https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_668a97b47365f90e97eeb2c6e_o.jpg
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun təsdiq etdiyi 2024-cü il üçün hazırlıq planına əsasən, Azərbaycan Ordusunda komandir heyəti ilə toplanış keçirilir.
Toplanışa cəlb edilən şəxsi heyətin nəzəri və praktiki məşğələlərdə müasir ümumqoşun döyüşünün təşkili, aparılması üzrə bilik və bacarıqları, həmçinin fiziki və sıra hazırlıqları yoxlanılacaq. O cümlədən iştirakçılardan hərbi nizamnamələr, rəhbəredici və digər normativ hüquqi sənədlər üzrə məqbullar qəbul ediləcək, atıcı silahlardan atışlar icra olunacaq.
Keçirilən toplanışın əsas məqsədi zabitlərin bölmələri idarəetmə üzrə nəzəri biliklərinin və peşəkarlıq səviyyələrinin artırılması, qərar qəbuletmə bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, eləcə də silahlanmaya yeni qəbul edilən silah, texnika və cihazların imkanlarının öyrənilməsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_668a97b47365f90e97eeb2c6e_o.jpg
Согласно плану подготовки на 2024 год, утвержденному министром обороны генерал-полковником Закиром Гасановым, в Азербайджанской Армии проводятся сборы с командным составом.
На теоретических и практических занятиях будут проверены знания и умения по организации и ведению современного общевойскового боя, а также физическая и строевая подготовка привлеченного к сборам личного состава. Кроме того, участники сдадут зачеты на знание воинских уставов, руководящих документов и других нормативно-правовых актов, а также выполнят стрельбы из стрелкового оружия.
Основная цель сборов – повышение теоретических знаний и профессионального уровня офицеров по управлению подразделениями, совершенствование навыков принятия решений, а также изучение возможностей принятого на вооружение оружия, техники и приборов.