https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_ab4df94b19e0a1e4810eb69e9_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Qırğız Respublikasına səfəri çərçivəsində paytaxt Bişkekdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına 20 nömrəli Məktəb-Gimnaziya təhsil-tərbiyə kompleksini, Nizami Gəncəvi adına 103 nömrəli Qırğızıstan-Azərbaycan orta məktəbini və “İrs” İctimai Birliyinin nəzdindəki “Bazar günü məktəbi”ni ziyarət edib.
Komplekslə tanışlıq müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin məktəbin foyesindəki büstünün böyük ehtiramla ziyarət edilməsindən və abidəsinin önünə güllərin düzülməsindən başlayıb.
Qonağı səmimiyyətlə salamlayan Məktəb-Gimnaziyanın rəhbərliyi türk dünyasının görkəmli xadimi Heydər Əliyevin büstü, onun adını daşıyan otaq, həyatını və fəaliyyətini əks etdirən stend, məktəbin 12 oktyabr 2022-ci il tarixli açılış mərasimində Azərbaycan və Qırğızıstan prezidentlərinin iştirakı, dövlət başçımızın Bişkekə səfərini əks etdirən “Qırğızıstan-Azərbaycan Dostluğu” stendi və təhsil-tərbiyə kompleksinin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Kompleksdəki dərs prosesi və burada yaradılmış şəraitlə tanışlıq zamanı şagirdlərin ifasında Azərbaycan və qırğız musiqisi, rəqsləri təqdim olunub. Komitənin adından məktəbə Azərbaycan bayrağı, milli geyim dəsti, milli musiqi əsərlərimizin notlarından ibarət kitab hədiyyə edilib.
Azərbaycanın dahi şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin adını daşıyan 103 nömrəli Qırğızıstan-Azərbaycan orta məktəbi ilə tanışlıq qüdrətli söz ustadının məktəbin foyesindəki büstünün ziyarəti ilə başlayıb. Sonra qırğız şagirdlərinin ifasında Qırğızıstan və Azərbaycanın Dövlət himnləri səsləndirilib, mədəni proqram və məktəbin fəaliyyətindən bəhs edən virdeoçarx nümayiş etdirilib. Məktəbdə yaradılmış şəraitlə tanışlıqdan sonra tədris ocağına Nizami Gəncəvinin alman dilinə tərcümə edilmiş kitabı və Azərbaycan milli geyimi dəsti hədiyyə edilib.
“İrs” İctimai Birliyinin nəzdindəki “Bazar günü məktəbi”nin fəaliyyəti ilə tanışlıq zamanı açıq dərs prosesi izlənib. Şagirdlər Azərbaycan dilində müxtəlif şeirlər səsləndiriblər. Qonağa məktəbin fəaliyyət istiqamətləri, Azərbaycan dili dərsliklərinin təminatı və digər zəruri məsələlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Komitə sədri dərslərdə kütləviliyin təmin olunmasının, Qırğızıstanda yaşayan yeni nəsil azərbaycanlıların doğma dilimizi öyrənməsinin, valideynlərin də Azərbaycan dili dərslərində iştirakının önəmini diqqətə çatdırıb və məktəblilərin dərslər barədə fikri ilə maraqlanıb.
Komitənin adından mərkəzə dərsliklər, dərs ləvazimatları və hədiyyələr təqdim olunub. Görüşün sonunda xatirə şəkli çəkdirilib.
Görüşlərdə Azərbaycanın Qırğız Respublikasındakı səfirliyinin konsulu Mübariz Cəfərov, “Azəri” İctimai Birliyinin fəxri prezidenti Akif Alaferdov və “İrs” İctimai Birliyinin sədri Xansıvar Baxşəliyev iştirak ediblər.

The chairman of the committee has arrived in Kyrgyzstan
The chairman of the committee has arrived in Kyrgyzstan The chairman of the committee has arrived in Kyrgyzstan
As a part of his trip to the Kyrgyzstan, the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Fuad Muradov visited School-Gymnasium No. 20 named after Heydar Aliyev, Secondary School No. 103 named after Nizami Ganjavi, and "Sunday School" operating under "Irs" Public Union.
First, flowers were laid in front of the bust of great leader Heydar Aliyev in the school lobby, and his memory was commemorated with deep respect.
The principal of the School-Gymnasium cordially welcomed the guest and gave information about the bust of Heydar Aliyev, a prominent figure of the Turkic world, a room named after him, a stand depicting his life and activities, participation of the of Azerbaijani and Kyrgyz presidents at the opening ceremony of the school on October 12, 2022, "Kyrgyzstan-Azerbaijan Friendship" stand depicting President Ilham Aliyev’s visit to Bishkek and the activity of the educational complex.
Students performed Azerbaijani and Kyrgyz music and dances. Azerbaijani flag, a set of national clothes, and a book containing the notes of our national musical pieces were presented to School on the behalf of the Committee.
Then, guests got acquainted with Kyrgyzstan-Azerbaijan secondary school number 103, named after Nizami Ganjavi, the genius Azerbaijani poet and thinker and visited the bust of mighty master of words in the school lobby. Then, Kyrgyz students performed the State anthems of Kyrgyzstan and Azerbaijan, and a video roll depicting the school's activities were screened. The school was presented with Nizami Ganjavi’s poems translated into German and a set of Azerbaijani national clothes.
During the visit to the "Sunday school" operating under the "Irs" Public Union, students recited different poems in Azerbaijani language. The guest was given detailed information about the activity of the school, provision of Azerbaijani language textbooks and other necessary issues.
The Committee chairman drew attention to the importance of ensuring mass participation in classes, the importance of Azerbaijani children’s learning the native language, their parents’ attending the Azerbaijani language classes. The students shared their opinions about lessons with Committee Chairman.
Textbooks, school supplies and gifts were presented to the center on behalf of the Committee. At the end of the meeting, a commemorative photo was taken.
Mubariz Jafarov, consul of the Embassy of Azerbaijan in the Kyrgyz Republic, Akif Alaferdov, honorary president of "Azeri" Public Union, and Khansivar Bakhshaliyev, chairman of "Irs" Public Union in the meetings.