https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_7267032cbc89bfde963cd70d9_o.jpg
Avropa İttifaqı, BMT-nin İnkişaf Proqramı və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin birgə əməkdaşlığı ilə İçərişəhər, Qoşa Qala meydanında “Bir Peşənin Sirri” festivalı keçirilib.
Festivalın açılış mərasimində Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Ceyhun Kərəmov, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Səfiri Peter Mixalko, BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı Rezident Nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Çaru Bista, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Şahin Seyidzadə, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli çıxış ediblər. Çıxışlar zamanı peşə təhsilinin ölkənin inkişafındakı strateji rolundan, iqtisadi əhəmiyyətindən, eləcə də gənclərin məşğulluğunun və peşə təhsilinə olan marağın artırılması istiqamətində görülən işlərdən söz açılıb.
Festivalda qonaqlara Bakı və müxtəlif regionları təmsil edən peşə təhsil müəssisələrinin turizm, sənaye, kənd təsərrüfatı, İKT və ictimai iaşə istiqamətlərində təhsil alan tələbələrinin əl işlərindən ibarət sərgilər, ustad dərsləri və müxtəlif fəaliyyətlər nümayiş etdirilib. Bununla yanaşı, tədbir iştirakçıları üçün “WorldSkills Azerbaijan” platforması çərçivəsində əyləncəli oyunlar və viktorinalar keçirilib. Peşə təhsil müəssisələri tərəfindən keçirilən yarışların qalibləri dəyərli hədiyyələrlə mükafatlandırılıb. Həmçinin tədbir iştirakçıları müxtəlif peşələrin sirri ilə bağlı maraqlı məlumatlar əldə ediblər.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd peşə təhsilinin əhatə dairəsini daha da genişləndirmək, gənclərin, valideynlərin o cümlədən bütün maraqlı tərəflərin bu prosesə cəlb edilməsini təşviq etməkdir.
“Bir Peşənin Sirri” festivalı Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində reallaşdırılıb. Tədbirin tərəfdaşı “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsidir. Festivalın media tərəfdaşı isə İctimai Televiziya və Radio Yayımları şirkətidir.
“Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi” layihəsi ölkədə peşə təhsilinin müasirləşdirilməsini və əmək bazarının tələblərinə müvafiqləşdirilməsi üçün dəstəyi hədəfləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_7267032cbc89bfde963cd70d9_o.jpg
The European Union, the United Nations Development Programme (UNDP) and the State Agency on Vocational Education joined efforts to organise a public festival called “the Secret of a Profession” in Gosha Gala Square of Icherisheher.
Deputy Minister of Education Idris Isayev, Deputy Director of the State Agency on Vocational Education Jeyhun Karamov, Ambassador of the European Union to Azerbaijan Peter Michalko, acting Resident Representative of UNDP Charu Bist, Chairman of the Managing Board in the “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve Administration Shahin Seyidzade and Chairman of the Managing Board of the State Employment Agency Mustafa Abbasbeyli have delivered speeches at the opening ceremony of the festival. The speakers have described the strategic role of vocational education in the country’s development, its economic importance, also the youth employment and the work done to raise public interest for vocational education.
The guests were presented exhibitions of handmade crafts, also including masterclasses and various activities of students specializing in tourism, industry, agriculture, ICT and public services at the vocational education facilities representing Baku and various districts. Furthermore, entertaining games and quiz sessions were organized in the framework of the WorldSkills Azerbaijan Platform for the event participants. Winners of competitions held by vocational education institutions were awarded valuable gifts. Also, event participants have obtained interesting information related to the secrets of different professions.
The goal of this event is to further expand the coverage area of vocational education, encourage involvement of youth, parents, and all interested stakeholders into this process.
This festival is supported by the EU-funded “VET for the Future: development of VET providers' excellence in Azerbaijan” project implemented by UNDP in cooperation with the State Agency on Vocational Education. The partner of this festival is the “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve Administration, and the media partner is the Public Television and Radio Broadcasting Company.
“VET for the Future” project aims to modernise the vocational education in Azerbaijan and help increase its labour market relevance.