https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_2cce6e92b0014d9dc8769526e_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İordaniya Haşimilər Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ömər Barakat Əl-Naharı qəbul edib.
Milli Məclisin sədri qonağı salamlayaraq, onu ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edib, onun fəaliyyəti dövründə ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf edəcəyinə inamını bildirib.
Azərbaycan ilə İordaniyanın iki dost və qardaş ölkələr olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova, bu il diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb. Spiker ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu, hazırda müxtəlif sahələri əhatə edən əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu bildirib.
Parlamentlərarası münasibətlərin ölkələr arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin vacib tərkib hissəsi olduğunu deyən Milli Məclisin sədri, əlaqələrin mövcud səviyyəsini yüksək qiymətləndirib, münasibətlərin dərinləşməsində yüksək səviyyəli səfərlərin rolunu və dostluq qruplarının fəaliyyətini qeyd edib. Keçən il İordaniya parlamentinin hər iki palatasının sədrlərinin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Bakı konfransında iştiraklarını məmnuniyyətlə xatırlayan Sahibə Qafarova, bu ilin may ayında İordaniya Nümayəndələr Palatasının sədri Əhməd Əli Safadinin Milli Məclisin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş xüsusi sessiyasında iştirakını yüksək qiymətləndirib.
Sahibə Qafarova söhbət zamanı Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən 30 il davam edən işğalına son qoymuş 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra regionda yaranmış yeni reallıqlardan danışıb, Azərbaycanın Cənubi Qafqaz regionunda sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunmasında maraqlı olduğunu bildirib, bu istiqamətdə atdığı addımlardan, habelə azad olunmuş ərazilərdə aparılan irimiqyaslı bərpa-quruculuq işlərindən bəhs edib.
Azərbaycana səfir təyin olunmasından məmnunluğunu ifadə edən İordaniyanın ölkəmizdəki səfiri Ömər Barakat Əl-Nahar qəbula və təbriklərə görə təşəkkürünü bildirib, ölkəmizdə diplomatik fəaliyyət göstərdiyi müddətdə ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf etməsi üçün bütün səylərini səfərbər edəcəyini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Xorvatiya Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Branko Zebiçlə görüşüb.
Qonağı Milli Məclisdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanla Xorvatiyanı dostluq və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq münasibətləri birləşdirir.
Spiker vurğulayıb ki, yüksək səviyyəli səfərlər və görüşlər ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafında müstəsna rol oynayır. Prezident İlham Əliyevin Xorvatiyaya səfərləri, həmçinin Xorvatiya Respublikası prezidentlərinin Azərbaycana səfərləri və bu səfərlər zamanı imzalanmış sənədlər qarşılıqlı münasibətlərimizin inkişafına mühüm töhfələr veriblər.
Parlamentlərarası əlaqələrdən danışan spiker Sahibə Qafarova bu sahədə parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyətini xüsusi vurğulayıb. O, Xorvatiya Parlamentinin vitse-spikeri Davorko Vidoviçin bu ilin mayında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş xüsusi sessiyasında iştirak etmək üçün Azərbaycana səfərini məmnunluqla qeyd edib. Spiker bildirib ki, Xorvatiya parlament nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri və səfər zamanı işğaldan azad edilmiş Ağdam şəhərini ziyarət etməsi ölkəmizdə yüksək qiymətləndirilir.
Söhbət zamanı Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarını işğaldan azad etməsi, ölkəmizin erməni separatizminə son qoyan antiterror tədbirləri və suverenliyini tam bərpa etməsi, Azərbaycanın sülh təşəbbüsləri, sülh prosesinin gedişi, ona mane olmağa çalışan qüvvələrin destruktiv fəaliyyəti və bölgədəki mövcud vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş üçün təşəkkürünü bildirən Xorvatiya Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Branko Zebiç qeyd edib ki, 1995-ci ildə ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən illər ərzində münasibətlərimiz inkişaf edib. Bu gün müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi üçün bir çox imkanlar var.
