https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_d4e2aef9af9978298d1588845_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti Almaniya Federativ Respublikasında rəsmi səfərdədir.
Səfər çərcivəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova paytaxt Berlində yerləşən "Gallery Berlin"də təşkil olunan "Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Azərbaycanın mədəni irsi" adlı fotosərgi ilə tanış olub.
Azərbaycan parlamentinin spikeri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri haqqında danışıb, onun Azərbaycan mədəniyyətinə diqqət və qayğısı barədə fikirlərini bildirib. O, Prezident İlham Əliyevin bütün digər sahələrdə olduğu kimi, mədəniyyət sahəsində də əsası Ulu Öndər tərəfindən qoyulmuş işləri uğurla davam etdirdiyini qeyd edib, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə bu sahədə reallaşdırılan irimiqyaslı layihələri diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə həmçinin, "Heydər Əliyev ili" çərçivəsində Milli Məclis tərəfindən təşkil olunan tədbirlər barədə də məlumat verilib.
Sonra Azərbaycan parlament nümayəndə heyətinin üzvləri – Almaniya ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Nurlan Həsənov, deputatlar Elnur Allahverdiyev, Soltan Məmmədov, Elşən Musayev, parlament Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev və digər rəsmi şəxslər sərgi ilə tanış olublar. Sərginin ziyarətçilərdə böyük marağa səbəb olduğu vurğulanıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_d4e2aef9af9978298d1588845_o.jpg
Парламентская делегация во главе с председателем Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой находится в Федеративной Республике Германия с официальным визитом.
В рамках визита председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова ознакомилась с фотовыставкой «Гейдар Алиев и культурное наследие Азербайджана», организованной в Gallery Berlin в столице страны.
Спикер парламента Азербайджана говорила о несравненных заслугах строителя и архитектора современного, независимого Азербайджана. Она высказалась о его внимании к культуре Азербайджана, и заботе о ней. Как и во всех иных сферах, президент Ильхам Алиев и в культурной сфере с успехом претворяет в жизнь мероприятия, основу которым заложил Великой лидер, заметила г-жа Гафарова, упомянув затем широкомасштабные проекты в этой области, реализовываемые под руководством первой вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой.
Также, на мероприятии рассказывалось о деятельности, организованной Милли Меджлисом в рамках «Года Гейдара Алиева».
Затем члены азербайджанской парламентской делегации, включая руководителя рабочей группы по межпарламентским связям с Германией Нурлана Гасанова, депутатов Эльнура Аллахвердиев, Солтана Мамедова и Эльшана Мусаева, а также главы парламентского Аппарата Фарида Гаджиева, ознакомились с собственно выставкой. Было подчёркнуто, что она вызвала большой интерес у посетителей.