https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_2cce6e92b0014d9dc8769526e_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İordaniya Haşimilər Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ömər Barakat Əl-Naharı qəbul edib.
Milli Məclisin sədri qonağı salamlayaraq, onu ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edib, onun fəaliyyəti dövründə ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf edəcəyinə inamını bildirib.
Azərbaycan ilə İordaniyanın iki dost və qardaş ölkələr olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova, bu il diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb. Spiker ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu, hazırda müxtəlif sahələri əhatə edən əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu bildirib.
Parlamentlərarası münasibətlərin ölkələr arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin vacib tərkib hissəsi olduğunu deyən Milli Məclisin sədri, əlaqələrin mövcud səviyyəsini yüksək qiymətləndirib, münasibətlərin dərinləşməsində yüksək səviyyəli səfərlərin rolunu və dostluq qruplarının fəaliyyətini qeyd edib. Keçən il İordaniya parlamentinin hər iki palatasının sədrlərinin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Bakı konfransında iştiraklarını məmnuniyyətlə xatırlayan Sahibə Qafarova, bu ilin may ayında İordaniya Nümayəndələr Palatasının sədri Əhməd Əli Safadinin Milli Məclisin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş xüsusi sessiyasında iştirakını yüksək qiymətləndirib.
Sahibə Qafarova söhbət zamanı Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən 30 il davam edən işğalına son qoymuş 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra regionda yaranmış yeni reallıqlardan danışıb, Azərbaycanın Cənubi Qafqaz regionunda sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunmasında maraqlı olduğunu bildirib, bu istiqamətdə atdığı addımlardan, habelə azad olunmuş ərazilərdə aparılan irimiqyaslı bərpa-quruculuq işlərindən bəhs edib.
Azərbaycana səfir təyin olunmasından məmnunluğunu ifadə edən İordaniyanın ölkəmizdəki səfiri Ömər Barakat Əl-Nahar qəbula və təbriklərə görə təşəkkürünü bildirib, ölkəmizdə diplomatik fəaliyyət göstərdiyi müddətdə ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf etməsi üçün bütün səylərini səfərbər edəcəyini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Xorvatiya Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Branko Zebiçlə görüşüb.
Qonağı Milli Məclisdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanla Xorvatiyanı dostluq və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq münasibətləri birləşdirir.
Spiker vurğulayıb ki, yüksək səviyyəli səfərlər və görüşlər ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafında müstəsna rol oynayır. Prezident İlham Əliyevin Xorvatiyaya səfərləri, həmçinin Xorvatiya Respublikası prezidentlərinin Azərbaycana səfərləri və bu səfərlər zamanı imzalanmış sənədlər qarşılıqlı münasibətlərimizin inkişafına mühüm töhfələr veriblər.
Parlamentlərarası əlaqələrdən danışan spiker Sahibə Qafarova bu sahədə parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyətini xüsusi vurğulayıb. O, Xorvatiya Parlamentinin vitse-spikeri Davorko Vidoviçin bu ilin mayında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş xüsusi sessiyasında iştirak etmək üçün Azərbaycana səfərini məmnunluqla qeyd edib. Spiker bildirib ki, Xorvatiya parlament nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri və səfər zamanı işğaldan azad edilmiş Ağdam şəhərini ziyarət etməsi ölkəmizdə yüksək qiymətləndirilir.
Söhbət zamanı Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarını işğaldan azad etməsi, ölkəmizin erməni separatizminə son qoyan antiterror tədbirləri və suverenliyini tam bərpa etməsi, Azərbaycanın sülh təşəbbüsləri, sülh prosesinin gedişi, ona mane olmağa çalışan qüvvələrin destruktiv fəaliyyəti və bölgədəki mövcud vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş üçün təşəkkürünü bildirən Xorvatiya Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Branko Zebiç qeyd edib ki, 1995-ci ildə ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən illər ərzində münasibətlərimiz inkişaf edib. Bu gün müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi üçün bir çox imkanlar var.
Parlamentlərarası əlaqələrdən danışan səfir diqqətə çatdırıb ki, milli parlament nümayəndə heyətlərimiz AŞPA, Parlamentlərarası İttifaq, ATƏT PA, NATO PA və digər beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində səmimi dialoq aparırlar.
