https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_790a75e7aa3609b42a74a5770_o.jpg
Yanvarın 26-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova parlamentin Avropa Şurası Parlament Assambleyasında (AŞPA) təmsil olunan nümayəndə heyətinin AŞPA-nın qış sessiyası zamanı üzləşdiyi əsassız ittihamlar barədə Avropa Şurasına üzv dövlətlərin parlament sədrlərinə məktub ünvanlayıb.
Məktubda Azərbaycan Respublikası ilə Avropa Şurası arasında əlaqələrin mahiyyətinə toxunulur. Bildirilir ki, Azərbaycan Respublikası 2001-ci ildə ölkədə insan hüquqlarını və qanunun aliliyini daha yaxşı təbliğ etmək və müdafiə etmək niyyəti ilə Avropa Şurasına üzv olmuşdur. Ölkəmizin fundamental insan hüquqlarının və qanunun aliliyinin müdafiəsi üçün yaradılmış bu qurumla dialoq və əməkdaşlıq vasitəsilə üzərinə götürdüyü öhdəlikləri vicdanla yerinə yetirmək istiqamətində göstərdiyi səylər diqqətə çatdırılır.
Qeyd olunur ki, bu müddət ərzində ölkəmizin Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğalı faktına, bu ərazilərdə aparılan etnik təmizləmə siyasətinə, yüz minlərlə azərbaycanlı qaçqın və məcbur köçkünün pozulmuş hüquqlarına Avropa Şurasının biganə qalmayacağına dair gözləntiləri puç olmuşdur. Azərbaycan hər zaman regionumuzda davamlı sülhə nail olmaq üçün Avropa Şurası və onun qurumlarının köməyi və dəstəyi ilə ədalətin siyasi mülahizələrə qələbə çalaraq üstün olacağına ümid edib. Məhz Azərbaycan öz ərazilərinin 30 ilə yaxın davam edən işğalına baxmayaraq, münaqişənin sülh yolu ilə həlli prosesində iştirak etməyə davam etməklə bu istiqamətdə səylərini əsirgəməyib, eyni zamanda Avropa Şurası qarşısında götürdüyü öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə böyük əhəmiyyət verib.
Məktubun mətnində bildirilir ki, bu gün təcavüzkarla qurbana münasibətdə süni tarazlığın mövcud olduğu Avropa Şurasında fundamental dəyərlərin tənəzzülü təəssüf doğurur. Eyni zamanda, azərbaycanlıların etnik təmizləmə siyasətinin qurbanı olması, onların əsas hüquqlarının pozulması faktına qurum çərçivəsində uzun illər ərzində göz yumulub, bu məsələ ilə bağlı Azərbaycanla müxtəlif səviyyələrdə əsaslı dialoqdan yayınılıb.
Qeyd olunur ki, bu yanaşmaya rəğmən, Azərbaycan hər zaman Avropa Şurası Parlament Assambleyasının bir sıra üzvləri və müxtəlif qruplaşmalardan gələn qərəzli və əsassız təzyiqlərə qarşı mübarizə aparıb. Məktubda Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdikdən sonra bu dəfə də parlament nümayəndə heyətimizin AŞPA-dakı səlahiyyətlərinin "əsaslı" səbəblərdən mübahisələndirilməsi kimi növbəti riyakar kampaniya ilə üzləşdiyi bildirilir. Qeyd olunur ki, göstərilən səbəblər həqiqəti əks etdirmir, heç bir əsası yoxdur.
Eyni zamanda, bildirilir ki, bu addım Azərbaycanın Avropa Şurası və onun qurumları ilə indiyə qədər həyata keçirdiyi əməkdaşlığa, habelə son razılaşmalara da kölgə salır. Ölkəmiz Avropa Şurasına üzv olduğu vaxtdan qurumun 65-ə yaxın sazişinə qoşulmuş, insan hüquqlarının bərabər şərtlərlə daha səmərəli müdafiəsi üçün milli qanunvericiliyini Avropa Şurasının standartlarına uyğunlaşdırmışdır. Azərbaycan təşkilatın qurumları ilə sıx əməkdaşlıq edir. Məktubda bundan başqa, ölkəmizin Avropa Şurası ilə insan alverinə və məişət zorakılığına qarşı mübarizə, habelə uşaqların müdafiəsi sahələrində də əməkdaşlığı qeyd olunub. Azərbaycanın Avropa Şurası ilə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı arasında mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi üzrə Bakı Prosesi kimi tanınan ilk əməkdaşlıq platformasının təşəbbüskarı olduğu bildirilib.
