https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_bfd942778c6bca93c3c3e5551_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın “SUP.VC” şirkəti ilə birlikdə başlatdığı müasir dövrün aktual mövzusu olan verilənlər bazası ilə bağlı layihənin 2-ci tədbiri “Data workshop” mərhələsinə qeydiyyat başladı. İki gün ərzində keçiriləcək tədbirdə yerli və beynəlxalq ekspertlər tərəfindən yüksək dayanıqlı məlumat bazaları ilə bağlı 4 müxtəlif mövzuda vörkşop keçiriləcək. Vörkşopda iştirakçılara real biznes tapşırıqları veriləcək, tapşırıqlar üzərində müzakirələr, analizlər aparılacaq və həll yolları təqdim ediləcək.
Tədbirin ilk günü, 16 oktyabr tarixində ekspert “Infortius Bilisim” konsultasiya şirkətinin təsisçisi Özer Günal olacaq. O, “Garanti BBVA” bankı kimi bankçılıq, sığorta, tibbi maliyyə və e-ticarət sektorunda böyük məlumatların idarə edilməsi, yönləndirilməsi üzrə beynəlxalq təcrübəyə sahibdir.
Data texnologiyaları sahəsindəki ən son yeniliklər isə Kapital Bank-ın Data menecment idarəsinin data texnologiyaları ekspert mərkəzinin lideri Tural Həmzəyevlə müzakirə ediləcək. O, texnoloji səyahətinə “Moskva Sillikon Vadisi Skolkovo” da innovativ startapda başlayıb. Ölkəmizdə bir neçə böyük şirkətin komandasında yer alıb. IBM-də fəaliyyəti zamanı bir çox transformasiya layihələrinə rəhbərlik edib. Paşa Bank, Sber Bank, Unikredi Bank və Aeroflot kimi tanınmış şirkətlər üçün konsaltinq xidməti göstərib.
Tədbirin ikinci günü 17 oktyabr tarixində isə beynəlxalq ekspert “Venom Analitiks” şirkətinin rəhbəri Bora Sezen olacaq. O, “KOÇ Group”, “Tanı” CRM firmalarında dataların idarə olunması üzrə rəhbər vəzifələrdə çalışıb. Pərakəndə, maliyyə, enerji sektorunda böyük məlumatların idarə olunması üzrə geniş təcrübəsi olan Bora Sezen iştirakçılarla “Data analizin gücü ilə müştəri təcrübəsinin idarə edilməsi” mövzusunda biliklərini paylaşacaq.
“Verilənlərin səyahətini necə izləməli və anlamalı” mövzusunda isə ekspert Mahir M.Quluzadədir. Bu sahədə 20 ildən çox təcrübəyə malik həmyerlimiz “Oracle Open World” (ABŞ), “UKOUG Tech 2018 -2019” (Böyük Britaniya), “DOAG 2018” (Almaniya) kimi beynəlxalq texnologiya konfranslarında verilənlər bazası sahəsində müxtəlif mövzularda çıxışları ilə yadda qalıb. 2015-ci ildə “Oracle” şirkəti tərəfindən “Oracle ACE” mükafatına layiq görülüb. 2019-cu ildə işində göstərdiyi yüksək nəticələrə görə Azərbaycan Respublikasının prezidenti tərəfindən “Tərəqqi Medalı” ilə təltif olunub. Hazırda Mərkəzi Bankda verilənlər bazası administratorları komanda lideri və böyük-mühəndis proqramçı kimi fəliyyətini davam etdirir.
Tədbirdə iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçmək vacibdir: https://dataevents.az. Qeydiyyat sayının məhdud olduğu layihə iştirakçılara böyük məlumatların yerləşdirilməsi və idarə olunması sahəsində yeni və maraqlı təcrübələrlə yanaşı, verilənlər bazası ilə məşğul olan mütəxəssislər və bu sahə ilə maraqlanan şəxslər arasında əlaqə və təcrübə mübadiləsi imkanı yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_bfd942778c6bca93c3c3e5551_o.jpg
Регистрация на Data Workshop, второе мероприятие проекта, связанного с одной из актуальных тем современности — базами данных, уже открыта. Проект реализуется первым банком Азербайджана Kapital Bank совместно с компанией SUP.VC. В течение двух дней мероприятия местные и международные эксперты проведут семинары по четырем различным темам, связанным с высокостабильными базами данных. Участники воркшопа будут решать реальные бизнес-задачи, проводя обсуждения и анализируя поставленные цели, а также представят свои решения.
В первый день мероприятия, 16 октября, на сцене в качестве эксперта выступит основатель консалтинговой компании Infortius Bilisim Озер Гюнал. Он обладает международным опытом управления большими данными в сферах банковского дела, страхования, медицины и электронной коммерции, включая работу в банке Garanti BBVA.
На мероприятии будет обсуждаться последние новинки в сфере дата-технологий с Туралом Гамзаевым, руководителем экспертного центра информационных технологий области управления данными Kapital Bank. Свой путь в технологической сфере Турал Гамзаев начал в инновационном стартапе в российской «кремниевой долине» Сколково. Он участвовал в командах нескольких крупных компаний Азербайджана и руководил множеством проектов трансформации в IBM. Кроме того, предоставлял консультации таким известным компаниям, как PASHA Bank, СберБанк, UniCredit Bank и Аэрофлот.
Во второй день мероприятия, 17 октября, перед участниками выступит международный эксперт Бора Сезен, глава компании Venom Analytics. Он занимал руководящие должности в области управления данными в CRM-компаниях KOÇ Group и Tanı. Бора Сезен обладает обширным опытом работы с большими данными в розничном, финансовом и энергетическом секторах и поделится своими знаниями на тему «Управление клиентским опытом с использованием анализа данных» с участниками мероприятия.
На тему «Как отслеживать и понимать путь данных» выступит эксперт Махир Гулузаде, наш соотечественник с более чем 20-летним опытом работы в области баз данных. Он отметился своими выступлениям на международных технологических конференциях, таких как «Oracle Open World» (США), «UKOUG Tech 2018-2019» (Великобритания) и «DOAG 2018» (Германия). В 2015 году был удостоен премии Oracle ACE от компании Oracle. За выдающиеся результаты в работе он был награжден медалью «Прогресс» Президентом Азербайджанской Республики в 2019 году. На данный момент Махир Гулузаде продолжает работать в Центральном банке Азербайджана в качестве руководителя группы администраторов баз данных и старшего инженера-программиста.
Для участия в мероприятии нужно пройти регистрацию по следующей ссылке: https://dataevents.az. Количество регистраций ограничено. Проект предоставляет участникам возможность общения и обмена опытом между профессионалами, работающими с базами данных, и заинтересованными в этой сфере людьми. Мероприятие также предоставляет уникальный опыт в области размещения и управления большими данными.