Söhbət zamanı iqtisadi, humanitar sahələrdə əməkdaşlıq, mədəniyyət sahəsində qarşılıqlı tədbirlərin əhəmiyyəti və digər mövzularda fikir mübadiləsi aparılıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Yunanıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xristos Kapodistrias ilə görüşüb.
Spiker qonağı salamlayaraq, onu ölkəmizdə səfir kimi işə başlaması münasibəti ilə təbrik edib və gələcək fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulayıb. O, ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu deyib. Parlamentin sədri bildirib ki, hər iki ölkənin dövlət başçılarının görüşləri, aparılan danışıqlar əlaqələrin inkişafında mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sahibə Qafarova Azərbaycanla Yunanıstan arasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələrini əhatə edən 24 sənədin imzalandığını, müqavilə-hüquq bazasının daha da genişləndirilməsinin vacib olduğunu bildirib. Spiker enerji sahəsində də mövcud olan işbirliyindən, Cənub Qaz Dəhlizinin əhəmiyyətindən bəhs edib, digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu qeyd edib.
Milli Məclisin sədri parlamentlərarası əlaqələrin ölkələr arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin vacib komponentlərindən biri olduğunu bildirib. O, qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsində dostluq qruplarının fəaliyyətinin önəmindən danışıb, parlament nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin əlaqələrin inkişafına xidmət etdiyini deyib. Sahibə Qafarova deputatların beynəlxalq parlament qurumlarında əməkdaşlığının əhəmiyyətindən də söhbət açıb. O, parlamentin üzvü, AŞPA-nın məruzəçisi kimi, daha sonra isə Parlament Spikerlərinin Avropa Konfransında iştirak etmək üçün müxtəlif vaxtlarda Yunanıstana etdiyi səfərləri xatırlayıb.
Sahibə Qafarova söhbət zamanı regiondakı mövcud vəziyyət, Azərbaycanın sülhün və sabitliyin təmin olunmasında göstərdiyi səylər, Ermənistanın dezinformasiya xarakterli fəaliyyəti haqda da danışıb.
Yunanıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xristos Kapodistrias səmimi görüşə görə minnətdarlığını ifadə edib. O, Yunanıstanın Azərbaycanla münasibətlərin inkişafında maraqlı olduğunu, ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsi üçün geniş potensialın olduğunu bildirib. Səfir parlamentlərarası əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinin vacibliyindən danışıb. O, öz fəaliyyətində iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafı istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edib.
Görüşdə ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsi və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_2cce6e92b0014d9dc8769526e_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова приняла чрезвычайного и полномочного посла Иорданского Хашимитского Королевства в Азербайджанской Республике Омара Бараката Аль-Нахаром.
Приветствовав гостя, глава Милли Меджлиса поздравила его с началом дипломатической миссии у нас в стране и выразила веру в то, что двусторонние отношения разовьются далее за время его работы.
Азербайджан и Иордания – два дружественных и братских государства, дипломатическим отношениям между которыми в этом году исполнилось 30 лет, заметила г-жа Гафарова. Двусторонние отношения находятся на высоком уровне, и сейчас имеются хорошие возможности для ещё большего развития сотрудничества в различных областях, добавила она.
Межпарламентские отношения – важный компонент двусторонних и многосторонних связей между нашими странами, заметила председатель Милли Меджлиса, прежде чем сказать, что отношения сейчас находятся на высоком уровне и что значительную роль в их углублении играют статусные визиты и деятельность групп дружбы. Председатели обеих палат парламента Иордании принимали участие в Бакинской конференции Парламентской сети Движения Неприсоединения в прошлом году, с удовлетворением отметила г-жа Гафарова, добавив, что глава Палаты представителей страны Ахмад Али Сафади присутствовал на особой сессии Милли Меджлиса по случаю сотого юбилея Общенационального лидера Гейдара Алиева в мае этого года.
Во время беседы Сагиба Гафарова также говорила о новых реалиях, сложившихся в нашем регионе вслед за освобождением Азербайджаном по итогам 44-дневной Отечественной войны своих земель от продлившейся 30 лет оккупации, о заинтересованности Азербайджана в мире и безопасности на Южном Кавказе и о предпринимаемых нашим государством для этого шагах, а также об идущем широкомасштабном восстановлении освобождённых территорий.
Посол Оман Баракат Аль-Нахар заметил, что рад назначению в Азербайджан, выразил признательность за приём и заявил о своём намерении приложить все усилия в свой посольский срок для ещё большего развития двусторонних отношений.