Məktubda nəzərə çatdırılır ki, parlament nümayəndə heyətimizin səlahiyyətlərinin Azərbaycanın qurumla əməkdaşlığı çərçivəsində, Avropa Şurasının insan hüquqları üzrə komissarının və baş katibinin ölkəmizə yüksək səviyyəli səfərlərinin, eləcə də milli azlıqların müdafiəsi üzrə Çərçivə Konvensiyasının məşvərət komitəsi ilə davam edən əməkdaşlığı fonunda mübahisələndirilməsi faktı iddianın əsassız, siyasi motivli və qərəz xarakterli olduğunun sübutudur. AŞPA üzvləri tərəfindən Azərbaycana qarşı irəli sürülən ittihamlar digər beynəlxalq qurumların, əsasən də bu yaxınlarda Azərbaycana səfər etmiş Avropa Şurasının təmsilçilərinin birbaşa müşahidələrini və gəldikləri nəticələri əks etdirmir.
Məktubda vurğulanır ki, qeyd olunan faktları və AŞPA-nın bəzi üzvlərinin mövqeyini nəzərdən keçirdikdən sonra biz bu addımı qətiyyətlə rədd edirik. Azərbaycana qarşı qeyd olunan son dərəcə məsuliyyətsiz davranışa etiraz olaraq Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Parlament Assambleyasında iştirakını dayandırmaqdan başqa çarəsi qalmamışdır. Bu akt bütövlükdə Azərbaycana qarşı qərəzli və ikili standartların açıq təzahürüdür, eyni zamanda Assambleyanın və bütövlükdə Şuranın nüfuzuna ciddi zərbədir.
Bildirilib ki, bu münasibət Azərbaycan nümayəndə heyətinin AŞPA ilə qarşılıqlı əməkdaşlığını qeyri-mümkün edir və bununla da müxtəlif ölkələrdən olan parlamentarilər arasında dialoq platforması kimi xidmət etmək üçün nəzərdə tutulan bu orqanın əsas məqsəd və məramını pozur. Təəssüf ki, bu vəziyyət Avropa Şurasının bölgəmizlə əlaqəli məsələlərdən, o cümlədən təşkilatın mandatı ilə birbaşa bağlı olan fəaliyyətlərdən daha da təcrid olunmasına səbəb olacaq.
Məktubun sonunda bildirilir ki, AŞPA-da müxtəlif mexanizmlərdən siyasi təzyiq vasitəsi kimi istifadə edilməsinə yönəlmiş belə tendensiya onun qərəzsizliyini və inklüzivliyini təhdid edir və belə davam edəcəyi təqdirdə Avropa Şurasının bütün fəaliyyətinin tam siyasiləşməsi və qütbləşməsi ilə nəticələnəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_790a75e7aa3609b42a74a5770_o.jpg
26-го января председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова направила письмо председателям парламентов государств-членов Совета Европы о необоснованных обвинениях, с которыми на зимней сессии ПАСЕ столкнулась делегация, представленная в Парламентской Ассамблее Совета Европы (ПАСЕ).
В письме затрагивается сущность отношений между Азербайджанской Республикой и Советом Европы. Отмечается, что Азербайджанская Республика стала членом Совета Европы в 2001-м году с намерением лучше обеспечивать и защищать права человека и верховенство закона в стране. Обращается внимание на усилия нашей страны по добросовестному выполнению взятых на себя обязательств посредством диалога и сотрудничества с этой организацией, которая сама была создана для защиты фундаментальных прав человека и верховенства закона.
