https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_7dc506b03f892254aa7e8e59e_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi, təhsil yönümlü layihələrə və peşəkar kadrların inkişafına böyük önəm verən ölkənin birinci bankı Kapital Bank tələbələr üçün “Birbank” təqaüd proqramı elan etmişdi. Proqrama müraciət edən 3000 tələbədən 15 nəfəri “Birbank təqaüdçüsü” adını qazanıb və onlara ayda 300 AZN təqaüd veriləcək. Seçilmiş tələbələr ölkənin 8 ali məktəbində kompüter elmləri, informasiya texnologiyaları, maliyyə, hüquq, iqtisadiyyat və digər sahələr üzrə təhsil alırlar.
Proqram tələbələrə aylıq təqaüd almaqla yanaşı, Kapital Bank-da təcrübə keçmək, təlimlərə qatılmaq şansı da verir. Xatırladaq ki, təqaüd proqramına 3-cü kursda oxuyan, universitetə qəbul balı 550 və daha yuxarı, təhsil göstəriciləri ortalama 81 bal və daha yuxarı olan gənclər qoşulublar. Seçim prosesi bir neçə mərhələdə təşkil edilib və onlayn müraciət, qrup tapşırığı, imtahan və müsahibə mərhələlərindən uğurla keçən tələbələr “Birbank təqaüdçüsü” adını qazanıblar.
Qeyd edək ki, Kapital Bank daim təhsil layihələrinə diqqət ayırır. Beynəlxalq Təhsil Sərgisi, Respublika Fənn Olimpiadası, “Azərbaycan üçün öyrət”, “Təhsil Avtobusu”, “Sabah” qrupları ilə layihələrdə iştirak, o cümlədən UNEC, ADNSU, Bakı Mühəndislik Universiteti, ADA Universiteti və digər qurumlarla əməkdaşlıq buna əyani sübutdur. Yaxın gələcəkdə təhsillə bağlı yeni layihələrin keçirilməsi planlaşdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_7dc506b03f892254aa7e8e59e_o.jpg
The Azerbaijan’s first bank, Kapital Bank, is deeply committed to fostering education and nurturing future professionals. In a recent initiative, the bank introduced the Birbank Scholarship Program for students. Among the 3,000 highly motivated applicants, only 15 outstanding individuals were chosen and honored as Birbank Scholars. These exceptional students, hailing from 8 different universities across the country, will receive a monthly scholarship of 300 manats. The scholarship recipients pursue diverse fields of study, ranging from computer science and information technology to finance, law, economics, and more.
The program not only offers a monthly stipend but also opens doors for students to engage in valuable internships at Kapital Bank and participate in enriching training events. It is important to highlight that this opportunity is extended to exceptionally talented individuals in their third year of study, with an impressive entrance score of 550 or above, coupled with an academic average of 81 or higher. The selection process involved several steps, including filling out an online application, completing group assignments, taking exams and facing a comprehensive interview. Those students who successfully completed all these stages received the honorary title of Birbank Scholar.
Kapital Bank has been cooperating with various educational institutions, supporting and participating in many educational projects in the country. A striking proof of this is participation in such projects as International Educational Fair, Republican School Olympiad, “Teach for Azerbaijan”, “Education Bus”, participation in the projects with “Sabah” Groups, as well as cooperation with Azerbaijan State University of Economics, Baku Engineering University, ADA University and other organizations. In the near future, Kapital Bank is planning to hold and participate in new educational projects.