Состоялся на встрече и обмен мнениями на иные темы, представляющие интерес для обеих сторон.
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с чрезвычайным и полномочным послом Республики Хорватия у нас в стране Бранко Зебичем.
Сказав гостю, что рада приветствовать его, Сагиба Гафарова заметила, что Азербайджан и Хорватию объединяют узы дружбы и выгодное обеим сторонам сотрудничество.
Спикер подчеркнула исключительную роль визитов и встреч высокого уровня в прогрессе наших отношений, упомянув весомый вклад в этот процесс поездок президента Ильхама Алиева в Хорватию и президента Республики Хорватия в Азербайджан, а также подписанных в ходе тех визитов документов.
Коснувшись межпарламентских связей, Сагиба Гафарова особо отметила в этом контексте деятельность групп межпарламентской дружбы и с удовлетворением упомянула приезд вице-спикера парламента Хорватии в Азербайджанскую Республику в мае этого года для участия в особой сессии Милли Меджлиса по случаю столетия Общенационального лидера Гейдара Алиева. Как она сказала, в нашей стране высоко оценили визит хорватской парламентской делегации в Азербайджан и поездку во время этого визита в освобождённый от оккупации город Агдам.
Затем произошёл обмен мнениями об освобождении Азербайджаном своих земель от оккупации по итогам 44-дневной Отечественной войны, о положивших конец армянскому сепаратизму антитеррористических мерах нашего государства с последующим полным восстановлением его суверенитета, мирных инициативах Азербайджана, ходе мирного процесса, нацеленной на его подрыв деструктивной деятельности и о текущем положении в регионе.
Выразив признательность за приём, чрезвычайный и полномочный посол Республики Хорватия в нашей стране Бранко Зебич говорил о прогрессе взаимоотношений с установления дипломатических связей в 1995-м году и о наличии множества возможностей ещё более укрепить сотрудничество в различных сферах.
Что до межпарламентских связей, то г-н Зебич отметил искренний диалог наших национальных парламентских делегаций в ПАСЕ, Межпарламентском Союзе, ПА ОБСЕ, ПА НАТО и прочих межпарламентских организациях.
Затем собеседники обменялись мнениями об экономическом и гуманитарном сотрудничестве, важности взаимных культурных мероприятий и о других предметах.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с чрезвычайным и полномочным послом Греческой Республики в Азербайджане Христосом Каподистриасом.
Приветствуя гостя, спикер поздравила его с назначением послом в нашу страну и пожелала успехов в предстоящей деятельности. Нашим дипломатическим отношениям в прошлом году исполнилось 30 лет; встречи глав двух государств и их переговоры имеют ключевое значение для развития взаимоотношений, продолжала Сагиба Гафарова.
Г-жа Гафарова также отметила подписание 24 двусторонних документов, охватывающих азербайджано-греческое сотрудничество в различных сферах, подчеркнув необходимость дальнейшего расширения двусторонней договорно-правовой базы. Говорила г-жа Гафарова и о совместной деятельности в энергетическом секторе, важности Южного Газового Коридора и возможностях ещё большего развития сотрудничества в иных сферах.
Межпарламентские связи являются существенным компонентом двусторонних и многосторонних отношений наших стран, заявила глава Милли Меджлиса, коснувшись значения работы групп межпарламентской дружбы в расширении сотрудничества и о том, что встречные визиты парламентских делегаций служат делу росту взаимоотношений. Была отмечена важность взаимодействия наших депутатов в межпарламентских организациях. Сагиба Гафарова заметила, что в разное время посещала Грецию как член парламента и докладчик ПАСЕ, а потом и для участия в Европейской конференции спикеров парламентов.
Сагиба Гафарова говорила и о текущей ситуации в регионе, об усилиях Азербайджана по обеспечению мира и стабильности и о дезинформациях со стороны Армении.
Чрезвычайный и полномочный посол Греческой Республики в Азербайджане Христос Каподистриас поблагодарил за тёплый приём. Он отметил заинтересованность Греции в развитии отношений с Азербайджаном и о потенциале ещё большего расширения взаимосвязей в разных областях. Посол также подчеркнул необходимость дальнейшего укрепления межпарламентских уз и заявил, что намерен не жалеть усилий для развития отношений двух стран.
Собеседники также обсудили расширение двусторонних связей и прочие вопросы, представляющие взаимный интерес.