https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_2f095cd76e95532f275749f10_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kuba Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin Xalq Hakimiyyəti Milli Assambleyasının sədri Xuan Esteban Lazo Hernandeslə görüşüb.
Azərbaycan parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan Milli Assambleya sədri Kuba Respublikasında keçirilən G77+Çin Sammitində iştirakına görə Sahibə Qafarovaya təşəkkür edib.
Qeyd edib ki, Azərbaycanla Kuba arasında dostluq münasibətləri mövcuddur. Bu il Kuba Respublikasının vitse-prezidenti Salvador Antonio Valdes Mesanın Azərbaycana səfəri zamanı yüksək səviyyəli qonaqpərvərlik göstərilməsi bunun əyani sübutudur. Qeyd olunub ki, son illər Kubadan Azərbaycana rəsmi səfərlər artıb. Bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 31-ci ildönümü tamam olub. Coğrafi məsafəyə baxmayaraq, Azərbaycan və Kubanı ənənəvi dostluq münasibətləri birləşdirir. Ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələr yaxşı səviyyədədir. Xalq Hakimiyyəti Milli Assambleyasının sədri Xuan Esteban Lazo Hernandes Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində Kubaya dəstəyinin ölkəsi tərəfindən çox yüksək qiymətləndirildiyini xüsusi vurğulayıb.
Bu il Azərbaycanda Heydər Əliyevin 100 illiyinin qeyd olunduğu vurğulanaraq, Kuba Respublikasının keçmiş rəhbəri Fidel Kastro ilə Ulu Öndər Heydər Əliyev arasındakı dostluq münasibətləri xatırlanıb. Görüşdə 1970-80-ci illərdə Azərbaycanda kubalı tələbələrin təhsil aldığı qeyd edilərək, bunun xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin göstəricisi olduğu diqqətə çatdırılıb. Həmçinin, bildirilib ki, Azərbaycanın Kubada səfirliyinin açılması bu ölkədə məmnunluqla qarşılanıb və bunun münasibətlərin inkişafına təkan verəcəyi deyilib.
Bildirilib ki, Kuba hökuməti Azərbaycanla əlaqələrin inkişafında maraqlıdır. Bunun üçün böyük potensial mövcuddur. Səhiyyə, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə bu imkanların mövcudluğu qeyd edilib. Görüşdə vurğulanıb ki, Kuba parlamenti də bu məsələdə öz dəstəyini əsirgəməyəcək. Bu müstəvidə parlamentlərarası əlaqələri inkişaf etdirmək üçün lazımi addımların atılacağı, parlamentlərin dostluq qruplarının qarşılıqlı səfərləri, əlaqələrin genişləndirilməsi, komitələr arasında da münasibətlərin inkişafının mümkünlüyü vurğulanıb.
Göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kubanın evsahibliyi etdiyi Sammitin əhəmiyyətini qeyd edib. O, deyib ki, G77 çoxtərəfli əməkdaşlıq və üzv dövlətlərin qarşılıqlı dəstəyi üçün mühüm platformadır. Və bu sammit ikitərəfli münasibətlərə dair məsələlərin müzakirəsi üçün yaxşı fürsətdir. O, inamını ifadə edib ki, bu səfər ölkələrimiz və xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə töhfə verəcək.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, Azərbaycan və Kuba beynəlxalq təşkilatlarda, o cümlədən BMT və Qoşulmama Hərəkatında həmişə bir-birini dəstəkləyir. O cümlədən, Kubanın Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində irəli sürdüyü təşəbbüsləri həmişə dəstəklədiyi qeyd edilib. Həmçinin, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində də Azərbaycan-Kuba əməkdaşlığı qeyd edilərək, Şəbəkənin ötən il Bakıda keçirilən birinci konfransında Milli Assambleyanın vitse-prezidenti Ana Maria Moçadanın iştirak etdiyi bildirilib.
Milli Məclisin sədri, Kuba Respublikasının Prezidenti Migel Diaz Kanelin 2019-cu ildə, vitse-prezidenti Salvador Antonio Valdes Mesanın bu ilin mart ayında Azərbaycana səfərlərindən bəhs edərək, belə yüksək səviyyəli səfərlərin münasibətlərin inkişafına töhfə verdiyini bildirib, özünün Salvador Antonio Valdes Mesa ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayıb.
Sahibə Qafarova ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında parlamentlərimizin də rol oynadığını qeyd edərək, əlavə edib ki, dostluq qruplarımızın təmaslarının artırılması, qarşılıqlı səfərlər və müntəzəm dialoq parlamentlərimiz arasında körpü rolunu oynaya bilərlər.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qarşı tərəfə həmçinin regionda mövcud olan vəziyyət, Azərbaycanın sülh təşəbbüsləri, Ermənistanın hərbi-siyasi təxribatları barədə də geniş məlumat verib.
Xuan Esteban Lazo Hernandes isə regiondakı vəziyyətdən xəbərdar olduqlarını və regionda sülh və sabitliyinin bərpasının önəmini vurğulayıb.
