https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_19fdd38874ad6181c522960c7_o.jpg
2023-cü il üzrə operativ məlumatlara əsasən, ötən il ərzində respublikada elektrik enerjisinin istehsalı 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 272,3 mln. kVt·st, yəni 0,9% artaraq 29 276,6 mln. kVt·st olub.
12 ay ərzində elektrik enerjisi istehsalı İES-lərdə 27 160,4 mln. kVt·st, SES-lərdə 1 757,2 mln. kVt·st, digər mənbələr üzrə isə 359,0 mln. kVt·st təşkil edib. Bu dövrdə külək elektrik stansiyalarında 56,6 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 79,4 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 223,0 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 26 441,2 mln. kVt·st (İES-lərdə 24 794,2 mln. kVt·st, SES-lərdə 1 647,0 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 481,0 mln. kVt·st (İES-lərdə 325,03 mln. kVt·st, SES-lərdə 95,02 mln. kVt·st, Günəş ES-də 60,93 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 41,9 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə isə 2 312,5 mln. kVt·st təşkil edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_19fdd38874ad6181c522960c7_o.jpg
According to operational data for 2023, total electricity production in Azerbaijan amounted to 29 276.6 million kWh last month. In comparison with the same period in 2022, electricity production increased by 272.3 million kWh (0.9%).
During 12 months, electricity production at TPPs amounted to 27 160.4 million kWh, at HPPs to 1757.2 million kWh, and on other sources to 359.0 million kWh. 56.6 million kWh of electricity was generated at WPPs, 79.4 million kWh at SPPs, and 223.0 million kWh at the solid household waste incineration plant.
During the reporting period, electricity generation made up 26441.2 mln kWh on Azerenergy OJSC (24794,2 mln kWh at TPPs, 1647.0 mln kWh at HPPs), 481.0 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (325.03 mln kWh at TPPs, 95.02 mln kWh at HPPs, 60.93 mln kWh at SPP), 41.9 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 2312.5 mln kWh on Independent PPs).
In 2023, the electricity exports amounted to 3252.5 mln kWh, and imports to 211.8 mln kWh.
It should be noted that the electricity generation in the republic in December 2023 amounted to 2788.7 million kWh. During the month, exports of electricity production amounted to 504.3 million kWh, imports to 11.0 million kWh.