https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_261a99b31ffcc271c054a32da_o.jpg
Bu barədə Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayelin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xarici Siyasət Məsələləri üzrə Köməkçisi Hikmət Hacıyevlə görüşündə deyilib.
Görüşdə sürətlənən ikitərəfli əməkdaşlıq templəri məmnunluqla qeyd olunub. Tərəflər həmçinin regional və beynəlxalq gündəmdə duran aktual məsələləri müzakirə ediblər. Xüsusi diqqət nəqliyyat-logistika əməkdaşlığı və kommunikasiya mövzularına yetirilib. Eyni zamanda, 3 noyabr 2023-cü il tarixində Astanada keçiriləcək Türk Dövlətləri Təşkilatının 10-cu yubiley Zirvə Görüşünün önəmi vurğulanıb.
Azərbaycan Prezidentinin Köməkçisi qardaş Qazaxıstana dəstəyinə və ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişafı, regional məsələlərin həlli ilə bağlı konstruktiv yanaşmasına görə təşəkkürünü bildirib. Öz növbəsində, Səfir A. Bayel Qazaxıstanın regionda sülh və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın tərəfdarı olduğunu qeyd edib. Tərəflər “saatların yoxlanılması” məqsədilə mövcud olan müntəzəm görüşlərin keçirilməsi praktikasını davam etdirmək razılığına gəliblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_261a99b31ffcc271c054a32da_o.jpg
Об этом было сказано в ходе встречи Посла Республики Казахстан в Азербайджане Алима Байеля с Помощником Президента Азербайджанской Республики по вопросам внешней политики Хикметом Гаджиевым.
На встрече с удовлетворением были отмечены ускорившиеся темпы двусторонней кооперации. Стороны также обсудили актуальные вопросы региональной и международной повестки дня. Особое внимание было уделено тематике транспортно-логистического сотрудничества и коммуникаций. Также была подчеркнута важность предстоящего 10-го юбилейного Саммита Организации тюркских государств, который состоится 3 ноября 2023 г. в Астане.
Помощник Президента Азербайджана поблагодарил братский Казахстан за поддержку и конструктивный подход к развитию двусторонних и многосторонних отношений, решению региональных вопросов. В свою очередь, Посол А. Байель отметил, что Казахстан выступает за мир и взаимовыгодное сотрудничество в регионе. Стороны договорились продолжить сложившуюся практику регулярных встреч для сверки часов.