını, parlamentarilərin, dostluq qruplarının təmaslarının önəmini vurğulayıb.
Azərbaycan parlament nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edən spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan Milli Məclisinin sədri kimi Bolqarıstana ilk rəsmi səfərinin ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Azərbaycan və Bolqarıstanın dost və strateji tərəfdaş ölkələr olduğunu diqqətə çatdıran Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi qeyd olunub. Bu illər ərzində ölkələrimiz arasında münasibətlər davamlı şəkildə inkişaf edib. Sahibə Qafarova, xüsusilə 2015-ci ildə Bolqarıstan və Azərbaycan arasında imzalanmış Strateji tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamənin münasibətlərimizi keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldırdığını qeyd edib.
İkitərəfli münasibətlərin inkişafında siyasi yüksək səviyyəli səfərlərin müstəsna rolunu vurğulayan Milli Məclisin sədri deyib ki, ötən illər ərzində həm ikitərəfli səviyyədə, həm də müxtəlif tədbirlərdə iştirak çərçivəsində çoxsaylı yüksək səviyyəli səfərlər və görüşlər olub. O, xüsusilə Prezident İlham Əliyevin Bolqarıstana ötən il və bu il reallaşan səfərlərini və Prezident Rumen Radevin cari ilin martında Azərbaycana səfərlərini qeyd edib. Spikerin sözlərinə görə, çox yüksək səviyyədə siyasi təmaslar ikitərəfli gündəliyin digər sahələrində əməkdaşlığın inkişafı üçün güclü əsas yaradıb. Bu mənada, iqtisadi və enerji sahələrində əlaqələr xüsusilə təqdirəlayiqdir.
Görüşdə iki ölkənin qanuverici orqanları arasında da əməkdaşlıqdan danışan Milli Məclisin sədri deyib ki, Azərbaycan ilə Bolqarıstan arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri də parlamentlərimizin qarşılıqlı fəaliyyətidir. Qarşılıqlı səfərlər bu əməkdaşlığın inkişafına təkan verir. Onun sözlərinə görə, parlamentlərimiz arasında müxtəlif beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində sıx əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün yaxşı imkanlar var. Bu mənada, dostluq qruplarının birgə fəaliyyəti vacibdir. Onlar müntəzəm təmaslar, dialoq və fikir mübadiləsi ilə parlamentlərimiz arasında körpü rolunu oynayır. Sahibə Qafarova, həmçinin parlament komitələrinin işi vasitəsilə parlamentlər arasında əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi imkanları barədə də danışaraq deyib ki, komitələrimiz hüquqi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə qanunvericilik fəaliyyətində təcrübə mübadiləsi üçün əməkdaşlıq edə bilərlər.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova görüşdə 2020-ci ildə Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbə və öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən sonra regionda yeni yaranmış vəziyyət haqqında məlumat verərək bildirib ki, hazırda Azərbaycan öz imkanları hesabına işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa işləri həyata keçirir, 8 şəhəri, yüzlərlə kəndi sıfırdan, yenidən tikir, qurur. O, xatırladıb ki, işğal qurbanı olmasına baxmayaraq, sülhdən danışmağa başlayan və beynəlxalq hüququn 5 prinsipinə, o cümlədən bir-birinin ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına, qarşılıqlı hörmətə əsaslanan sülh müqaviləsinin imzalanması təşəbbüsü ilə çıxış edən Azərbaycandır. Təəssüflər olsun ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə qarşı siyasi-hərbi təxribatlarını davam etdirir, hələ də 10 minlik silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazilərindən tam şəkildə çıxarmayıb. 2 ildən artıqdır ki, Ermənistan münaqişə həll olunduqdan sonra da Laçın yolundan qeyri-qanuni hərbi və digər fəaliyyətlər üçün ardıcıl olaraq sui-istifadə edib.
