https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_a6a9f90376e585b2e8562a837_o.jpg
Bakı, 10 iyun 2022. İctimai və yaşayış binalarında enerji yenilənməsini genişləndirmək, enerji istehlakını və xərcləri azaltmaq üçün Avropa İttifaqı (Aİ) Azərbaycan hökumətinə kömək edir. Bu məqsədlə hazırlanmış praktiki alətlərdən biri binalar üçün enerji səmərəliliyi pasportlaşdırılması sxemidir. Enerji səmərəliliyi pasportarı binaların və mənzillərin sahibləri və kirayəçiləri üçün vacibdir, çünki onlar əmlakın enerjiyə nə qədər qənaət etdiyini - binanın enerji sinfini göstərir. Bundan əlavə, sertifikat - enerji reytinqini artırmaq üçün bir sıra tövsiyə olunan texniki tədbirləri həyata keçirməyə imkan verən məlumatları əhatə edir. Enerji səmərəliliyi sertifikatları binaların dəyərini artırmaq üçün güclü vasitə ola bilər və Azərbaycanda mövcud bina fondunun enerji yenilənməsini gücləndirməklə karbon ayaq izinə müsbət təsir göstərə bilər.
“Aİ və digər ölkələrdə qabaqcıl enerji səmərəliliyi standartları, qiymətləndirmə və sertifikatlaşdırma təcrübələri” mövzusunda dörd günlük təlim seminarı ən üstün Avropa və beynəlxalq təcrübələri haqqında məlumat verdi. Təlim Aİ tərəfindən maliyyələşdirilib COWI və Ekspertiza Məsləhətçiləri tərəfindən həyata keçirilən “Azərbaycanda enerji səmərəliliyinin daha da yaxşılaşdırılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində keçirilib. Tədbirdə Energetika Nazirliyinin (EN), Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin (DŞAK), Azərbaycan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (AERA) nümayəndələri və digərləri iştirak ediblər.
Təlimçilər əsas diqqəti uzunmüddətli enerji yenilənməsi strategiyaları kimi binalar üçün enerji səmərəliliyinin qiymətləndirilmə və sertifikatlaşdırma sxemlərinə yönəldiblər. İştirakçılar qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrlə yanaşı, layihə tərəfindən Azərbaycan üçün təklif olunan enerji səmərəliliyinin sertifikatlaşdırılmasının layihə qaydalarını və enerji səmərəliliyi siniflərinin müəyyən edilməsini ətraflı müzakirə ediblər.
Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi “Azərbaycanda enerji səmərəliliyinin daha da yaxşılaşdırılmasına dəstək” layihəsi 2021-ci ilin dekabrında başlayıb. Bu layihə çərçivəsində beynəlxalq ekspertlər “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji səmərəliliyi haqqında” Qanunda binalarda enerji səmərəliliyini təmin etmək üçün zəruri olan qaydaların hazırlanmasında Energetika Nazirliyinə kömək edirlər.
Layihənin böyük hissəsi potensialın artırılmasına həsr olunub. Yerli ekspertlər binaların enerji qiymətləndirilməsinin aparılması və binalar üçün enerji səmərəliliyi sertifikatlarının verilməsi üçün təlim keçəcəklər. Məişət texnikasının enerji etiketlənməsi tələbləri və enerji səmərəliliyi ilə bağlı məlumatlılığın artırılması bu il keçiriləcək təlimlərin növbəti mövzusu olacaq.
Əlavə məlumat üçün aşağıdakı şəxslərlə əlaqə saxlayın:
Aİ-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin Mətbuat və İnformasiya Məsələləri Üzrə Məsul Şəxs Gülnarə Bayramova Gulnara.BAYRAMOVA@eeas.europa.eu
Layihə Qrupu Rəhbəri (Dayanıqlı Enerji Siyasəti üzrə Baş Ekspert) Bilyana Çobanova bchobanova@gmail.com

https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_a6a9f90376e585b2e8562a837_o.jpg
Baku, 10 June 2022. The EU supports the Government of Azerbaijan to scale up energy renovation and decrease energy consumption and costs in public and residential buildings. One of the practical instruments developed for this purpose is the energy efficiency certificate scheme for buildings. Energy efficiency certificates are important for owners and byers/tenants of buildings and apartment units as they show how energy efficient a property is - the energy class of the building. Furthermore the certificate holds information that allows to take action – a number of recommended technical measures to improve the energy rating. Energy efficiency certificates could be a powerful tool for increasing the value of the buildings, and might boost energy renovation of existing building stock in Azerbaijan, thus having a positive impact on the carbon footprint.
A four-day training workshop on ‘Advanced energy efficiency standards, assessment and certification practises in the EU and other countries’ provided insights on the best European and international practise. The training was held within the EU funded project “‘Support for further improvement of energy efficiency in Azerbaijan”, implemented by COWI and Expertise Advisors. Participants included representatives of the Ministry of Energy (MoE), State Committee on Urban Planning and Architecture (SCUPA), Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and others.
The trainers focused on energy performance assessment and certification schemes for buildings such as on strategies on long-term energy renovation. Besides international best practices, participants discussed in detail the draft rules for energy efficiency certification and the definition of energy efficiency classes proposed for Azerbaijan by the project.
The EU financed project ‘Support for further improvement of energy efficiency in Azerbaijan’ started in December 2021. Within this project international experts support the Ministry of energy in developing the necessary regulations for energy efficiency in buildings as stipulated in the Law for efficiency use of energy resources and energy efficiency.
A significant part of the project is dedicated to capacity building. Local experts will be trained to conduct energy assessments of buildings and how to issue energy efficiency certificates for buildings. Home appliances energy labelling requirements and raising awareness on energy efficiency will be further subjects of trainings this year.
For further information please contact:
Gulnara Bayramova, Press and Information Officer, Delegation of the European Union to Azerbaijan, Gulnara.BAYRAMOVA@eeas.europa.eu