https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_4eda1b8458952f48ec3936963_o.jpg
24 oktyabr 2023-cü il tarixində Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyi Respublika Gününün qeyd olunması münasibətilə təntənəli qəbul keçirib.
Tədbirdə Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel, Azərbaycanın Energetika Naziri, Qazaxıstan-Azərbaycan Ticarət-İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın Həmsədri Pərviz Şahbazov, Azərbaycan parlamentinin deputatları, dövlət orqanlarının nümayəndələri, diplomatik missiyaların və beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, diplomatlar, mədəniyyət xadimləri və ictimai fəallar, biznes dairələrinin və KİV-lərin nümayəndələri, o cümlədən Azərbaycanda təhsil alan və işləyən qazaxıstanlılar iştirak edib.
Qəbulun rəsmi hissəsi zamanı ənənəvi olaraq Qazaxıstanın və Azərbaycanın milli himnləri səslənib, Səfir Alim Bayel və Nazir Pərviz Şahbazov salamlama nitqləri ilə çıxış ediblər.
Alim Bayel öz çıxışında son ildə Qazaxıstan-Azərbaycan əməkdaşlığının inkişaf templərinin ilk növbədə iki ölkə Prezidentləri arasında etimada söykənən dialoqu sayəsində sürətləndiyini qeyd edib. Səfir, Azərbaycanı və Qazaxıstanı türk eyniliyi birləşdirdiyini və hər iki ölkənin regionda sülhün və əmin-amanlığın bərqərar olması üçün birgə çalışdığını vurğulayıb. Diplomat həmçinin Orta Dəhliz (TBNM), Xəzər dənizin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsi, Qazaxıstan neftinin Azərbaycan vasitəsilə nəqli kimi iri layihələrin həyata keçirilməsindən söz açıb.
Pərviz Şahbazov öz çıxışında vurğulayıb ki, yüksək səviyyədə olan siyasi münasibətlər iqtisadi tərəfdaşlığın genişlənməsinə imkan yaradır. Nazir qardaş Qazaxıstan xalqına uğurlar, tərəqqi və sülh arzulayıb.
Tədbir zamanı A.Bayel Prezident K.Tokayevin adından və tapşırığına əsasən Azərbaycan Respublikasının xadimlərinə dövlət mükafatları və fəxri fərmanları təntənəli şəkildə təqdim edib. Qazaxıstan Respublikası Prezidentinin Fərmanı ilə Qazaxıstan və Azərbaycan xalqları arasında dostluğun və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində göstərdiyi xidmətlərə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xarici Siyasət Məsələləri üzrə Köməkçisi Hikmət Hacıyev və Azərbaycanın tanınmış nasiri, publisisti, ssenaristi və tərcüməçisi Nəriman Əbdülrəhmanlı II dərəcəli “Dostluq” ordeni ilə təltif olunublar. Qazaxıstanla Azərbaycan arasında qardaş münasibətlərin təşviqi, ikitərəfli strateji əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üzrə verdiyi töhfələrə görə Azərbaycanın Energetika Naziri Pərviz Şahbazov və Azərbaycanın Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin Sədri Fərid Şəfiyev Qazaxıstan Respublikası Prezidentinin Fəxri Fərmanları ilə təltif olunublar.
Rəsmi qəbul çərçivəsində Qazaxıstan Respublikasının Mədəniyyət və İnformasiya Nazirliyi, Qazaxıstanın Mərkəzi Dövlət Muzeyi və Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyi tərəfindən təşkil olunan etnoqrafik sərgi qonaqlara təqdim olunub. Tədbir qonaqları qazax xalqının ənənəvi mədəniyyətinin müxtəlifliyini əks etdirən qədim təsərrüfat və məişət əşyaları, geyimləri, atçılıq avadanlıqları, xalça-keçə və digər milli məmulatları ilə tanış olublar. Eyni zamanda tematik fotosərgi təşkil olunub. Dəvət olunanlar fotoşəkillərdə əks olunan Qazaxıstan peyzajları ilə tanış olublar.