Milli Məclisin sədri bir daha diqqətə çatdırıb ki, Ermənistanla sərhəddə sərhəd-keçid məntəqəsinin yaradılması Azərbaycanın qanuni hüququdur və Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi tərəfindən də tanınmışdır. Ermənilərin sərhəd-keçid məntəqəsinə qarşı bir neçə dəfə təxribat törətməsinə baxmayaraq, Qarabağ bölgəsinin erməni sakinləri hələ də ondan maneəsiz istifadə edirlər. Ermənistanın “blokada”, “ciddi humanitar böhran”la bağlı siyasi manipulyasiyaları, yüklərin daşınması üçün başqa yollardan istifadə etməkdən imtina etməsi və Azərbaycanın humanitar yardımından imtina etməsinin yeganə səbəbi Ermənistanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü qəbul etməməsi, Qarabağın erməni sakinlərinin Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyasına mane olmaqdır.
Görüşdə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistan tərəfindən yaradılmış qeyri-qanuni, qondarma rejimin “prezident seçkiləri”nə də münasibət bildrən spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, bu təxribatçı addım ölkəmizin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün, Azərbaycan Konstitusiyasının və qanunvericiliyinin, habelə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulmasıdır. Onun sözlərinə görə, beynəlxalq birliyin bütün üzvləri beynəlxalq hüquq çərçivəsində üzərlərinə götürdükləri öhdəliklərə uyğun olaraq, Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş bu akta düzgün siyasi qiymət verməli, təcavüzkar separatizmə qarşı öz səslərini ucaltmalı və adı çəkilən qanunsuz fəaliyyətləri qəti şəkildə pisləməlidirlər.
Ermənistanın “blokada”, “humanitar böhran” barədə yalan və əsassız iddiaları ilə Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü birbaşa hədəfə aldığını qeyd edən Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, o, delimitasiya olunmamış sərhəddə və Qarabağ bölgəsində hərbi təxribatlar törətməkdə davam edir, Azərbaycan ərazisində qeyri-qanuni dislokasiya olunmuş 10 minlik silahlı qüvvələrinə texniki, hərbi və maliyyə dəstəyini davam etdirərək, əvvəllər əldə edilmiş razılaşmaları və normallaşma prosesini pozur. Ermənistanın yeganə məqsədi bütün mümkün vasitələrlə Azərbaycan ərazisində separatizmin mövcudluğunu davam etdirməkdir.
Milli Məclisin sədri Ermənistanın silahlanması, rəsmi İrəvan tərəfindən sülhün əldə olunmasına qarşı təxribatları barədə geniş məlumat verib. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, əgər Ermənistan həqiqətən də sülh istəyirsə və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını bəyan edirsə, o zaman niyə sürətlə silahlanır? Yaxud Ermənistan kimi kasıb ölkə niyə 100 milyon dollarlıq silah alır?
Spikerin sözlərinə görə, Ermənistan əldə etdiyi silahlardan Azərbaycanın suveren ərazisinə qarşı istifadə edir. Bu isə onu deməyə əsas verir ki, Ermənistanın sürətlə silahlanması sülh perspektivlərini sarsıdır və region üçün yeni təhlükələrə gətirib çıxarır.
Azərbaycanın Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılmasına, suverenlik və ərazi bütövlüyünə qarşılıqlı hörmət əsasında sülh sazişinin imzalanmasına sadiq qaldığını deyən spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan həmçinin Qarabağ bölgəsinin etnik erməni sakinlərinin Azərbaycanın bərabərhüquqlu vətəndaşları kimi reinteqrasiyası üçün səylər göstərir. Onların bütün müvafiq hüquq və azadlıqları ölkəmizin Konstitusiyasında və Azərbaycanın qoşulduğu beynəlxalq mexanizmlərdə təsbit edilmiş şəkildə təmin ediləcəkdir.
