https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_1f1a8db40dd272be13238a6ed_o.jpg
2023-cü il üzrə təqdim edilmiş operativ məlumatlara əsasən, ötən il ərzində respublikada 48,3 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 12,9 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”, 26,2 milyard kubmetri “Şahdəniz”, 0,8 milyard kubmetri “Abşeron”, 8,4 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. 2022-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən 3,2 faiz, yəni 1,5 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 23,8 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5,3 faiz çoxdur. Avropaya 11,8 milyard kubmetr, Türkiyəyə 9,5 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 2,5 milyard kubmetr qaz satılıb. Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 5,6 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 yanvar 2024-cü il tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 216,3 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 209 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 148,1 milyard kubmetri ixraca nəql edilib.
2023-cü il ərzində ölkədə 30,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft hasilatının 17,8 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 4,3 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,3 milyon tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı isə 7,8 milyon ton təşkil edib.
Bu dövrdə 25,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 22,1 milyon tonu konsorsiumun, 3,1 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşüb.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 yanvar 2024-cü il tarixinədək 629,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 584,7 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 44,5 milyon tona yaxın kondensat çıxarılıb. Bundan 01 yanvar 2024-cü il tarixinədək 627,3 milyon tonu ixraca nəql edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_1f1a8db40dd272be13238a6ed_o.jpg
According to operational data for January-December 2023, Azerbaijan produced 48.3 bcm of natural gas. 12.9 bcm of gas production extracted from ACG, while 26.2 bcm from Shah Deniz and 0.8 bcm from Absheron. SOCAR produced 8.4 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of 3.2%, namely 1.5 bcm compared to 2022.
During this period, gas sales amounted to 23.8 bcm, which was 5.3 % more compared to the same period in 2022. 11.8 billion cubic meters of gas were sold to Europe, 9.5 billion cubic meters to Türkiye, and 2.5 billion cubic meters to Georgia. It should be noted that, during this period nearly 5.6 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 January 2023, about 216.3 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 209 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 148.1 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 30.2 million tons of oil (including condensate) in 2023. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 17.8 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 4.3 million tons (condensate) and Absheron for 0.3 million tons. SOCAR's oil output amounted to 7.8 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 25.2 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 22.1 million tons, SOCAR for 3.1 million tons.
Since its commissioning till 1 January 2024, more than 627.4 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 584.7 million tons of crude oil were extracted from ACG, while about 44.5 million tons condensate from Shah Deniz. Till 1 January 2024, more than 627.3 million tons were exported.