https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_71e808fd1323c4ae02c797feb_o.jpg
Qazaxıstanın Janbıl rayonunun Kulan kəndində I Qarabağ müharibəsi zamanı qəhrəmancasına həlak olan qazax şəhid Yerbol Barımbekovun ilk anım məclisi keçirilib.
Qazaxıstan Azərbaycanlıları Assosiasiyasının və şəhidin yaxın qohumlarının birgə təşkil etdiyi anım tədbirində yerli sakinlər, döyüş yoldaşları və diasporumuzun üzvləri iştirak ediblər.
Yerbol Barımbekovun əziz xatirəsini yad edən mərasim iştirakçıları bildiriblər ki, 1993-cü ildə heç kimə demədən Qazaxıstan ordusunu tərk etdiyi üçün Vətəndə onu itkin düşmüş hesab ediblər. Valideynləri onun Azərbaycan Ordusunda qəhrəmanlıqla döyüşdüyünü, həlak olduğunu və Bakıdakı II Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunduğunu bilmədən dünyadan köçüblər. Yalnız 28 il sonra döyüş yoldaşlarının vasitəsilə qohumları gənc şəhidin Bakıda dəfn olunmasından xəbər tutublar. Azərbaycan diasporunun dəstəyi ilə Bakıya səfər edən qohumlar Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşları və Erbolun döyüş yoldaşları ilə birlikdə şəhidin məzarını ziyarət ediblər.
Xatırladaq ki, Azərbaycan ordusunda kəşfiyyatçı kimi xidmətə başlayan Yerbol Barımbekov Murovdağda və Tərtər-Ağdərə zonasında döyüşüb. Kəşfiyyat qrupuna rəhbərlik edib, mühüm əhəmiyyətli əməliyyatlarda iştirak edib, 8 dəfə düşmənin arxa cəbhəsində tapşırıqları yerinə yetirib. 20 yaşlı gənc 1994-cü il aprelin 20-də döyüş zamanı qəhrəmancasına həlak olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_71e808fd1323c4ae02c797feb_o.jpg
В селе Кулан Жамбылского района Казахстана состоялась первая церемония почтения памяти казахского шехида Ербола Барымбекова, героически погибшего во время I Карабахской войны.
В мероприятии почтения памяти, организованном Ассоциацией азербайджанцев Казахстана совместно с близкими родственниками шехида, приняли участие местные жители, боевые товарищи и члены нашей диаспоры.
Участники церемонии, почтившие светлую память Ербола Барымбекова, сказали, что в 1993 году он, никому не сообщив, покинул казахстанскую армию, поэтому его признали без вести пропавшим. Родители ушли из жизни, так и не узнав, что он героически сражался в азербайджанской армии, погиб и был похоронен на II Шехидляр хиябаны в Баку. Спустя лишь 28 лет родственники через его боевых товарищей узнали о том, что молодой шехид похоронен в Азербайджане. Совершив поездку в Баку при поддержке азербайджанской диаспоры, родные вместе с сотрудниками посольства Казахстана в Азербайджане и боевыми друзьями Ербола посетили могилу шехида.
Напомним, что Ербол Барымбеков, начав служить в азербайджанской армии в качестве разведчика, сражался на Муров-даге и в Тертер-Агдеринской зоне. Руководил разведгруппой, участвовал в операциях, представлявших важное значение, 8 раз выполнял задания в тылу врага. 20-летний юноша героически погиб в бою 20 апреля 1994 года.