Berlin şəhərində yerləşən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində türkoloq alim, nəsimişünas, Qafqaz regionunun tədqiqatçısı, Almaniyanın Giesen Universitetinin dosenti Dr. Mixael Reynhard Hessin müəllifi olduğu “Şuşanın irsi. Azərbaycan mədəniyyət paytaxtının tarixi və inkişaf yolu” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib.
Siyasi elmlər doktoru Qurban Ələkbərovun moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə Berlin, Ştutqart, Köln şəhərlərində yaşayan Azərbaycan və türk icmasının təmsilçiləri, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri və alman alimləri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Almaniyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nəsimi Ağayev bildirib ki, bu nəşr Avropada Şuşanın tarixi və mədəni irsi haqqında yüksək səviyyədə yazılmış ilk kitabdır. Onun sözlərinə görə, nəşr Azərbaycan tarixinin və mədəniyyətinin Avropada öyrənilməsində çox böyük rol oynayacaq. Alimə təşəkkür edən səfir əlavə edib ki, Hess nəinki Avropada, ümumiyyətlə, Qərbdə Azərbaycan dilini yüksək səviyyədə bilən yeganə alimdir.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov təqdimat mərasimində iştirak edən soydaşlarımıza və alman dostlarımıza minnətdarlığını bildirib. Hessin ölkəmizlə əlaqələrinin yaranmasından danışıb və alimin ingilis, alman dillərində nəşr olunan kitabında əsaslandırılmış, təkzibolunmaz tarixi faktların və elmi fikirlərin yer aldığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu kitablar Avropa cəmiyyətinin Azərbaycan həqiqətləri haqqında məlumatlandırılmasında çox ciddi rol oynayır. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, Komitə Azərbaycan həqiqətlərinin dünyada geniş yayılması işini davam etdirir və bu baxımdan Azərbaycan tarixini olduğu kimi əks etdirən “Şuşanın irsi. Azərbaycan mədəniyyət paytaxtının tarixi və inkişaf yolu” kitabının müxtəlif ölkələrdə təqdimatlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Tədbir Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Kanadada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporunun təşkilatçılığı ilə hazırlanmış “Şuşanın tarixi” (“History of Shusha”) adlı filmin nümayişi ilə davam edib.
Dr. M.R.Hess çıxışında kitabın yaranma ideyasından danışıb, əsas məqsədiinin Qarabağın və Şuşanın Azərbaycanın ədəbiyyat və mədəniyyət tarixindəki zəngin irsini oxucuların diqqətinə çatdırmaq olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən İrəvan xanı Hüseynəli xanın nəslinin nümayəndəsi Əmir Əli Sərdari İrəvani, bəstəkar, musiqişünas və publisist Elmir Mirzəyev, alman professor Hartviq Şults, alman publisist Mattias Volf müəllifi bu mühüm mədəni hadisə münasibətilə təbrik edib və xoş arzularını bildiriblər.

B Азербайджанском культурном центре, расположенном в Берлине, состоялась презентация книги “Наследие Шуши. История и путь развития культурной столицы Азербайджана”, автором которой является ученый-тюрколог, насимивед, исследователь Кавказского региона, доцент Гисенского университета Германии доктор Михаэль Рейнхард Гесс.
В мероприятии, проведенном под модераторством доктора политических наук Гурбана Алекперова, приняли участие представители азербайджанской и турецкой общины, проживающие в городах Берлин, Штутгарт, Кельн, местной общественности и немецкие ученые.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Германии Насими Агаев отметил, что данное издание является написанной на высоком уровне первой в Европе книгой об истории и культурном наследии Шуши. По его словам, издание сыграет огромную роль в изучении истории и культурного наследия Азербайджана в Европе. Выразив ученому признательность, посол добавил, что Гесс является единственным ученым не только в Европе, но и на Западе в целом, владеющим азербайджанским языком на высоком уровне.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, поприветствовав участников мероприятия, поблагодарил соотечественников и наших немецких друзей, принимавших участие в презентации. Он говорил о возникновении связей Гесса с нашей страной, подчеркнул, что в книгах ученого, изданных на английском и немецком языках, нашли отражение обоснованные, неопровержимые исторические факты и научные мысли, сказал, что эти книги играют чрезвычайно серьезную роль в информировании европейской общественности об азербайджанских реалиях. На основании поручения Президента Азербайджана Ильхама Алиева комитет продолжает работу по широкому распространению в мире правды об Азербайджане, в этом контексте, планируется проведение в различных странах презентаций книги “Наследие Шуши. История и путь развития культурной столицы Азербайджана”, отражающей, как есть, историю нашей страны.
Мероприятие продолжалось демонстрацией фильма “История Шуши” (“History of Shusha”), подготовленного азербайджанской диаспорой, осуществляющей деятельность в Канаде, при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой.
Доктор М.Р.Гесс говорил об идее создания книги, констатировал, что основная цель заключается в доведении до внимания читателей богатого наследия Карабаха и Шуши в истории азербайджанской литературы и культуры.
Выступившие на мероприятии представитель рода Иреванского хана Гусейнали хана Амир Али Сардари Иревани, композитор, музыковед и публицист Эльмир Мирзоев, немецкий профессор Хартвиг Шульц, немецкий публицист Матиас Вольф поздравили автора с этим важным культурным событием и выразили ему добрые пожелания.