“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi (PTDA) arasında təsdiq olunmuş Fəaliyyət Planına uyğun olaraq peşə təhsili müəssisələrində sənaye və dağ-mədən istiqaməti üzrə təhsil alan tələbələr üçün növbəti “Təqaüd proqramı” layihəsinin icrasına başlanılır.
Dağ-mədən sahəsində ixtisaslı kadr hazırlığına dəstək vermək məqsədilə təsis edilən təqaüd Sənaye və Texnologiyalar üzrə Gəncə Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzində təhsil alan tələbələr arasında keçiriləcək müsabiqənin nəticələri əsasında təqdim olunacaq. Müsabiqədə tam orta təhsil bazasından sözügedən peşə təhsili mərkəzlərinə qəbul olunan və 2023-2024-cü tədris ili üzrə “Torna və frezer dəzgahlarının operatoru”, “Çilingər-santexnik”, “Dağ-mədən işləri üzrə mütəxəssis”, “Elektrik xətlərinin quraşdırılması və təmiri üzrə mütəxəssis”, “Elektrik qaz qaynaqçısı” və “Təmirçi-çilingər” ixtisasları üzrə təhsil alacaq tələbələr iştirak edəcəklər.
Münsiflər heyəti tərəfindən aparılan qiymətləndirmə zamanı müvafiq olaraq ən yüksək nəticə göstərən 10 namizəd qalib qismində elan olunacaq. Müsabiqəni uğurla keçmiş tələbələr müvafiq təltifnamə və hər tələbə üçün 9 ay müddətində olmaqla hər ay 200 AZN olmaqla təsis edilmiş təqaüd əldə edəcəklər. Bununla, tələbələr “AzerGold” QSC-də istehsalat təcrübəsi keçmək və gələcəkdə karyeralarını dağ-mədən sənayesində qurmaq fürsəti qazanacaqlar.
Xatırladaq ki, peşə təhsili müəssisələrində sənaye və dağ-mədən istiqaməti üzrə təhsil alan tələbələr üçün “Təqaüd proqramı” layihəsi 2021-ci ildən təşkil edilir. Daha öncə peşə təhsili üzrə keçirilən 2 təqaüd layihəsində qalib olan ümumilikdə 27 nəfər tələbədən 4 nəfəri “AzerGold” QSC-də işlə təmin edilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC və PTDA arasında əməkdaşlığın əsasını 19 may 2020-ci il tarixində qurumlar arasında metal filizi yataqlarının öyrənilməsi, tədqiqi, kəşfiyyatı, qiymətli və nəcib metalların hasilatı, emalı və satışı üzrə ehtiyac duyulan peşə təhsilli ixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində birgə fəaliyyətlə bağlı imzalanmış Anlaşma Memorandumu təşkil edir.

В соответствии с планом деятельности, утвержденным между Закрытым Акционерным Обществом ЗАО «AzerGold» и Государственным агентством по профессиональному образованию (ГАПО), начинается реализация очередного проекта «Стипендиальная программа» для студентов профессиональных учебных заведений, обучающихся по промышленному и горнодобывающему направлениям.
Стипендия, учрежденная для поддержки подготовки квалифицированных кадров в горнодобывающей отрасли, будет предоставлена по результатам конкурса среди студентов, обучающихся в Гянджинском государственном центре профессионального образования в сфере промышленности и технологий. В конкурсе примут участие студенты, поступившие в центры профессионального образования на базе полного среднего образования и обучающиеся в 2023–2024 учебном году по специальностям «оператор токарно-фрезерных станков», «слесарь-сантехник», «специалист по горным работам», «специалист по монтажу и ремонту линий электропередач», «электрогазосварщик» и «слесарь-ремонтник».
После оценки жюри победителями будут объявлены 10 кандидатов с наивысшими баллами. Студенты, успешно прошедшие конкурс, будут награждены и получат стипендию в размере 200 манатов каждый в течение 9 месяцев. Наряду с этим, студенты получат возможность пройти производственную практику в ЗАО «AzerGold» и в дальнейшем построить свою карьеру в горнодобывающей промышленности.
Напомним, что проект «Стипендиальная программа» для студентов профессиональных учебных заведений по промышленному и горнодобывающему направлениям организуется с 2021 года. Из 27 студентов, ранее победивших в двух стипендиальных проектах по профессиональному образованию, четверо были обеспечены работой в ЗАО «AzerGold».
Отметим, что основой сотрудничества между ЗАО «AzerGold» и ГАПО является Меморандум о взаимопонимании, подписанный 19 мая 2020 года между структурами в связи с совместной деятельностью по подготовке квалифицированных кадров с необходимым профессиональным образованием в сфере изучения, разведки, исследования месторождений металлических руд, добычи, переработки и реализации драгоценных и благородных металлов.