Отмечается, что за этот период не оправдались ожидания Азербайджана, что Совет Европы не останется равнодушным к факту оккупации азербайджанских земель Арменией, проводимой на этих территориях политике этнических чисток, а также нарушению прав сотен тысяч азербайджанских беженцев и вынужденных переселенцев. Азербайджан всегда надеялся, что при помощи и поддержке Совета Европы и его структур справедливость победит политические соображения с тем, чтобы добиться устойчивого мира в нашем регионе. Именно Азербайджан, продолжая участвовать в процессе мирного урегулирования конфликта несмотря на почти 30-летнюю оккупацию своей территории, не жалел усилий в этом направлении, одновременно придавая большое значение выполнению взятых на себя обязательств перед Советом Европы.
В письме далее отмечается прискорбный факт сегодняшней деградации фундаментальных ценностей в Совете Европы, где поддерживается искусственное равновесие в отношении к агрессору и к жертве. В то же время, на протяжении многих лет в этой структуре закрывали глаза на такие факты, как то, что азербайджанцы стали жертвами политики этнической чистки и что их основные права были нарушены – имело место уклонение, на разных уровнях, от принципиального диалога с Азербайджаном об этом вопросе.
Невзирая на такой подход, Азербайджан всегда боролся с предвзятым и необоснованным давлением со стороны как ряда членов Парламентской Ассамблеи Совета Европы, так и различных группировок. В письме говорится, что после восстановления Азербайджаном своей территориальной целостности и суверенитета наша парламентская делегация столкнулась с очередной лицемерной кампанией по оспариванию её полномочий в ПАСЕ по «уважительным» причинам. Подчёркнуто, что приведённые причины не отражают действительности и не имеют под собой оснований.
В то же время отмечается, что этот шаг бросает тень на сотрудничество, которое Азербайджан до сих пор осуществлял с Советом Европы и его структурами, а также и на последние соглашения. С тех пор, как наша страна стала членом Совета Европы, она присоединилась к почти 65 конвенциям и адаптировала своё национальное законодательство к стандартам Совета Европы во имя более эффективной защиты прав человека на равных условиях. Азербайджан тесно сотрудничает со структурами организации, в том числе, как отмечается в письме, имеет место сотрудничество нашей страны с Советом Европы в области борьбы с торговлей людьми и домашним насилием, а также защиты детей. Азербайджан выступил инициатором первой платформы сотрудничества между Советом Европы и Организацией Исламского Сотрудничества, известной как «Бакинский процесс» и нацеленной продвижение межкультурного диалога.
До сведения адресатов письма доводится, что сам факт оспаривания полномочий нашей парламентской делегации в рамках сотрудничества Азербайджана с ПАСЕ на фоне продолжающегося сотрудничества Комиссара и Генерального секретаря Совета Европы по правам человека с Консультативным комитетом Рамочной конвенции по защите национальных меньшинств является доказательством необоснованности, а также политически мотивированного и дискриминационного характера изложенной претензии. Выдвинутые против Азербайджана членами ПАСЕ обвинения не отражают непосредственных наблюдений и выводов других международных структур, в особенности, недавно посетивших Азербайджан представителей Совета Европы.
Далее, в письме подчёркнуто, что предпринятый шаг решительно отвергается после рассмотрения упомянутых фактов и позиции некоторых членов ПАСЕ. Милли Меджлису Азербайджанской Республики не оставалось иного выбора, кроме как приостановить своё участие в Парламентской Ассамблее в знак протеста против вышеотмеченного крайне безответственного поведения в отношении Азербайджана. Этот акт является явным проявлением предвзятости и двойных стандартов в отношении Азербайджана в целом, а также серьёзным ударом по авторитету Ассамблеи и Совета в целом.
Заявляется, что подобное отношение делает невозможным взаимодействие азербайджанской делегации с ПАСЕ, тем самым нарушая основную цель и главное предназначение данного органа, а именно, служить платформой для диалога между парламентариями из разных стран. К сожалению, данная ситуация приведёт к дальнейшей изоляции Совета Европы от вопросов, связанных с нашим регионом, включая и деятельность, непосредственно связанную с мандатом организации.
В окончание письма отмечено, что тенденция использования различных механизмов ПАСЕ как средств политического давления угрожает её беспристрастности и инклюзивности и, если так будет продолжаться, подобная тенденция к полной политизации и поляризации всей деятельности Совета Европы.