https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_1f8625470c7f10ca9b2567548_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə ölkəmizdə səfərdə olan Serbiyanın mədən və energetika naziri Dubravka Djedoviç Handanoviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
Görüşdə iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığa əsaslanan münasibətlərin hərtərəfli inkişafında Azərbaycan və Serbiya prezidentlərinin dostluq əlaqələrinin mühüm rolu vurğulanıb. Təbii qaz, elektrik enerjisi sahələrində geniş əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib. İkitərəfli əlaqələrin yeni müstəvidə inkişafı üçün enerji əməkdaşlığının müstəsna əhəmiyyət daşıdığı qeyd edilib və bu xüsusda, Azərbaycan və Serbiyanın təbii qaz sahəsində tərəfdaşlığa böyük önəm verdikləri ifadə olunub.
Görüş çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Serbiya Respublikasının Mədənçilik və Energetika Nazirliyi arasında SOCAR və “Srbijagas” arasında əməkdaşlığın təşviqinə dair Anlaşma Memorandumu”, həmçinin “SOCAR və “Srbijagas” şirkətləri arasında qaz satışına dair Müqavilə” imzalanıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Bu gün imzaladığımız strateji əhəmiyyətli sənədlərlə Azərbaycandan Serbiyaya ilk dəfə qaz tədarükü də daxil olmaqla qaz sahəsində çoxşaxəli əməkdaşlığın əsası qoyulur. Serbiya Azərbaycanın Avropada qaz bazarını şaxələndirməsində yeni tərəfdaşıdır. Serbiyaya illik 400 milyon kubmetrə qədər qazın tədarükü nəticəsində Azərbaycan qazı ilə təchiz edilən ölkələrin sayı 8-ə çatacaq. Bu, Azərbaycanın etibarlı enerji tərəfdaşı missiyasının genişlənməsinin və enerji təhlükəsizliyində rolunun getdikcə artmasının bariz göstəricisidir. Bugünkü razılaşmalarımız qaz tədarükü ilə bağlı tərəfdaşlığımızın uzunmüddətli müqavilələrlə və Azərbaycanın Serbiyanın enerji təhlükəsizliyinə töhfələrinin davamlı olmasına da zəmin yaradır.”
Serbiyanın mədən və energetika naziri Dubravka Djedoviç Handanoviç deyib: “Bu gün ölkələrimiz Azərbaycandan Serbiyaya təchiz ediləcək qazın həcmi ilə bağlı müqavilə imzalayaraq ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın yeni mərhələsinə qədəm qoydular. Azərbaycan qazının yaxın müddətdə istismara verilməsi gözlənilən Bolqarıstan-Serbiya İnterkonnektoru vasitəsilə Serbiyaya çatdırılması sayəsində biz təchizat mənbələrimizin şaxələndirilməsini, o cümlədən Mərkəzi Avropaya qazın paylanmasında tranzit ölkə kimi rolumuzun gücləndirilməsini nəzərdə tutan strateji hədəfimizə nail olacağıq. İmzalanmış müqavilədə növbəti il ərzində 400 milyon kubmetrə qədər qazın nəql olunması nəzərdə tutulub və qarşıdakı illərdə bu həcmin artacağını gözləyirik.”
SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf isə qaz müqaviləsinin SOCAR və “Srbijagas” arasında əməkdaşlıqda yeni səhifə açacağını vurğulayıb. Serbiyanın enerji təhlükəsizliyinin, eləcə də iki ölkə və şirkətlər arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsində müqavilənin uğurla həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Qeyd edək ki, Anlaşma Memorandumu qaz tədarükündən əlavə Serbiyaya LNG tədarükü, qaz anbarı sahələrində SOCAR-la əməkdaşlıq və şirkətin qaz ticarəti əməliyyatlarında, həmçinin qazla işləyən elektrik stansiyasının inşasında iştirak imkanlarının araşdırılmasını da nəzərdə tutur.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_1f8625470c7f10ca9b2567548_o.jpg
A meeting was held between Minister of Energy Parviz Shahbazov and a delegation led by Minister of Mining and Energy of Serbia Dubravka Djedović Handanović, who is on a visit to our country.
The important role of friendly relations between the Presidents of Azerbaijan and Serbia in the comprehensive development of relations based on strategic partnership between the two countries was emphasized at the meeting. Extensive cooperation opportunities in the fields of natural gas and electricity were evaluated. It was noted that energy cooperation is of exceptional importance for the development of bilateral relations in a new level, and in this regard, Azerbaijan and Serbia attach great importance to partnership in the field of natural gas.
Within the meeting, “Memorandum of Understanding between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Mining and Energy of the Republic of Serbia on promoting cooperation between SOCAR and Srbijagas, as well as agreement on gas sales between SOCAR and Srbijagas were signed.
Energy Minister Parviz Shahbazov said: "With the documents of strategic importance we signed today, we are laying the foundation for multifaceted cooperation in the field of gas, including gas supplies from Azerbaijan to Serbia for the first time. Serbia is Azerbaijan's new partner in diversifying the gas market in Europe. With the supply of up to 400 million cubic meters of gas per annum to Serbia, the number of countries supplied with Azerbaijani gas will reach 8. This is a clear indication of expanding Azerbaijan's mission as a reliable energy partner and its growing role in energy security. Today's agreements also pave the way for the sustainability of our gas supply partnership with long-term contracts and Azerbaijan's contributions to Serbia's energy security.”
The Minister of Mining and Energy of the Republic of Serbia Dubravka Djedović Handanović said: "Today, Serbia and Azerbaijan have opened a new chapter in their economic and bilateral cooperation by signing a contract on the volumes of gas that Azerbaijan will supply to Serbia. After the supply of Azerbaijani gas to Serbia via the Bulgaria-Serbia Interconnector, which is expected to be commissioned in the near future, we are going to achieve our strategic goal of diversifying our sources of supply for this energy source and further bolstering our role as a transit country for gas distribution to Central Europe. The signed contract outlines the delivery of 400 million cubic meters of gas in the next year, and we expect these volumes to increase further in the coming years."
SOCAR President Rovshan Najaf stressed that the gas contract will open a new page in cooperation between SOCAR and Srbijagas. He noted the importance of successful implementation of the contract in strengthening Serbia's energy security, as well as relations between the two countries and companies.
It should be noted that, in addition to gas supplies, the Memorandum of Understanding provides for the supply of LNG to Serbia, cooperation with SOCAR in gas storage areas and the company's participation in gas trading operations, as well as in the construction of a gas power plants.