https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_208351baacfb17d0fa99a9535_o.jpg
Azərbaycana mediaturun nəticəsi olaraq Özbəkistanın telekanallarında ölkəmizə dair çoxsaylı televiziya verilişləri nümayiş etdirilib.
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə “Heydər Əliyev ili” və Şuşa şəhərinin 2023-cü ildə TÜRKSOY tərəfindən Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı elan edilməsi ilə əlaqədar aparıcı Özbəkistan mətbuatını nümayəndələrinin Azərbaycana “Media-tur”u təşkil olunub.
“Media-tur” çərçivəsində Özbəkistanın “O’zbekiston” və “Dunyo Bo’ylab” dövlət telekanallarında Bakı şəhəri, Azərbaycanın və Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhəri, eləcə də Füzuli rayonuna həsr olunmuş televiziya verilişlər nümayiş etdirilib.
Hazırlanmış televiziya verilişlərində aparıcılar tamaşaçıları ölkəmiz haqqında geniş və maraqlı materiallarla tanış ediblər. Televiziya verilişlərində Bakı şəhərinin müasir və eyni zamanda qədim binaları, parkları, meydanları, əsrarəngiz Bakı Bulvarı, Xəzərin füsunkar mənzərəsinə dair kadrlar yer alıb.
Nümayiş etdirilən verilişlərdə hər bir azərbaycanlı üçün müqəddəs yer - Vətənin torpaqlarının bütövlüyü uğrunda canlarını fəda edən xalqın qəhrəman övladlarının uyuduğu Şəhidlər Xiyabanı və şəhidlərə dair ayrıca bölmə yayımlanıb.
Özbək jurnalistlər tamaşaçıları Qarabağ bölgəsinin incisi, Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı adına layiq görülmüş, mədəniyyətimizin beşiyi, tarixi Şuşa şəhərindən də xüsusi veriliş təqdim ediblər. Verilişlərdə qeyd olunub ki, şəhər təkcə gözəl təbiət mənzərələri, flora və faunası ilə məşhur deyil, buranın zəngin mədəni-ədəbi-musiqi irsi, nadir xalçaçılıq ənənələri, qədim tarixi abidələr, bir çox tanınmış azərbaycanlıların vətəni və nəhayət Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtıdır.
Şuşada reportajlar hazırlayan “Media-tur” üzvləri Qarabağ şairi və dövlət xadimi Molla Pənah Vaqifin Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən təmir-bərpa olunmuş muzey-məqbərə kompleksini də ziyarət ediblər.
Daha sonra verilişdə işğaldan azad olunmuş və geniş quruculuq meydanına çevrilmiş Azərbaycanın Füzuli rayonu haqqında görüntülər nümayiş etdirilib.
Televiziya proqramında əvvəlcə dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin adını daşıyan şəhərin müharibədən əvvəlki dövrlərdə teatrları, muzeyləri, kitabxanaları, bağları, parkları ümumilikdə rayonu əks etdirən kadrlar yayımlanıb, sonra isə şəhərin Ermənistanın işğalı nəticəsində dağıdılmış və talan edilmiş görüntüləri təqdim olunub.
Kadrlarda vurğulanır ki, son 30 ilə yaxın müddətdə Füzuli rayonu işğal nəticəsində ruhlar şəhərinə çevrilib. Verilişlərdə Azərbaycanın dədə-baba ərazilərində 30 ilə yaxın Ermənistan tərəfindən işğalının və bu torpaqlarda həyata keçirilən vandalizm izləri nümayiş olunub.
Füzuli rayonu ilə tanışlıq zamanı sürətlə gedən bərpa-quruculuq işlərinin görüntüləri, habelə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin tapşırığı ilə Füzuli şəhərində tikilmiş və iki xalqın dostluğunun rəmzinə çevrilmiş, görkəmli özbək alimi Mirzə Uluqbəyin adını daşıyan 1 nömrəli orta məktəbdən də veriliş təqdim olunub.
Bildirilib ki, yeni məktəb iki xalqın dostluğunun, qardaşlığının daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir və məktəb vasitəsi ilə azərbaycanlı gəncləri Özbəkistanın zəngin tarixi və mədəniyyəti, ulu əcdadlarının irsi ilə tanış olurlar.
Proqramın sonunda Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) “Media-tur” üzvləri üçün təşkil etdiyi brifinq də təqdim olunub. Brifinqdə diqqətə çatdırılıb ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu işğal olunmuş torpaqlarını azad etmiş və indi bu ərazilər düşmən tərəfindən çoxsaylı minalar basdırılmış və çoxsaylı mülki əhalimiz bu minaların qurbanı olmuşdur. Özbək jurnalistlərinin diqqətinə çatdırılmışdır ki, 1991-ci ildən bu günə kimi 3 385 azərbaycanlı Ermənistanın basdırdığı minaların qurbanı olub.