Görüşdə daha sonra qeyd edilib ki, mədəniyyət, elm, təhsil sahəsində əməkdaşlıq da xalqlarımız arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, qarşılıqlı təmasların təşviqi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, 2010-cu ildə Kubada Azərbaycan mədəniyyət günləri keçirilib. Bu müsbət təcrübə qarşılıqlı şəkildə davam etdirilə və müxtəlif birgə mədəni tədbirlər keçirilə bilər. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, ölkəmiz Azərbaycan Prezidentinin bu ilin iyul ayında imzaladığı müvafiq sərəncamla yaradılmış “Heydər Əliyev Beynəlxalq Təhsil Qrant Proqramı” vasitəsilə bu təqaüdləri İƏT, Qoşulmama Hərəkatı və İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətləri (SIDS) coğrafiyasından olan ölkələrə də şamil etməyi hədəfləyir. O, kubalı tələbələri də bu proqramda iştirak etməyə çağırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_2f095cd76e95532f275749f10_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамах рабочего визита в Республику Куба встретилась с председателем Национальной ассамблеи народной власти страны Хуаном Эстебаном Лазо Эрнандесом.
Тепло приветствовавший главу азербайджанского парламента г-н Эрнандес поблагодарил её за участие в проведённом в его стране саммите группы G77+Китай.
Были упомянуты дружеские связи между Азербайджаном и Кубой, о чём явственно говорит радушие, с которым был встречен в Азербайджане в этом году кубинский вице-президент Сальвадор Антонио Валдес Меса. За последние годы возросло число официальных визитов из Кубы в Азербайджан, а в этом году дипломатическим отношениям между нашими государствами исполняется 31 год. Несмотря на географическое расстояние между ними, Азербайджан и Куба объединены традиционными узами дружбы, и у них налажены хорошие политические связи. Г-н Эрнандес особо отметил изрядно высокую оценку своей страной поддержки, которую Азербайджан оказывает ей в международных организациях.
Подчеркнув отмечаемое в этом году в Азербайджане столетие Гейдара Алиева, г-н Эрнандес припомнил дружеские связи между Великим лидером и бывшим кубинским лидером Фиделем Кастро. Были упомянуты кубинские студенты, учившиеся в Азербайджане в 1970-80-х годах, что само по себе говорит о дружбе наших народов. Упоминалось и открытие посольства Азербайджана на Кубе, принятое кубинской стороной с удовлетворением как факт, способствующий прогрессу взаимоотношений.
Кубинское правительство заинтересовано в развитии отношений с Азербайджаном, тем более что тут имеется большой потенциал, включая хорошие возможности взаимодействия в здравоохранении, сельском хозяйстве и прочих областях. И кубинский парламент не пожалеет сил для поддержки этого взаимодействия, и будут предприниматься шаги для развития межпарламентских отношений в этом отношении. Возможны визиты между парламентскими группами дружбы и расширение связей – вообще и между комитетами двух парламентов.
Поблагодарив за радушие, председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова подчеркнула важность саммита, проведённого на Кубе, добавив, что G77 является важной платформой для продвижения многостороннего сотрудничества и взаимоподдержки входящими в группу государствами. Г-жа Гафарова выразила уверенность в том, что её приезд в Гавану послужит ещё большему укреплению дружбы между нашими странами и их народами.
По словам Сагибы Гафаровой, Азербайджан и Куба всегда поддерживают друг друга в международных организациях вообще и в ООН и Движении Неприсоединения, в частности. Например, Куба всегда голосовала за инициативы, выдвигаемые Азербайджаном в роли председателя ДН. Упомянув также азербайджано-кубинское сотрудничество в рамках Парламентской сети ДН, г-жа Гафарова упомянула участие в проведённой в прошлом году в Баку первой конференции Парламентской сети вице-президента Национальной ассамблеи Кубы.
Президент Кубы Мигель Диас-Канель побывал в Азербайджане в 2019-м году, а вице-президент Сальвадор Антонио Вальдес Меса – в марте текущего года. Визиты столь высокого уровня вносят вклад в развитие двусторонних отношений, сказала г-жа Гафарова, с удовлетворением вспомнив о своей встрече с г-ном Месой во время его приезда в Азербайджан.
Сказав затем, что и парламенты играют свою роль в прогрессе наших межгосударственных отношений, Сагиба Гафарова добавила, что усиливающиеся контакты между группами дружбы, встречные поездки и регулярный диалог служат мостом между нашими законодательными ассамблеями.
Г-н Эрнандес был проинформирован о текущей ситуации в нашем регионе, о мирных инициативах Азербайджана и военно-политических провокациях Армении. Глава кубинского парламента заметил об осведомлённости кубинской стороны о положении в регионе и подчеркнул важность восстановления мира и стабильности в нём.
Далее было сказано, что сотрудничество в сферах культуры, наук и образования тоже важно в смысле укрепления связей между нашими народами и способствования контактов между нами. Как припомнила спикер Милли Меджлиса, в 2010-м году на Кубе прошли Дни азербайджанской культуры; другая сторона может продолжить этот положительный тренд, а, кроме того, могут проводиться различные совместные культурные мероприятия. Как заметила г-жа Гафарова, страна наша в согласии с президентским декретом, подписанным в июле текущего года, нацелена на предоставление студенческих стипендий студентам из СНГ, Движения неприсоединения и Развивающихся малых островных государств – в рамках Грантовой программы международного образования им. Гейдара Алиев. Кубинские студенты также могут участвовать в этой программе.