https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_1f46f6e853b92dda0e3a1ed59_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) Avropa, Latın Amerikası və Karib hövzəsi ölkələri üzrə regional vitse-prezidenti Alfonso Qarsia Moranın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Görüşdə Nazirlik və IFC arasında dənizdə külək enerjisindən istifadə də daxil olmaqla bərpa olunan enerji layihələri üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Azərbaycanda yaşıl enerjidən istifadənin genişləndirilməsi sahəsində IFC və Dünya Bankı Qrupu ilə əməkdaşlıq layihələri, o cümlədən dənizdə külək enerjisi üzrə Yol Xəritəsi, elektrik enerjisi şəbəkəsinin gücləndirilməsi və bərpa olunan enerji ixracı planları haqqında danışıb. Ölkəmizin yaşıl inkişaf və qlobal iqlim hədəflərinə uyğun olaraq layihələrin vaxt itirmədən və səmərəli şəkildə həyata keçirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
IFC-nin vitse-prezidenti Azərbaycanın COP29 beynəlxalq konfransına ev sahibliyi ilə əlaqədar təbriklərini çatdırıb. Ölkəmizin unikal yaşıl enerji potensialına, bu sahədə iddialı hədəflərinə və əldə etdiyi nailiyyətlərə diqqət çəkərək təşkilatın layihələrin həyata keçirilməsində texniki dəstək göstərməyə hazır olduğunu bir daha vurğulayıb.
Söhbət zamanı yaşıl enerjinin Xəzərdən Avropaya və Naxçıvandan Türkiyəyə ixracı, enerji keçidi, enerji effektivliyi, yaşıl hidrogen, elektromobillik və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_1f46f6e853b92dda0e3a1ed59_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov met with a delegation led by Alfonso García Mora, IFC's Vice President for Europe, Latin America and the Caribbean of International Finance Corporation. During the meeting, cooperation between the Ministry and IFC on renewable energy projects, including the use of offshore wind energy, was discussed.
The Minister spoke about cooperation projects with the IFC and the World Bank Group in the field of expanding the use of green energy in Azerbaijan, including a road map on offshore wind energy, strengthening the electricity network and renewable energy export plans. The importance of implementing projects in accordance to the green development and global climate goals of our country without wasting time and efficiently was noted.
IFC`sVice-President congratulated Azerbaijan on hosting the COP29 International Conference. Drawing attention to the unique green energy potential of our country, its ambitious goals and achievements in this area, he stressed once again that the organization is ready to provide technical support in the implementation of projects.
The sides exchanged views on the green energy export from the Caspian to Europe and from Nakhchivan to Türkiye, energy transition, energy efficiency, green hydrogen, electromobility and other issues.