https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_0ff3a6989d953b345f65b80d1_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə “Bir olaq, həmrəy olaq!” adlı videokonfrans keçirib.
Virtual konfransda 77 ölkədən 700 nəfərə yaxın soydaşımız, türk diasporunun və Azərbaycana dost ölkələrin nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycan diasporunun keçirdiyi silsilə tədbirlərdən bəhs edən videoçarxın nümayişi ilə davam etdirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov soydaşlarımızı böyük tarixi hadisə – Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa olunması, Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə təbrik edib. Bu tarixi proses zamanı Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində nümayiş etdirdikləri birlik və həmrəyliyə görə soydaşlarımıza və ölkəmizin dostlarına təşəkkürünü bildirib. Bu mütəşəkkilliyin əsasında dövlətimizin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza qayğısının dayandığı, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan diasporunun dünyada real gücə, söz sahibinə çevrilməsi məsələsinə daim diqqət yetirdiyi, diasporumuzun çevikliyində və birliyində Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə həyata keçirilən layihələrin xüsusi rol oynadığı nəzərə çatdırılıb. 7 fevral 2024-cü ildə Azərbaycanda növbədənkənar Prezident seçkilərinin keçiriləcəyini xatırladan sədr xarici ölkələrdə yaşayan Azərbaycan vətəndaşlarını səsvermədə aktiv iştirak etməyə çağırıb.
Diaspor fəalları çıxışlarında Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tam bərpa olunmasına görə ölkə rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildirib, xalqımızı bayramlar münasibətilə təbrik ediblər. Azərbaycan Bayrağının ölkəmizin bütün şəhər və kəndlərində ucaldılmasına nail olan Prezident İlham Əliyevin xalqımızın şərəfini və qürurunu özünə qaytardığı xüsusilə vurğulanıb. Dövlət başçısını doğum günü münasibətilə təbrik edən soydaşlarımız qeyd ediblər ki, 7 fevral 2024-cü il prezident seçkilərində İlham Əliyev dəstəkləyəcək, bundan sonra da vətənimizin dünyada təbliği, milli maraqlarımızın müdafiəsi, diaspor fəaliyyətinin gücləndirilməsi yolunda daha güclü şəkildə çalışacaqlar.
Videokonfrans boyunca xaricdəki soydaşlarımızın təbrik videomüraciətləri və müxtəlif musiqi nömrələri təqdim olunub. 24 ölkədən 42 nəfər soydaşımız “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı ilə təltif edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_0ff3a6989d953b345f65b80d1_o.jpg
Государственный комитет по работе с диаспорой провел по случаю 31 декабря – Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года видеоконференцию под названием “Будем едины и солидарны!”.
В виртуальной конференции приняли участие около 800 наших соотечественников из 77 стран мира, представители турецкой диаспоры и дружественных Азербайджану стран.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственного гимна Азербайджана, минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Конференция была продолжена демонстрацией видеоролика, повествующего о цикле мероприятий, проводимых азербайджанской диаспорой в различных странах мира в рамках “Года Гейдара Алиева”.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов поздравил наших соотечественников с большим историческим событием – полным восстановлением территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, Днем солидарности азербайджанцев мира и Новым годом. Он выразил признательность соотечественникам и друзьям нашей страны за единство и солидарность, продемонстрированные в ходе этого исторического процесса в деле доведения до мировой общественности азербайджанских реалий. Было отмечено, что в основе такой организованности лежит забота государства о проживающих за рубежом наших соотечественниках, что Президент Ильхам Алиев постоянно уделяет внимание вопросу превращения азербайджанской диаспоры в реальную силу, преумножения ее авторитета в мире, подчеркнуто, что особая роль в оперативности и единстве нашей диаспоры принадлежит проектам, реализованным под руководством Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханым Алиевой. Напомнив о проведении 7 февраля 2024 года внеочередных президентских выборов в Азербайджане, председатель призвал граждан Азербайджана, проживающих в зарубежных странах, к активному участию в голосовании.
Активисты диаспоры выразили руководству страны признательность за полное восстановление территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, поздравили наш народ с праздниками. Было особо отмечено, что Президент Ильхам Алиев, благодаря которому флаг Азербайджана развевается во всех городах и селах страны, вернул нашему народу его честь и гордость. Поздравив главу государства с днем рождения, наши соотечественники подчеркнули, что на президентских выборах 7 февраля 2024 года поддержат Ильхама Алиева, что и впредь будут прилагать еще больше усилий на пути пропаганды родины в мире, защиты национальных интересов, активизации диаспорской деятельности.
В ходе видеоконференции были представлены поздравительные видеообращения наших соотечественников за рубежом и различные музыкальные номера. 42 наших соотечественников из 24 стран были награждены медалью Азербайджанской Республики "За заслуги в диаспорской деятельности".