https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_bfd942778c6bca93c3c3e5551_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın “SUP.VC” şirkəti ilə birlikdə başlatdığı müasir dövrün aktual mövzusu olan verilənlər bazası ilə bağlı layihənin 2-ci tədbiri “Data workshop” mərhələsinə qeydiyyat başladı. İki gün ərzində keçiriləcək tədbirdə yerli və beynəlxalq ekspertlər tərəfindən yüksək dayanıqlı məlumat bazaları ilə bağlı 4 müxtəlif mövzuda vörkşop keçiriləcək. Vörkşopda iştirakçılara real biznes tapşırıqları veriləcək, tapşırıqlar üzərində müzakirələr, analizlər aparılacaq və həll yolları təqdim ediləcək.
Tədbirin ilk günü, 16 oktyabr tarixində ekspert “Infortius Bilisim” konsultasiya şirkətinin təsisçisi Özer Günal olacaq. O, “Garanti BBVA” bankı kimi bankçılıq, sığorta, tibbi maliyyə və e-ticarət sektorunda böyük məlumatların idarə edilməsi, yönləndirilməsi üzrə beynəlxalq təcrübəyə sahibdir.
Data texnologiyaları sahəsindəki ən son yeniliklər isə Kapital Bank-ın Data menecment idarəsinin data texnologiyaları ekspert mərkəzinin lideri Tural Həmzəyevlə müzakirə ediləcək. O, texnoloji səyahətinə “Moskva Sillikon Vadisi Skolkovo” da innovativ startapda başlayıb. Ölkəmizdə bir neçə böyük şirkətin komandasında yer alıb. IBM-də fəaliyyəti zamanı bir çox transformasiya layihələrinə rəhbərlik edib. Paşa Bank, Sber Bank, Unikredi Bank və Aeroflot kimi tanınmış şirkətlər üçün konsaltinq xidməti göstərib.
Tədbirin ikinci günü 17 oktyabr tarixində isə beynəlxalq ekspert “Venom Analitiks” şirkətinin rəhbəri Bora Sezen olacaq. O, “KOÇ Group”, “Tanı” CRM firmalarında dataların idarə olunması üzrə rəhbər vəzifələrdə çalışıb. Pərakəndə, maliyyə, enerji sektorunda böyük məlumatların idarə olunması üzrə geniş təcrübəsi olan Bora Sezen iştirakçılarla “Data analizin gücü ilə müştəri təcrübəsinin idarə edilməsi” mövzusunda biliklərini paylaşacaq.
“Verilənlərin səyahətini necə izləməli və anlamalı” mövzusunda isə ekspert Mahir M.Quluzadədir. Bu sahədə 20 ildən çox təcrübəyə malik həmyerlimiz “Oracle Open World” (ABŞ), “UKOUG Tech 2018 -2019” (Böyük Britaniya), “DOAG 2018” (Almaniya) kimi beynəlxalq texnologiya konfranslarında verilənlər bazası sahəsində müxtəlif mövzularda çıxışları ilə yadda qalıb. 2015-ci ildə “Oracle” şirkəti tərəfindən “Oracle ACE” mükafatına layiq görülüb. 2019-cu ildə işində göstərdiyi yüksək nəticələrə görə Azərbaycan Respublikasının prezidenti tərəfindən “Tərəqqi Medalı” ilə təltif olunub. Hazırda Mərkəzi Bankda verilənlər bazası administratorları komanda lideri və böyük-mühəndis proqramçı kimi fəliyyətini davam etdirir.
Tədbirdə iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçmək vacibdir: https://dataevents.az. Qeydiyyat sayının məhdud olduğu layihə iştirakçılara böyük məlumatların yerləşdirilməsi və idarə olunması sahəsində yeni və maraqlı təcrübələrlə yanaşı, verilənlər bazası ilə məşğul olan mütəxəssislər və bu sahə ilə maraqlanan şəxslər arasında əlaqə və təcrübə mübadiləsi imkanı yaradır.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_bfd942778c6bca93c3c3e5551_o.jpg
Registration is open for the Data Workshop, the second event in this project spotlighting one of today's hottest topics — databases. Proudly developed by Kapital Bank, Azerbaijan's first bank, in partnership with SUP.VC. Throughout the two-day event, local and international experts will lead workshop on four diverse topics within the realm of highly stable databases. Workshop participants will delve into real-world business challenges, engage in thoughtful discussions, analyze their objectives, and present innovative solutions.
On the event’s inaugural day, October 16, an expert and the founder of Infortius Bilisim consulting company Özer Günal ll take the stage. With extensive international experience in managing big data across diverse sectors such as banking, insurance, healthcare, and e-commerce, including notable work at Garanti BBVA, he brings a wealth of knowledge to share.
At the event, the cutting-edge innovations in the realm of data technology will be explored, featuring insights from Tural Hamzaev, the head of Data Technologies Expert Center of Data Management Department at Kapital Bank. Tural Hamzaev’s journey in the technology sector commenced at an innovative startup in Russia's Skolkovo “silicon valley”. He has contributed to teams in multiple prominent companies in Azerbaijan and led numerous transformative projects at IBM. Additionally, he has provided consultations to renowned companies including PASHA Bank, SberBank, UniCredit Bank, and Aeroflot.
On the event’s second day, October 17, attendees will have the privilege of hearing from international expert Bora Sezen, the head of Venom Analytics. With a rich background in data management, including senior positions at CRM companies KOÇ Group and Tanı, Bora Sezen brings a wealth of experience in handling big data within the retail, financial, and energy sectors. He will be sharing his insights on the topic of “Managing Customer Experience Using Data Analytics” with the event participants.
Renowned expert Mahir Guluzade, a compatriot boasting over 20 years of experience in the field of databases, will enlighten attendees on the intriguing topic of “How to Track and Understand the Path of Data”. He has made significant impacts with his presentations at international technology conferences such as Oracle Open World (USA), UKOUG Tech 2018-2019 (UK), and DOAG 2018 (Germany). Mahir Guluzade was honored with the Oracle ACE Award by Oracle in 2015, and in recognition of his exceptional contributions, he received the Taraggi (Progress) Medal from the President of the Republic of Azerbaijan in 2019. Presently, he serves as the head of a group of database administrators and a senior software engineer at the Central Bank of Azerbaijan.
To attend the event, kindly register using the following link: https://dataevents.az. Please note that the number of registrations is limited. This project offers a valuable platform for professionals engaged in database management as well as individuals keen on this field to interact and share experiences. The event promises a distinctive opportunity to delve into the realms of hosting and managing big data.