https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_9af5c19f8d44a766a75218950_o.jpg
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyevlə BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) icraçı katibinin müavini Dmitri Mariyasin arasında görüş olub. Görüşdə SPECA regionunda enerji təhlükəsizliyi və enerji keçidi məsələləri, dayanıqlı və karbon neytral enerji sistemlərinin qurulmasında çoxtərəfli əlaqələrin rolu, yaşıl texnologiyaların tətbiqi kimi istiqamətlər müzakirə olunub.
Nazir müavini Azərbaycanda həyata keçirilən enerji siyasəti və islahatlar, ölkənin enerji balansında bərpa olunan enerji mənbələrinin payının artırılması istiqamətində həyata keçirilən son tədbirlər, eləcə də Avropaya “yaşıl enerji” və “yaşıl hidrogen” ixracı planları barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, Azərbaycan eyni zamanda 2050-ci ilə qədər karbon emissiyalarını 40% azaltmaq barədə könüllü öhdəlik götürüb.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan ilə UNECE arasında enerji sahəsində mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsinə maraq ifadə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_9af5c19f8d44a766a75218950_o.jpg
Deputy Energy Minister Samir Valiyev and Deputy Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe (UNECE) Dmitry Mariyasin held a meeting. At the meeting, energy security and energy transition issues in SPECA region, the role of multilateral ties in building sustainable and carbon neutral energy systems, and the introduction of green technologies were discussed.
The Deputy Minister informed about the energy policy and reforms carried out in Azerbaijan, the latest measures taken to increase the share of renewable energy sources in the country's energy balance, as well as plans for the export of green energy and green hydrogen to Europe. It was noted that at the same time, Azerbaijan has made a voluntary commitment to reduce carbon emissions by 40% by 2050.
Within the meeting, the sides exchanged views on possible directions of cooperation between Azerbaijan and UNECE in the field of energy and expressed interest in further strengthening of relations.