https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_78cbe92384ee7baa082c38809_o.jpg
ABŞ-ın Dallas şəhərində Azərbaycandakı mina problemi ilə əlaqədar “Texaslılar minasız dünya üçün – Azərbaycan” adlı layihəyə start verilib.
Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun rəhbəri, tanınmış musiqiçi Cəmilə Cavadova-Şpitsberqin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihədə əsas məqsəd beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş rayonlarındakı mina probleminə cəlb etmək və minaaxtaran itlərin alınaraq ölkəmizə göndərilməsi ilə torpaqlarımızın minadan təmizləmə prosesinə kömək etməkdir.
Amerika Azərbaycan Koordinasiya Şurasının (AAKŞ) üzvü olan təşkilatın çağırışına digər Şura üzvləri və ABŞ-da fəaliyyət göstərən təşkilatlar da qoşulur.
Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun rəhbəri adından Texasdakı bütün icmalara ünvanlanan müraciətdə bildirilib ki, Azərbaycan əsilli amerikalıların tarixi vətəni olan Azərbaycan Respublikası 30 illik işğal müddətində çətin sınaqlardan keçib və indiyədək həmin dövrün ağır yükünü daşımaqdadır.
Qeyd edilib ki, bu çətinliklərdən biri Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərində kütləvi şəkildə basdırdığı mina təhlükəsi ilə bağlıdır. Bu minaların Azərbaycanın ətraf mühitini çirkləndirdiyi və öz doğma yurduna qayıtmaq istəyən dinc azərbaycanlıların həyatını ölümlə təhdid etdiyi diqqətə çatdırılıb.
“Marshal Legacy Instute” (MLI) qeyri-kommersiya təşkilatının mina axtaran itlər proqramını (The Mine Detec.on Dog Partnership Program) xatırladan Fond rəhbəri nəzərə çatdırıb ki, xüsusi təlim görmüş bu itlərin alınması və Azərbaycana göndərilməsi məqsədilə tələb olunan vəsaitin toplanması üçün 29 sentyabr 2023-cü ildə Dallasda mədəni tədbir keçiriləcək. Müxtəlif icmaların rəhbərlərinin və rəsmi şəxslərin dəvət olunduğu tədbirdən əldə olunacaq bütün vəsait MLI-nin hesabına köçürüləcək.
Fond rəhbəri amerikalıları vəziyyəti yaxşılığa doğru dəyişmək naminə bu kampaniyaya qoşulmağa çağırıb.
Qeyd edək ki, bu xeyirxah aksiyada hər kəs iştirak edərək, minaaxtaran itlərin alınmasına kömək edə bilər. Vəsaitin toplanmasına dəstək məqsədilə əlavə edilmiş link və ya QR-koddan asanlıqla istifadə edilə bilər.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_78cbe92384ee7baa082c38809_o.jpg
В связи с минной проблемой в Азербайджане в американском городе Даллас начался проект под названием “Texaсцы за мир без мин - Азербайджан”.
Основная цель проекта, реализуемого по инициативе руководителя Азербайджано-американского музыкального фонда, известного музыканта Джамили Джавадовой-Шпицберг, заключается в привлечении внимания международной общественности к минной проблеме в освобожденных от оккупации азербайджанских районах и оказании содействия разминированию наших земель путем приобретения и отправки в страну минопоисковых собак.
К призыву организации, являющейся членом Координационного совета азербайджанцев Америки (КСАА), присоединились также другие члены совета и функционирующие в США организации.
В обращении, адресованном от имени руководителя Азербайджано-американского музыкального фонда всем общинам в Техасе, говорится, что Aзербайджанская Республика – историческая родина американцев азербайджанского происхождения, в период 30-летней оккупации преодолела сложные испытания и до сих пор несет тяжелое бремя этого времени.
Отмечается, что одна из сложностей связана с угрозой, представляемой минами, в массовом порядке заложенными армянскими вооруженными силами на территориях Азербайджана. Подчеркивается, что мины загрязняют окружающую среду в Азербайджане и представляют смертельную опасность для мирных азербайджанцев, желающих вернуться к родным очагам.
Напомнив программу некоммерческой организации “Marshal Legacy Instute” (MLI), связанную с минопоисовыми собаками (The Mine Detec.on Dog Partnership Program), руководитель Фонда сообщила, что для сбора средств в целях приобретения и отправки в Азербайджан специально обученных собак 29 сентября 2023 года в Далласе будет проведено культурное мероприятие. Все средства, собранные от мероприятия, на которое будут приглашены руководители и официальные лица различных общин, планируется перечислить на счет MLI.
Руководитель фонда призвала американцев включиться в эту кампанию для изменения ситуации к лучшему.
Отметим, что каждый может принять участие в этой доброй акции, оказав содействие приобретению минопоисковых собак. В целях поддержки сбора средств с легкостью можно использовать приложенный линк или QR-код.