Xəbər verdiyimiz kimi, ölkənin birinci bankı Kapital Bank “SUP.VC” şirkəti ilə birlikdə müasir dövrün aktual mövzusu olan verilənlər bazası ilə bağlı unikal tədbirlərə start verib. İl sonunadək 6 tədbiri əhatə edəcək layihənin “Data Talks” formatında olan ilk tədbiri yekunlaşdı.
Tədbiri çıxış sözü ilə Kapital Bank-ın Data Menecment İdarəsinin Data Transformasiyası Ekspert Mərkəzinin lideri Renad Cəfərov açdı. O, çıxışında bildirdi ki, “Kapital Bank uzun müddət öncə data transformasiya prosesinə başladı və uğurlu bir yol keçdi. Bunun üçün beynəlxalq təcrübə öyrənildi, peşəkar mütəxəssislər cəlb olundu. Data transformasiya layihəsi banka data əsaslı qərarlar qəbul etmək mədəniyyəti və mühiti gətirdi. Eyni zamanda biz dataların düzgün toplanması, analizi, idarəsini həyata keçirməklə data kirliliyinin qarşısını aldıq. Müasir dövrün ən vacib məqamlarından olan data təhlükəsizliyini uğurla təmin etdik. Kapital Bank olaraq beynəlxalq və yerli ekspertlərin bizə qazandırdığı təcrübəni bu sahədə uğur qazanmaq istəyən şəxslərlə bölüşməyə hazır və açığıq. Hazırda bu sahədə müxtəlif vakansiyalar da elan etmişik. Siz də bizə qoşulun əmin olun ki, bizimlə birgə yaşayacağınız təcrübə sizə çox böyük dəyər qatacaq”.
Tədbirin eksperti yüksək dayanıqlı məlumat bazalarının idarə edilməsi mövzusunda 20 ildən çox təcrübəyə sahib, “Oracle” şirkəti tərəfindən “Oracle ACE Director” mükafatına layiq görülmüş mütəxəssis Kamran Ağayev oldu. Onun təqdimatında yüksək dayanıqlı məlumat bazalarının yaradılması və idarə edilməsi, bu bazaların qurulması, eləcədə yaranacaq problemlər zamanı həll yolları müzakirə edildi.
Tədbirə verilənlər bazasının peşəkarları və bu sahəyə maraq göstərən 100 dən çox iştirakçı qoşuldu. Görüş onlara böyük məlumatların (“big data”) yerləşdirilməsi və idarə olunması sahəsində yeni biliklərlə yanaşı təcrübə mübadiləsi, yeni əlaqələr və tanışlıq imkanı qazandırdı.
İl sonuna qədər layihə çərçivəsində daha 5 tədbir baş tutacaq. “Data workshop”, “Data panel” formatında olacaq növbəti tədbirlərdə yerli mütəxəssislərlə yanaşı Özer Günal və Bora Sezen kimi beynəlxalq ekspertlər də iştirak edəcəklər.
Ölkənin birinci bankı olan Kapital Bank PAŞA Holding-ə daxildir və Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi, 117 filialı və 31 şöbəsi ilə müştərilərin xidmətindədir. Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün https://kapitalbank.az saytına, 196 Sorğu Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz. Nağd pul krediti sifarişi üçün - https://kbl.az/prgtk, Birbank kartı sifarişi üçün - https://kbl.az/prcrc.

По инициативе Kapital Bank состоялось мероприятие Data Talks
По инициативе Kapital Bank состоялось мероприятие Data Talks По инициативе Kapital Bank состоялось мероприятие Data Talks
Как уже сообщалось ранее, первый банк страны, Kapital Bank, совместно с компанией SUP.VC запустил серию уникальных мероприятий на одну из наиболее актуальных тем современности — база данных. Data Talks, первое мероприятие в рамках проекта, успешно завершилось. В этом году запланировано провести всего 6 подобных мероприятий.
Лидер Экспертного центра по дата-трансформации Области управления данными Kapital Bank, Ренад Джафаров, выступив на мероприятии, подчеркнул, что банк давно приступил к процессу дата-трансформации и успешно продвигается в этом направлении. «В ходе этого процесса был изучен международный опыт, и к работе были привлечены квалифицированные специалисты. Проект по дата-трансформации придал банку культуру принятия решений, основанных на данных, а также создал благоприятную среду для этого. В то же время мы предотвратили информационное загрязнение путем надлежащего сбора, анализа и управления данными. Мы успешно обеспечили безопасность данных, что является одним из важнейших элементов современного бизнеса. Kapital Bank готов поделиться своим опытом, накопленным в сотрудничестве с международными и местными экспертами, с теми, кто стремится добиться успеха в этой области. В данный момент у нас есть открытые вакансии в этой сфере. Присоединяйтесь к нам и будьте уверены, что опыт, который вы получите с нами, принесет вам большую пользу».
Экспертом мероприятия стал Кямран Агаев, специалист с более чем 20-летним опытом работы в области управления высокостабильными базами данных. Кямран Агаев является обладателем награды Oracle ACE Director от компании Oracle. В его выступлении рассматривались аспекты создания и эффективного управления высокостабильными базами данных, включая их структурирование, а также методы решения возникающих проблем.
Мероприятие собрало специалистов по базам данных и более 100 участников, заинтересованных в данной области. Это событие предоставило им возможность обменяться опытом, установить новые контакты, познакомиться с новыми лицами и обогатить свои знания в сфере хранения и управления большими данными.
В оставшейся части года состоится еще 5 мероприятий в рамках данного проекта. Международные эксперты Озер Гюнал и Бора Сезен примут участие в следующих мероприятиях, которые пройдут в формате Data Workshop и Data Panel.