https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_7dddc5a629feee001d472c75e_o.jpg
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Berlin şəhərindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində keçirilən tədbirdə bildirilib ki, onlar həkim Nərmin Quliyeva, Azərbaycan Tibb Universitetinin məzunu Gülnarə Abdullayeva və Türkiyədə təhsil alan tələbə Təbriz Məmmədlidir.
Qeyd edək ki, tədbirdə Almaniyanın 70-ə yaxın şəhərindən gələn tibb mütəxəssisləri və qonaqlar, o cümlədən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Forum zamanı ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi çərçivəsində II forumun təşkilinin çox böyük önəm kəsb etdiyi, respublikaya rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə onun bütün sahələrlə yanaşı, xaricdə təhsil və inteqrasiya məsələlərinə, diaspor quruculuğuna xüsusi qayğı və diqqət göstərdiyi, Prezident İlham Əliyevin düşünülmüş, məqsədyönlü siyasəti nəticəsində Azərbaycan diasporunun yeni mərhələyə qədəm qoyduğu, milli dəyərlərimizin dünya miqyasında təbliği və tanıdılması istiqamətində Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə görülən işlər diqqətə çatdırılıb.
Forumda müxtəlif təqdimatlar və məruzələr təqdim olunub, Almaniyanın səhiyyə sistemində önəmli mövqelərə malik olan azərbaycanlı həkimlərin elmi nailiyyətləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbir çərçivəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin portreti təqdim edilib və xatirə şəkli çəkilib.
II Forum iştirakçıları tədbirin təşkilində əməyi olan hər kəsə təşəkkürlərini bildiriblər.
Xatırladaq ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Almaniyada Azərbaycanlı Həkimlərin I Forumu 5 may 2022-ci il tarixində Köln şəhərində təşkil edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_7dddc5a629feee001d472c75e_o.jpg
The first winners of the Scholarship Program were determined at the II Forum of Azerbaijani Doctors in Germany.
At the event held at the Azerbaijan Culture Center in Berlin within the framework of the "Year of Heydar Aliyev", Dr. Narmin Guliyeva, graduate of Azerbaijan Medical University Gulnara Abdullayeva and Azerbaijani student studying in Turkey Tabriz Mammadli were announced the first winners of the Scholarship program.
The employees of the State Committee on Work with Diaspora, the Embassy of Azerbaijan in Germany, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the State Agency for Compulsory Health Insurance, the Management Union of Medical Territorial Units, medical specialists and other guests from about 70 German cities attended the event.
The importance of the holding the II forum within the framework of the centenary of the great leader Heydar Aliyev was highlighted at the Forum. It was mentioned that Heydar Aliyev always paid special attention to the issues of education abroad and integration, as well as to diaspora building. A new stage of diaspora building under President Ilham Aliyev’s leadership, vice-President Mehriban Aliyeva’s initiatives in the direction of the promotion of the national values on the world scale were emphasized at the event.
Various presentations and reports were presented at the forum, opinions were exchanged on the scientific achievements of Azerbaijani doctors who hold important positions in the German health care system.
Within the framework of the event, a portrait of national leader Heydar Aliyev was presented and a commemorative photo was taken.
The participants of the II Forum expressed their gratitude to all who contributed to the organization of the event.
It should be noted that First Forum of Azerbaijani Doctors in Germany was held on May 5, 2022 in Cologne with the support of the State Committee on Work with Diaspora.