Hazırda Azərbaycan dövlətinin apardığı geniş bərpa işləri, ərazilərin partlamamış minalardan təmizlənməsi üzrə həyata keçirilən tədbirlər barədə qonaqlara məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Özbəkistanın aparıcı telekanallarında Azərbaycana dair nümayiş verilişlər özbək və rus dillərində təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_208351baacfb17d0fa99a9535_o.jpg
По итогам медиа-тура в Азербайджан на телеканалах Узбекистана были показаны многочисленные телевизионные передачи о Азербайджане.
В связи с «Годом Гейдара Алиева» и объявлением ТЮРКСОЙ города Шуша культурной столицей Тюркского мира в 2023 году по проекту Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане организован «Медиа-тур» представителей узбекской прессы в Азербайджан.
В рамках «Медиа-тура» на государственных телеканалах «O’zbekiston» и «Dunyo Bo’ylab» были продемонстрированы телепередачи, посвященные городу Баку, культурной столице Азербайджана и Тюркского мира городу Шуша, а также Физулинскому району.
В подготовленных телепередачах ведущие познакомили зрителей с обширными и интересными материалами о Азербайджане. В телепередачах представлены кадры современных и в то же время старинных зданий, парков, площадей Баку, загадочного Бакинского бульвара, завораживающего вида на Каспийское море.
В передаче, в отдельном разделе о шехидах представлено священное место для каждого азербайджанца - Аллея Шехидов, где захоронены героические сыны народа, отдавшие свои жизни за целостность земель Родины.
Узбекские журналисты представили зрителям специальную передачу о жемчужине Карабахского региона, культурной столице Тюркского мира, колыбели нашей культуры, историческом городе Шуша. В программах отмечалось, что город славится не только красивыми природными ландшафтами, флорой и фауной, но и богатым культурно-литературно-музыкальным наследием, редкими традициями ковроткачества, древними историческими памятниками, родиной многих известных азербайджанцев, и, наконец город является культурной столицей Азербайджана.
Участники «Медиа-тура», готовящие репортажи в Шуше, также посетили музейно-мавзолейный комплекс карабахского поэта и государственного деятеля Моллы Панаха Вагифа, отремонтированный и отреставрированный по распоряжению президента Ильхама Алиева.
Далее в передаче были продемонстрированы кадры освобожденного от оккупации и превращенного в обширную строительную площадку Физулинского района Азербайджана.
В телевизионной программе вначале были представлены кадры города, носящего имя гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули, с театрами, музеями, библиотеками, садами, парками и районом в довоенные времена, а затем кадры, разрушенного и разграбленного города в результате оккупации Арменией.
Подчеркивается, что за последние 30 лет Физулинский район в результате оккупации превратился в город-призрак. В передачах были представлены следы оккупации Арменией исконных территорий Азербайджана на протяжении почти 30 лет, следы вандализма, осуществлённых на этих землях.
В ходе знакомства с Физулинским районом были представлены кадры стремительно идущих реставрационных и строительных работ, а также передача из средней школы № 1 имени выдающегося узбекского учёного Мирзы Улугбека, построенного в городе Физули по поручению Президента Узбекистана Шавката Мирзиеёва и ставшего символом дружбы двух народов.
Было отмечено, что новая школа служит дальнейшему укреплению дружбы и братства двух народов, и посредством школы азербайджанская молодёжь знакомится с богатой историей и культурой Узбекистана, наследием его великих предков.
В завершение программы был также представлен брифинг, организованный Агентством Азербайджанской Республики по разминированию (AНАМА) для участников «Медиа-тура». На брифинге было отмечено, что в ходе 44-дневной Отечественной войны Азербайджанская армия под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева освободила оккупированные земли, и теперь на этих территориях врагом закопаны многочисленные мины, в связи с чем многие мирные жители Азербайджана стали жертвами этих мин.
До сведения узбекских журналистов было доведено, что с 1991 года жертвами мин, установленных Арменией, стали 3 385 азербайджанцев.
Гости были проинформированы о проводимых в настоящее время Азербайджанским государством масштабных восстановительных работах, мероприятиях по очистке территорий от неразорвавшихся мин.
Отметим, что передачи об Азербайджане транслировались на узбекском и русском языках на ведущих телеканалах Узбекистана.