https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_08755806a53b72b98a415734f_o.jpg
Bakı, 22 iyun 2022-ci il – BMT-nin İnkişaf Proqramı vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarını (VCT) daha inklüziv və genderə həssas layihələrin hazırlanması və həyata keçirilməsinə istiqamətləndirmək məqsədilə bir sıra təlimat kitabçaları (bələdçi) hazırlayıb.
Kitabçalar Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi çərçivəsində ərsəyə gəlib. Kitabçalar üç sahəni əhatə edir: icma əsaslı layihələrdə inklüziv iştirakın gücləndirilməsi, genderə həssas layihələrin hazırlanması və gender məsələlərinin siyasətlərin hazırlanması prosesinə inteqrasiyası.
Təlimatlar gender və icma inkişafı üzrə əsas konsepsiyaları izah edir, gender təhlili üçün metodologiyaları, həmçinin icmanın iştirakı və konsensusun qurulması üçün müxtəlif üsulları təklif edir. Bələdçi kitabçaları, layihə tərəfindən təşkil edilən intensiv proqramın bir hissəsi olaraq hazırlanıb və bugünə qədər təşkil edilən təlim və vebinarların davamı olaraq təqdim edilir. Məqsəd dayanıqlı inkişaf problemlərini daha effektiv şəkildə həll etmək üçün VCT-lərin potensialını artırmaqdır.
Sözügedən kitabçalar, planlaşdırıldığı üzrə layihənin elan etdiyi iki Kiçik Qrant Proqramı müddətində istifadəyə verilir. Belə ki, layihə gender bərabərliyi, iqlim dəyişikliyi və COVID-dən sonrakı bərpa mövzuları üzrə 37-yə qədər VCT-nin rəhbərlik etdiyi ən yaxşı təşəbbüsləri mükafatlandırmağı planlaşdırır. Qrant proqramının ümumi büdcəsi təxminən 1 milyon ABŞ dolları təşkil edir.
Müraciət etmək üçün təşkilatlar 24 iyun 2022-ci il tarixinədək keçiddə tələb olunan sənədləri təqdim etməlidirlər: https://bit.ly/3NHxS1o
Bələdçi kitabçalarını yükləmək üçün linklər:
https://www.undp.org/azerbaijan/publications/inclusive-part-community-based-projects
https://www.undp.org/azerbaijan/publications/towards-gender-sensitive-projects
https://www.undp.org/azerbaijan/publications/gender-sensitive-policy
Bu resurslar Aİ-nin maliyyələşdirdiyi və BMTİP-nin həyata keçirdiyi “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi tərəfindən hazırlanıb.
Layihə siyasətlərin formalaşdırılması, yerli inkişafa dəstək, sosial sahibkarlıq və sosial innovasiyanın təşviqi sahələrində VCT-lərin iştirakının artırılması məqsədilə onların potensialının gücləndirilməsini hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_08755806a53b72b98a415734f_o.jpg
Baku, 22 June 2022 – UNDP developed a series of manuals for the civil society organisations (CSOs) to guide in designing and implementing more inclusive and gender-sensitive projects.
The manuals are produced as part of the ‘Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan’ project funded by the European Union. The booklets cover three areas: strengthening inclusive participation in community-based projects; developing
gender-sensitive projects; and mainstreaming gender in policy development.
The manuals explain key gender and community development concepts, offer methodologies for gender analysis and various techniques for community participation and consensus building. The manuals are part of an intensive capacity enhancement programme and complement trainings and webinars organized by the project to help CSOs more effectively address sustainable development challenges.
The release of the manuals comes at a planned time as the CSOs are preparing their applications for the two Small Grants Programme launched by the project. With a total budget of around US$ 1 million, the project plans to award up to 37 best CSOs-led initiatives in gender equality, climate change and post-COVID recovery.
To apply, organisations should submit the requested documents (https://bit.ly/3NHxS1o)
by 24 June 2022.
Links to read and download the manuals:
https://www.undp.org/azerbaijan/publications/inclusive-part-community-based-projects
https://www.undp.org/azerbaijan/publications/towards-gender-sensitive-projects
https://www.undp.org/azerbaijan/publications/gender-sensitive-policy
This component is delivered by the ‘Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan’ project, funded by the EU and implemented by UNDP. The project aims to help increase CSOs capacities to engage in policy-making processes, foster local development, and promote social entrepreneurship and social innovation.