https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_47043e66b03ab6b74619f556a_o.jpg
1 dekabr 2023-cü il tarixində Almaniyanın Berlin şəhərində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə “Uniper” şirkəti arasında enerji sektorunda davamlı tərəfdaşlığı təşviq edən Əlaqələndirmə komitəsinin 8-ci iclası keçirilib.
SOCAR-ın və “Uniper” şirkətinin rəhbər şəxslərdən ibarət nümayəndə heyətlərinin iştirak etdiyi iclasda Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar, SOCAR-da insan resurslarının inkişafı sahəsində əldə olunan nailiyyətlər, “Uniper”in yeni strategiyası və biznes maraqları müzakirə olunub. Eyni zamanda, Azərbaycanda enerji keçidi ilə bağlı görülən işlər və SOCAR-ın gələcək layihələri ilə bağlı təqdimat edilib.
Tədbirdə Azərbaycanın Almaniyadakı səfirinin, SOCAR və “Uniper” şirkətlərinin rəhbər şəxslərinin çıxışları dinlənilib, enerji sənayesinin inkişafına dair fikir və təcrübə mübadiləsi aparılıb.
İclasda tədbirin şirkətlər arasında əməkdaşlıq əlaqələrin genişləndirilməsi, enerji məsələləri və nəzərdə tutulan layihələr üzrə müzakirələrin aparılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində SOCAR ilə “Uniper” şirkəti arasında “2024-cü il üzrə Əməkdaşlıq Proqramı” imzalanıb.
Qeyd edək ki, beynəlxalq enerji şirkəti olan “Uniper” qlobal müstəvidə çevik və aşağı karbonlu enerji həlləri üzrə ixtisaslaşıb. 2013-cü ildə Avropanın enerji təchizatının təhlükəsizliyinin və şaxələndirilməsinin gücləndirilməsi məqsədilə “Uniper” və SOCAR şirkətləri arasında uzunmüddətli qaz tədarükünə dair müqavilə imzalanıb. 2016-cı ildə enerji səmərəliliyinin inkişafı məqsədilə yaradılmış müəssisə bu əməkdaşlığın inkişafına xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_47043e66b03ab6b74619f556a_o.jpg
On December 1, 2023, the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) participated in the 8th Coordination Committee Meeting in Berlin, Germany, a collaborative event with Uniper, highlighting the enduring partnership in the energy sector.
The agenda of the meeting included discussions on Uniper's new strategy and business outlook, developments in the Southern Gas Corridor, and HR developments at SOCAR. The presentation on Azerbaijan's energy transition and SOCAR's future projects was a significant highlight, underscoring the company's commitment to sustainable energy solutions.
The Ambassador of Azerbaijan to Germany, high-level executives and representatives from SOCAR and Uniper, made speeches and presentations, providing a valuable opportunity to exchange ideas and expertise in the energy industry.
Another key moment was the Cooperation Program 2023-2024 signing ceremony, further cementing the collaborative relationship between SOCAR and Uniper.
The meeting brought together representatives from both SOCAR and Uniper, providing a valuable opportunity for exchanging ideas and expertise in the energy industry. This event facilitated critical discussions on energy matters, reinforced the strong bond between the two companies, and marked another significant step in the ongoing partnership between SOCAR and Uniper in the energy sector, setting the stage for future joint initiatives.
Uniper, an international energy company, plays a crucial role in the global energy landscape, specializing in flexible and low-carbon power solutions. Since 2013, Uniper and SOCAR have been engaged in a long-term gas supply contract, enhancing the security and diversification of European energy supplies. The joint venture formed in 2016 for energy efficiency development further signifies the depth of this collaboration.