Parlamentlərarası əlaqələrdən danışan səfir diqqətə çatdırıb ki, milli parlament nümayəndə heyətlərimiz AŞPA, Parlamentlərarası İttifaq, ATƏT PA, NATO PA və digər beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində səmimi dialoq aparırlar.
Söhbət zamanı iqtisadi, humanitar sahələrdə əməkdaşlıq, mədəniyyət sahəsində qarşılıqlı tədbirlərin əhəmiyyəti və digər mövzularda fikir mübadiləsi aparılıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Yunanıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xristos Kapodistrias ilə görüşüb.
Spiker qonağı salamlayaraq, onu ölkəmizdə səfir kimi işə başlaması münasibəti ilə təbrik edib və gələcək fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulayıb. O, ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu deyib. Parlamentin sədri bildirib ki, hər iki ölkənin dövlət başçılarının görüşləri, aparılan danışıqlar əlaqələrin inkişafında mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sahibə Qafarova Azərbaycanla Yunanıstan arasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələrini əhatə edən 24 sənədin imzalandığını, müqavilə-hüquq bazasının daha da genişləndirilməsinin vacib olduğunu bildirib. Spiker enerji sahəsində də mövcud olan işbirliyindən, Cənub Qaz Dəhlizinin əhəmiyyətindən bəhs edib, digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu qeyd edib.
Milli Məclisin sədri parlamentlərarası əlaqələrin ölkələr arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin vacib komponentlərindən biri olduğunu bildirib. O, qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsində dostluq qruplarının fəaliyyətinin önəmindən danışıb, parlament nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin əlaqələrin inkişafına xidmət etdiyini deyib. Sahibə Qafarova deputatların beynəlxalq parlament qurumlarında əməkdaşlığının əhəmiyyətindən də söhbət açıb. O, parlamentin üzvü, AŞPA-nın məruzəçisi kimi, daha sonra isə Parlament Spikerlərinin Avropa Konfransında iştirak etmək üçün müxtəlif vaxtlarda Yunanıstana etdiyi səfərləri xatırlayıb.
Sahibə Qafarova söhbət zamanı regiondakı mövcud vəziyyət, Azərbaycanın sülhün və sabitliyin təmin olunmasında göstərdiyi səylər, Ermənistanın dezinformasiya xarakterli fəaliyyəti haqda da danışıb.
Yunanıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xristos Kapodistrias səmimi görüşə görə minnətdarlığını ifadə edib. O, Yunanıstanın Azərbaycanla münasibətlərin inkişafında maraqlı olduğunu, ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsi üçün geniş potensialın olduğunu bildirib. Səfir parlamentlərarası əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinin vacibliyindən danışıb. O, öz fəaliyyətində iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafı istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edib.
Görüşdə ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsi və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_2cce6e92b0014d9dc8769526e_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Hashemite Kingdom of Jordan in the Republic of Azerbaijan Omar Barakat Al-Nahar.
Greeting her guest, the Head of the Milli Majlis congratulated him on the start of diplomatic tenure in our country and said she believed that the bilateral relations would grow further during his mission here.
Azerbaijan and Jordan are two amiable and brotherly countries the diplomatic relations of which had turned 30 earlier this year, Mrs Gafarova said. The bilateral relations are setting high standards; there are ample opportunities to further the co-operation in diverse sectors, she added.
The inter-parliamentary relations constitute an important component of our countries’ bilateral and multilateral ties, according to the Chair of the Milli Majlis who mentioned their high level currently and the significant role in broadening them played by high-status visits and the work done by the friendship groups. The speakers of both houses of the Jordanian Parliament had attended the Baku Conference of the NAM Parliamentary Network last year, Mrs Gafarova mentioned with appreciation, adding that Head of the House of Representatives of the Majlis Al-Umma Ahmad Ali Safadi attended the special National Leader Heydar Aliyev Centenary session of the Milli Majlis in May this year.
As the conversation went on, Sahiba Gafarova also addressed the new realia established in our region following Azerbaijan’s liberation of her lands from the 30 years’ occupation following the 44-day Patriotic War, Azerbaijan’s interest in peace and security in the South Caucasus and the steps are country is taking to that end, and the current large-scale reclamation of the liberated territories.