Görüşdə Milli Assambleyanın sədri Rosen Jelyazkov xatırladıb ki, 1945-ci ildən sonra yaradılmış dünya nizamında ərazi bütövlüyü əsas rol oynayan prinsipdir. Bu prinsipin pozulması asan həll oluna bilməyəcək konfliktlərin yaranmasına gətirib çıxarır. Azərbaycan və Bolqarıstan coğrafi baxımdan uzaq regionlarda yerləşsə də, bu regionlarda bənzər hadisələr baş verib. Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistan tərəfindən yaradılmış qondarma rejimin "prezident seçkiləri"ndən narahatlıqlarını diqqətə çatdıran Bolqarıstan spikeri deyib ki, bu "seçkilər" Ermənistan rəhbərliyinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün dəstəklənməsi haqqında bəyanatları ilə ziddiyyət təşkil edir. Hazırda mövcud olan vəziyyət sadəcə bəyanatların səsləndirilməsini deyil, uzunmüddətli sülhü təmin edəcək sazişin imzalanmasını tələb edir. Davranışlar səsləndirilən bəyanatlara uyğun olmalıdır.
O, ölkəsinin Azərbaycanın sülh planını dəstəklədiyini bir daha bəyan edərək, ümid etdiyini bildirib ki, vasitəçilərin də iştirakı ilə aparılan danışıqlar nəticəsində tezliklə sülh sazişi imzalanacaq.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_b78017b08536fff6a2efb46b0_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Chairman of the National Assembly of Bulgaria Rosen Zhelyazkov during her current official visit to Bulgaria.
The two parliamentary speakers talked over the bilateral inter-state and inter-legislature relations tete-a-tete first before the meeting went on in an expanded format with our delegation and Bulgarian officials joining in.
Mr Zhelyazkov greeted Mrs Gafarova cordially and told her that the arrival of her delegation was bound to bring about a further growth of the inter-parliamentary relations between Azerbaijan and Bulgaria, already bound with solid friendship and versatile co-operation. Mr Zhelyazkov mentioned also the intensive bilateral diplomatic exchange, the contributions to the interaction from the contacts between the Azerbaijani and Bulgarian presidents, and the fruitful outcomes of the presidents’ reciprocal visits.
Our inter-legislature connexions are up to the high standards set by the bilateral relations in general; there are fine growth opportunities in this field, besides, which gives added weight to the contacts between the legislative assemblies and their friendship groups, in the opinion of Mr Zhelyazkov.
Sahiba Gafarova said her thanks for the cordial hospitality extended to the delegation she leads before saying that this is her first official visit to Bulgaria in the capacity of the leader of the Milli Majlis and that this visit was bound to promote the strengthening and further expansion of our inter-state links.
Azerbaijan and Bulgaria are friends and strategic partners whose diplomatic relations turned thirty years in 2022. Those thirty years had seen a lot done to ensure the relations progressed steadily. Mrs Gafarova emphasised the joint declaration of strategic partnership which was inked in 2015 to set a new standard for the bilateral interaction.
Going further, Mrs Gafarova brought up the exceptional role of high-status political trips from both sides in the furtherance of the relations, adding that there had been many trips and high-level meetings, bilateral as well as on various events’ margins, during the past years. For instance, President Ilham Aliyev of Azerbaijan visited Bulgaria last and this year while President Rumen Radev of Bulgaria was in Baku in March 2023. The close political contacts of such a status have a powerful benevolent influence on the other segments of the joint agenda. Our economic and energy connexions are especially praiseworthy in this regard, according to the Speaker of the Milli Majlis.
Mrs Gafarova remarked as she was talking about inter-parliamentary co-operation that it was another most powerful factor of positive influence on the bilateral and multilateral interaction between Azerbaijan and Bulgaria. This co-operation is made stronger for mutual visits. According to Sahiba Gafarova, there are sound opportunities to make yet more robust the already energetic interaction between our legislative assemblies under the roofs of various inter-parliamentary organisations. This highlights the importance of the work done by the mutual friendship groups whose regular contacts, dialogue and exchange of opinions make up a bridge of a kind between us. Also, Mrs Gafarova touched on the opportunities to intensify our joint activities via the channels of both sides’ parliamentary committees, which committees could be exchanging experience in the legal, economic, humanitarian and other fields.
