https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_cbf882e8590b08692c5e48f2b_o.jpg
Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv dövlətlərin diaspor məsələlərinə məsul dövlət qurumlarının və təşkilat rəhbərlərinin 5-ci iclasında iştirak etmək məqsədilə Bişkekdə səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov tədbir çərçivəsində bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib.
Komitə sədrinin Qazaxıstanın NAO Otandastar Fondunun prezidenti Abzal Saparbekuli ilə görüşü zamanı dövlətlərimiz arasında strateji əməkdaşlıq səviyyəsinin yüksək olduğu, beynəlxalq platformalarda bir-birinə qarşılıqlı dəstək göstərdiyi, xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmləndiyi vurğulanıb. Qazaxıstan Prezidentinin Azərbaycanı parlaq Zəfəri münasibətilə ilk təbrik edən dövlət başçılarından biri olduğu, Azərbaycan Prezidentinin Qazaxıstana rəsmi səfəri xatırlanıb. Komitə ilə Fond arasında imzalanmış qarşılıqlı Anlaşma Memorandumu çərçivəsində birgə fəaliyyətin həyata keçirilməsi, Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü ilə keçirilmiş Bakı-Şuşa, “Türk Dövlətlərinin Diaspor Gənclərinin I Forumu: Heydər Əliyev və Türk dünyası” adlı beynəlxalq forumlar yüksək qiymətləndirilib. Komitə sədri qazax həmkarını Azərbaycana rəsmi səfərə dəvət edib.
Növbəti ikitərəfli görüş Macarıstanın Xaricdə yaşayan Macar İcmaları məsələləri üzrə dövlət katibi Arpad Yanoş Potapi ilə olub. Ölkələrimiz və xalqlarımız arasında qarşılıqlı tərəfdaşlıq və dostluq əlaqələri, ölkələrimizin beynəlxalq platformalarda bir-birini qarşılıqlı dəstəkləməsi məmnunluqla vurğulanıb. Azərbaycan icmasının macar ictimaiyyətinə sıx inteqrasiyasına, Budapeştdə Azərbaycan Evinin uğurla fəaliyyət göstərdiyinə diqqət cəlb edilib.
Daha sonra ikitərəfli görüş Qırğız Respublikasının əmək, sosial təminat və miqrasiya naziri Gülnarə Batırova ilə baş tutub. Mötəbər tədbirə ev sahibliyi etdiyi üçün qırğız dövlətinə minnətdarlıq bildirilib. Ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələri, Azərbaycanda hər zaman Qırğızıstan dövləti və qırğız xalqının maraqlarının yüksək tutulduğu, münasibətlərimizin yüksələn xətlə daha da inkişaf etdiyi, dövlət başçılarımızın qarşılıqlı səfərlərinin bu münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsinə təkan verdiyi diqqətə çatdırılıb. Azərbaycan icmasının qırğız ictimaiyyətinə sıx inteqrasiya etməsi və soydaşlarımıza yaradılmış şərait yüksək qiymətləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_cbf882e8590b08692c5e48f2b_o.jpg
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, who paid a visit to Bishkek to attend the 5th meeting of the heads of the state institutions and organizations responsible for diaspora issues of the Organization of Turkic States (TST), held a number of bilateral meetings.
High level of strategic cooperation between our countries, mutual support on international platforms, and strengthening friendly relations between our peoples were emphasized at the meeting between the Committee chairman and Abzal Saparbekuli, president of NAO Otandastar Foundation of Kazakhstan.
It was recalled that the President of Kazakhstan was one of the first heads of state who congratulated Azerbaijan on the occasion of its brilliant victory, and the official visit of the President of Azerbaijan to Kazakhstan was underlined. Implementation of joint activities within the framework of the mutual Memorandum of Understanding signed between the Committee and the Foundation, International Baku-Shusha Forum of Heads of State Institutions Responsible for Diaspora Issues, "I Forum of Diaspora Youth of Turkic States: Heydar Aliyev and the Turkic World" held at the initiative of Azerbaijan were highly appreciated. The committee chairman invited his Kazakh colleague for an official visit to Azerbaijan.
The next bilateral meeting was with Arpad Janos Potapi, the State Secretary of Hungary for Hungarian Communities Abroad. Mutual partnership and friendly relations between our countries and peoples, mutual support of the two states on international platforms were emphasized with satisfaction. Attention was drawn to the close integration of the Azerbaijani community into the Hungarian community and the successful functioning of the Azerbaijani House in Budapest.
Later, a bilateral meeting was held with the Minister of Labor, Social Security and Migration of the Kyrgyz Republic Gulnara Baatyrova. Gratitude was expressed to the Kyrgyz state for hosting the prestigious event. Strategic partnership relations between our countries, special attention is paid to the interests of the Kyrgyz state and the Kyrgyz people in Azerbaijan, bilateral relations developing on a rising line, and mutual visits of our heads of states were emphisized. The close integration of the Azerbaijanis into the Kyrgyz community and the conditions created for our compatriots were highly appreciated.