Ambassador Oman Barakat Al-Nahar said he was glad to have been posted to Azerbaijan, thanked for the reception and declared his intention to make every effort during his ambassial term to ensure a continued growth of the bilateral relations.
Other topics of joint interest were talked over at the meeting as well.
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Croatia in our country Branko Zebić.
Having told the guests that she was glad to welcome him, Sahiba Gafarova remarked that Azerbaijan and Croatia were bonded together with friendship and mutually beneficial co-operation.
The Speaker underscored the exceptional roles of high-level visits and encounters in the progress of our relations, mentioning the weighty contribution to that process from the trips of President Ilham Aliyev to Croatia and the President of the Republic of Croatia to Azerbaijan as well as from the documents that were signed during those trips.
Speaking of the inter-parliamentary connexions, Sahiba Gafarova emphasised in this context the work done by the inter-parliamentary friendship groups and mentioned fondly the arrival of the Vice Speaker of the Croatian Parliament to the Republic of Azerbaijan to attend the special National Leader Heydar Aliyev Centenary session of the Milli Majlis in May this year. She said our country had highly appreciated the visit of the Croatian parliamentary delegation to Azerbaijan and a trip taken to the de-occupied town of Aghdam during that visit.
There was then an exchange opinions about the liberation by Azerbaijan of her lands from occupation consequent to the 44 days’ Patriotic War, the anti-terrorist measures of our country that had put an end to Armenian separatism and restored our national sovereignty in full, Azerbaijan’s peace initiatives, the progress of the peace process and the destructive activities aiming to undermine it, and the current situation in the region.
Thanking for the reception, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Croatia to our country Branko Zebić talked about the progress of the relations since the diplomatic ties had been established in 1995 and of the presence of numerous opportunities to make our co-operation in diverse fields stronger still.
About the inter-parliamentary relations Mr Zebić mentioned the open dialogue between our parliamentary delegations in the PACE, the Inter-Parliamentary Union, the OSCE PA, the NATO PA and other inter-parliamentary organisations.
The economic and humanitarian co-operation, the importance of reciprocal cultural events and other subjects were talked over next.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a conversation with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Hellenic Republic to Azerbaijan Christos Capodistrias.
Welcoming the guest, the Speaker congratulated him on the appointment to our country and wished him success in the forthcoming work. Our diplomatic relations turned 30 years in 2022; the meetings of the Heads of State and their conversations are key to the progress of the relationship, Sahiba Gafarova continued.
Mrs Gafarova also mentioned the 24 bilateral documents signed that encompass the Azerbaijani-Greek co-operation in various fields; she underlined the need to continue expanding the treaty legal framework. She also spoke of the joint operations in the energy sector, the importance of the South Gas Corridor and the opportunities to take the co-operation in other areas further.
The inter-parliamentary relations make a substantial component of our countries’ bilateral and multilateral connexions, according to the Head of the Milli Majlis who brought up the significance of the work the two inter-parliamentary friendship groups are doing for the co-operation to broaden. Reciprocal visits of parliamentary delegations, too, serve the cause of bolstering the relationship. Mrs Gafarova proceeded to stress the importance of our MPs’ interaction in inter-parliamentary entities. Sahiba Gafarova mentioned her visits to Greece at different times, as an MP, a PACE rapporteur and, then, to take part in the European Conference of Presidents of Parliament.
The current situation in the region, Azerbaijan’s endeavours to maintain peace and stability, and Armenia’s misinformation were talked over as well.
The Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Hellenic Republic in Azerbaijan Christos Capodistrias thanked for the kind welcome. He witnessed Greece’s interest in furthering the relations with Azerbaijan and mentioned the potential to boost our relations in various fields. The Ambassador also pointed out that it was necessary to strengthen the inter-parliamentary bonds further before stating his intention to spare no effort to ensure a continued progress of the two countries’ relations.
Broadening the bilateral connexions and other matters of interest to both sides were talked about as well.