Mr Zhelyazkov was made aware of the new reality in our region following Azerbaijan’s victory in the 2020 Patriotic War that had resulted in the restoration of the territorial integrity of our country. Azerbaijan is now busy reclaiming and restoring her liberated lands using her own devices and at her own expense. Eight towns and hundreds of villages are being built and rebuilt. Though an aggression victim, our state had begun to speak of peace and had offered the signing of a peace treaty that would be based on five principles of international law including mutual recognition of territorial integrity and respect for inviolability of internationally recognised borders. Alas, Armenia continues its provocations targeting Azerbaijan’s territorial wholeness and sovereignty, keeps a 10,000-strong armed force in the Azerbaijani territory still and has been abusing the Lachin Road for military and other illegal purposes for over two years since the resolution of the conflict.
The establishment of the frontier guards’ checkpoint on the border with Armenia was the case of Azerbaijan using its lawful right, one recognised by the International Court of Justice, besides. The Armenian dwellers of the Garabagh Region continue using the checkpoint despite several Armenian provocations against it. Armenia’s political fiction about a ‘blockade’ and a ‘serious humanitarian crisis’ as well as Armenia’s refusal to use other cargo delivery routes and rejection of Azerbaijani humanitarian aid all stem from one thing – the reluctance to recognise the territorial integrity of Azerbaijan and, on the other hand, the desire to put spokes in the wheels of the Garabagh Armenian population’s reintegration into the Azerbaijani society.
Sahiba Gafarova said whilst commenting on the illegal ‘presidential elections’ held by the artificial regime Armenia set up in Azerbaijan’s Garabagh Region that the provocation violated flagrantly Azerbaijan’s sovereignty, territorial integrity principle and constitution as well as the international law. All members of the international community ought to pass the right judgement on this antic in accordance with international legal standards, speak up against aggressive separatism and condemn sternly this illegal act, in the opinion of Sahiba Gafarova.
The false and unfounded claims of a ‘blockade’ and a ‘humanitarian crisis’ that Armenia is making are directly aimed against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan; armed provocations continue in the yet undelimited zone and the Garabagh Region alike; the ten thousand Armenian military personnel deployed in Azerbaijani lands unlawfully continue receiving technical, military and financial aid whereas the accords secured earlier and the normalisation process are being undermined, Sahiba Gafarova continued. The only goal of Armenia is to keep separatism smouldering in the Azerbaijani territory by hook and by crook.
The Chairman of the Milli Majlis informed the Bulgarian colleague in detail of the military provocations. Why would Armenia be arming hastily if Armenia genuinely wants peace and declares recognition of Azerbaijan’s territorial integrity? Why would Armenia, a poor state, quite frankly, be buying armaments worth USD 100 million?
Armenia turns the weapons it buys on the sovereignty territory of Azerbaijan, which leads one to think – and say – that the accelerated armament of Armenia reduces to a nought peace prospects and gives rise to a new hazard for the whole region.
Azerbaijan, for her part, remains committed to normalising the relations with Armenia and signing the already-mentioned peace pact. What is more, Azerbaijan is taking steps to ensure equitable reintegration of the Garabagh Region’s Armenian residents into her civil society. All their appropriate rights and liberties will be ensured and protected by the national Constitution as well as the international instruments to which Azerbaijan is a party.
Rosen Zhelyazkov recalled the principle of territorial integrity having been central to the world order created after 1945, adding that violation of this principle resulted in conflicts that are difficult to resolve. Our countries are situated in the regions set far apart but both regions have seen similar events. Bulgaria is definitely worried by the ‘presidential elections’ that the puppet regime had conducted in the Garabagh Region of Azerbaijan, if only because the ‘elections’ contradict the Armenian administration’s statements in support of Azerbaijani territorial integrity. The current situation cannot be remedied with declarations alone but would be by signing a pact that would ensure lasting peace. Besides, what is done must be consistent with what is declared, according to Mr Zhelyazkov.
The leader of the National Assembly reiterated the Bulgarian support for the Azerbaijani peace plan and said he hoped that the negotiations involving mediators would result in the signing of a peace agreement.