https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_250fd54fb0a4b4df908155300_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DİDK) yaradılmasının 20 illik yubileyi münasibətilə Qarabağdakı “N” saylı hərbi hissədə “Gücümüz birliyimizdədir” adlı möhtəşəm bayram tədbiri və konserti keçirilib.
Tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Ardınca ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra ulu öndər Heydər Əliyevin milli kimlik və diaspor haqqında tarixi çıxışlarını, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin 44 günlük Vətən müharibəsi haqqında fikirlərini, Avropada Qarabağla bağlı keçirilən izdihamlı mitinqləri və aksiyaları, mədəniyyət paytaxtımız Şuşa şəhərində baş tutan Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayını əks etdirən video-çarxlar nümayiş etdirilib.
Yubiley sevincini Qəhrəman və Qalib Ordumuzun əsgər və zabitləri ilə paylaşmaq məqsədilə gerçəkləşdirilən tədbirdə DİDK əməkdaşları, xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən diaspor nümayəndələrindən ibarət sənətçi qrupları və tanınmış incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov ölkəmizin diaspor siyasəti, Azərbaycan diasporunun Qarabağ həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında böyük rolu, Vətən müharibəsi və post-müharibə dövründə diasporun fəaliyyəti, Silahlı Qüvvələrimizə, şəhid ailələrinə və qazilərə göstərdikləri maddi və mənəvi dəstək barədə məlumat verib. Komitənin 20 illik yubileyinin azad olunmuş Qarabağda keçirilməsinin çox böyük əhəmiyyət daşıdığı nəzərə çatdırılıb.
Bədii hissə ilə davam edən tədbirdə diaspor fəalları - xanəndə, II Muğam Televiziya Müsabiqəsinin qalibi Güllü Muradova (Almaniya), xanəndə Zahid Quliyev (Almaniya), Azərbaycanın əməkdar artisti, İstanbul Filarmoniyası Orkestrinin daimi dirijoru, bəstəkar və pianoçu, Turan Manafzadə (Türkiyə), Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin və Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının solisti, xanəndə Rəvanə Qurbanova, estrada müğənnisi, “Səs Azərbaycan” beynəlxalq televiziya müsabiqəsinin qalibi Emiliya Yaqubova (Böyük Britaniya), müğənni Nailə İmran (Qazaxıstan), kamança ifaçısı, San-Fransisko Dünya Musiqi Festivalının musiqi direktoru, diaspor fəalı İmamyar Həsənov (ABŞ), tarzən Rüfət Həsənov, yəhudi əsilli kamança ifaçısı Salman Rabayev (İsrail), eləcə də gitara ifaçısı Cavid Məmmədov, “Bu şəhərdə” teatrının aktyorları, Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının və “Ritm” rəqs qrupunun solistləri çıxış ediblər.
Konsert proqramı, o cümlədən Azərbaycan əsgərinin Turan Manafzadə ilə birlikdə “Sarı gəlin” xalq mahnısını ifa etməsi, hərbçilərimizin Komitənin yubileyi münasibətilə hazırladıqları döyüş şousu böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb.
Əsgər və zabitlərimizin böyük maraq və məmnunluqla iştirak etdiyi yubiley tədbiri xalqımızın birliyinin və həmrəylinin rəmzi olan “Yallı” milli rəqsinin birgə ifası ilə yekunlaşıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_250fd54fb0a4b4df908155300_o.jpg
По случаю 20-летия создания Государственного комитета по работе с диаспорой (ГКРД) в Н-ской воинской части в Карабахе состоялись грандиозное праздничное мероприятие и концерт под названием “Наша сила в единстве”.
Церемония началась с исполнения государственного гимна. Затем минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Далее был показан видеоролик, отражающий исторические выступления великого лидера Гейдара Алиева о национальной идентичности и диаспоре, высказывания Президента, Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева о 44-дневной Отечественной войне, многолюдные митинги и акции, проведенные в Европе в связи с Карабахом, V Съезд азербайджанцев мира, состоявшийся в нашей культурной столице – городе Шуша.
В мероприятии, организованном с целью поделиться с солдатами и офицерами нашей героической и победоносной армии радостью юбилея, принимали участие сотрудники ГКРД, группы мастеров искусств в составе представителей диаспоры, осуществляющих деятельность в зарубежных странах, и известные деятели искусств.
Выступая на церемонии, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов говорил о диаспорской политике нашей страны, большой роли азербайджанской диаспоры в доведении до мировой общественности карабахских реалий, деятельности диаспоры во время Отечественной войны и в поствоенный период, материальной и моральной помощи, оказанной ею нашим Вооруженным силам, семьям шехидов и гази. Было отмечено, что проведение 20-летнего юбилея комитета в освобожденном Карабахе представляет огромное значение.
B мероприятии, продолжавшемся художественной частью, выступили активисты диаспоры – ханенде, победитель II Телевизионного конкурса “Мугам” Гюллю Мурадова (Германия), ханенде Захид Гулиев (Германия), заслуженная артистка Азербайджана, постоянный дирижер оркестра Стамбульской филармонии, композитор и пианистка Туран Манафзаде (Турция), солистка Международного центра мугама и Азербайджанской государственной академической филармонии, ханенде Равана Гурбанова, эстрадная певица, победительница международного телевизионного конкурса “Голос Азербайджан” Эмилия Ягубова (Великобритания), певица Наиля Имран (Казахстан), исполнитель на кеманче, музыкальный директор Всемирного музыкального фестиваля в Сан-Франциско, активист диаспоры Имамъяр Гасанов (США), тарист Руфат Гасанов, кеманчист еврейского происхождения Салман Рабаев (Израиль), a также гитарист Джавид Мамедов, актеры театра “Бу шехерде”, солисты Азербайджанского государственного ансамбля танца и танцевальной группы “Ритм”.
Концертная программа, в том числе исполнение азербайджанским солдатом вместе с Туран Манафзаде народной песни “Сары гялин”, боевое шоу, подготовленное военнослужащими по случаю юбилея комитета, были встречены с большим интересом и аплодисментами.
Юбилейное мероприятие, в котором с большим интересом и удовольствием приняли участие наши солдаты и офицеры, завершилось совместным исполнением национального танца “Яллы”, являющегося символом единства и солидарности нашего народа.