Tədbirdə Şımkent Şəhər Opera və Balet Teatrının artistləri konsert proqramı ilə çıxış ediblər. Qazax və Azərbaycan xalq mahnıları ifa olunub və rəqsləri nümayiş olunub, Qazaxıstan və Azərbaycanın tanınmış bəstəkarlarının əsərləri səsləndirilib.
Qonaqlara həmçinin Qazaxıstan milli mətbəxinin təamları və tanınmış Qazax müəlliflərin Azərbaycan dilində olan kitabları təqdim olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_4eda1b8458952f48ec3936963_o.jpg
24 октября 2023 года Посольство Казахстана в Азербайджане провело торжественный прием по случаю празднования Дня Республики.
В мероприятии приняли участие Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель, Министр энергетики Азербайджана, сопредседатель казахстанско-азербайджанской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству Парвиз Шахбазов, депутаты Парламента и представители государственных органов Азербайджана, главы дипломатических миссий и международных организаций, дипломаты, деятели культуры и общественные активисты, представители бизнес-кругов и СМИ, а также казахстанцы, обучающиеся и работающие в Азербайджане.
В ходе официальной части приема традиционно прозвучали государственные гимны Казахстана и Азербайджана, с приветсвенной речью выступили Посол Алим Байель и Министр Парвиз Шахбазов.
В своей речи Алим Байель отметил, что за последний год темпы развития казахско-азербайджанского сотрудничеств ускорились, прежде всего, благодаря доверительному диалогу между Президентами двух стран. Посол подчеркнул, что Азербайджан и Казахстан объединяет тюркская идентичность, и две страны работают вместе над тем, чтобы в регионе воцарились мир и процветание. Дипломат также рассказал о ходе реализации таких крупных проектов, как Средний коридор (ТМТМ), прокладка по дну Каспийского моря волоконно-оптической линии связи, транспортировка казахстанской нефти через Азербайджан.
Парвиз Шахбазов в своем выступлении подчеркнул, что политические отношения на высшем уровне способствуют расширению экономического партнерства. Министр пожелал успехов, процветания и мира братскому народу Казахстана.
В ходе мероприятия А. Байель от имени и по поручению Президента К. Токаева торжественно вручил государственные награды и почетные грамоты деятелям Азербайджанской Республики. Указом Президента Республики Казахстан за заслуги в укреплении дружбы и сотрудничества между народами Казахстана и Азербайджана орденами «Достык» II степени награждены Помощник Президента Азербайджанской Республики по вопросам внешней политики Хикмет Гаджиев и известный азербайджанский прозаик, публицист, сценарист и переводчик Нариман Абдулрахманлы. За значительный вклад в продвижение братских отношений между Казахстаном и Азербайджаном, усилия по укреплению двустороннего стратегического сотрудничества почетными грамотами Президента Республики Казахстан награждены Министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов и Председатель правления Центра анализа международных отношений Азербайджана Фарид Шафиев.
В рамках официального приема гостям была представлена этнографическая выставка, организованная Министерством культуры и информации Республики Казахстан, Центральным государственным музеем Казахстана и Посольством Казахстана в Азербайджане. Гости мероприятия ознакомились со старинными предметами хозяйства и быта, одеждой, конским снаряжением, коврово-войлочными и другими национальными изделиями, отражающими многообразие традиционной культуры казахского народа. Также была организована тематическая фотовыставка. Приглашенные ознакомились с запечатленными на фотоснимках пейзажами Казахстана.
С концертной программой на мероприятии выступили артисты Шымкентского городского театра оперы и балета. Были исполнены казахские и азербайджанские народные песни и танцы, прозвучали произведения известных авторов Казахстана и Азербайджана.
Гостям также были представлены блюда национальной кухни и книги известных казахстанских авторов на азербайджанском языке.