Qazaxıstan Səfiri Azərbaycan Parlamentinin Sədri ilə görüş keçirib
Qazaxıstan Səfiri Azərbaycan Parlamentinin Sədri ilə görüş keçirib Qazaxıstan Səfiri Azərbaycan Parlamentinin Sədri ilə görüş keçirib
18 yanvar 2024-cü il tarixində Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Sədri Sahibə Qafarova ilə görüş keçirib. Tərəflər Qazaxıstan-Azərbaycan hərtərəfli münasibətlərinin inkişaf dinamikasını müzakirə ediblər.
Tərəflər, xüsusilə, iki qardaş ölkə arasında parlamentlərarası əməkdaşlığın gələcək inkişafının, o cümlədən TÜRKPA kimi çoxtərəfli platformalar çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətinin vacibliyini vurğulayıblar.
Söhbət zamanı Sahibə Qafarova Dövlət Başçıları arasında etimada söykənən dialoqunun önəmini qeyd edib, ali və yüksək səviyyədə keçirilən səfərlərin qardaş münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verdiyini vurğulayıb.
Milli Məclisin Sədri ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafında Qazaxıstanın diplomatik nümayəndələyinin roluna da diqqət çəkib. Xüsusilə, S. Qafarova 2023-cü ilin dekabrında baş tutan Qazaxıstanın Azərbaycanda Mədəniyyət Günlərinin yüksək səviyyədə təşkil olunmasını qeyd edib.
Öz növbəsində, Alim Bayel Qazaxıstanla Azərbaycanın təkcə iki ölkə üçün deyil, həm də bütün region üçün böyük əhəmiyyətə malik bir sıra iri iqtisadi layihələri birgə həyata keçirtdiyini vurğulayıb. Səfir, 7 fevral tarixinə təyin olunan prezident seçkilərinin qardaş Azərbaycanın dayanıqlı inkişafının əsasını təşkil edəcəyinə ümidvar olduğunu deyib.
Parlamenlərarası əməkdaşlığın ikitərəfli münasibətlərin mühüm ölçüsü olduğunu qeyd edən tərəflər yaxın gələcək üçün bir sıra konkret tədbirləri və təşəbbüsləri müzakirə ediblər. Həmsöhbətlər həmçinin regional gündəliyin aktual məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Qazaxıstanlı diplomat həmçinin Milli Məclisin Beynəlxalq Münasibətlər və Parlamentlərarası Əlaqələr Komitəsinin Sədri Səməd Seyidovla görüşüb. Tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_e0c7d15d3ffc16705ce660f58_o.jpg
18 января 2024 года Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель встретился с Председателем Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сахибой Гафаровой. Стороны обсудили динамику развития всесторонних казахско-азербайджанских отношений.
В частности, собеседники подчеркнули важность дальнейшего укрепления межпарламентского сотрудничества двух братских стран, а также взаимодействия в рамках таких многосторонних площадок, как ТюркПА.
В ходе беседы Сахиба Гафарова отметила важность доверительного диалога между Главами государств, подчеркнула, что взаимные визиты на высшем и высоком уровне способствуют дальнейшему укреплению братских отношений.
Председатель Милли Меджлиса также уделила внимание роли диппредставительства Казахстана в развитии двустороннего сотрудничества. В частности, С. Гафарова отметила высокий уровень организации Дней культуры Казахстана в Азербайджане, прошедших в декабре 2023 года.
В свою очередь, Алим Байель подчеркнул, что Казахстан и Азербайджан вместе реализуют ряд крупных экономических проектов, имеющих большое значение не только для двух стран, но и для всего региона. Посол также выразил надежду на то, что президентские выборы, намеченные на 7 февраля, заложат основу для дальнейшего поступательного развития братского Азербайджана.
Отметив, что межпарламентское сотрудничество является важным измерением двусторонних отношений, стороны обсудили ряд конкретных мероприятий и инициатив на ближайшую перспективу. Собеседники также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной повестки дня.
Казахстанский дипломат также встретился с Председателем Комитета по международным отношениям и межпарламентским связям Милли Меджлиса Самедом Сеидовым. Стороны обменялись мнениями по ряду вопросов, представляющих взаимный интерес.