https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_b4134dc92979b4208c167f0af_o.jpg
Çinin ən böyük limanlarından olan Qinqdao Limanının nümayəndə heyəti bu gün Bakı Limanına səfər edib. Bakı Limanının rəhbərliyinin, Qinqdao Limanının Baş direktorunun müavini Xinq Donqliyanqunun rəhbərlik etdiyi heyətlə görüşü zamanı qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi, liman infrastrukturunun inkişafı sahəsində əməkdaşlıq və Azərbaycandan keçməklə daşınan yük həcminin artırılması sahələrində müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Şandonq Port Qrupuna daxil Qinqdao limanı Çinin ilk tam avtomatlaşmış konteyner terminalını inşa edibdir ki, burada bütün yükaşırma insan müdaxiləsi olmadan həyata keçirilir. Bakı Limanı və Qinqdao Limanı arasında 2023-cü ilin 17 aprelində Qardaşlaşmış Limanlar Anlaşma Memorandumu imzalanıb və iki tərəfli əməkdaşlığın rəmzi olan mayak abidəsi quraşdırlıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_b4134dc92979b4208c167f0af_o.jpg
Today, the delegation of the Port of Qingdao, one of the largest ports in China, visited the Port of Baku. During the meeting between the leadership of the Port of Baku and the delegation of the Port of Qingdao, led by Deputy General-Manager Xing Dongliang, discussions were held in the field of the expansion of opportunities for mutual cooperation, cooperation in the development of port infrastructure and increasing the volume of cargo transported through Azerbaijan.
It should be noted that the Port of Qingdao, which is a part of the Shandong Port Group, built China’s first fully automated container terminal, where all the handling is executed without human intervention. On April 17, 2023, the Port of Baku and the Port of Qingdao signed a Memorandum of Understanding on Sister Ports, and a lighthouse monument, a symbol of bilateral cooperation, was installed in the port area.