https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_70e379abc0206a370193d52fe_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Almaniyanın xarici işlər nazirinin müavini Cennifer Morqanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş olub.
Görüşdə Azərbaycanın “yaşıl enerji keçidi” kursu və ölkəmizin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi çərçivəsində fəaliyyəti ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2030-cu ilədək “yaşıl artıma” nail olmağı hədəfləyən siyasətinin, 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsinin və ölkəmizin COP29 tədbirinə ev sahibliyinin “yaşıl enerji keçidi” prosesinə milli töhfələri daha da artıracağı qeyd edilib. Ölkəmizdə elektrik enerjisinin istehsal gücündə bərpa olunan enerjinin payının əhəmiyyətli artımını təmin edəcək külək və günəş enerjisi stansiyalarının inşası, bu güclərin enerji sisteminə inteqrasiyası, həmçinin Xəzər dənizindən Avropaya “yaşıl enerji”nin ixracı məqsədilə 4 ölkənin iştirakı ilə “Yaşıl Enerji Dəhlizi”nin yaradılması, azad edilmiş ərazilərin “yaşıl enerji zonası”na çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib. Söhbət zamanı iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizədə enerji sektorunun rolu və qlobal öhdəliklərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Energy Minister met with State Secretary and Special Envoy for International Climate Action at the Federal Foreign Office of Germany
Energy Minister met with State Secretary and Special Envoy for International Climate Action at the Federal Foreign Office of Germany Energy Minister met with State Secretary and Special Envoy for International Climate Action at the Federal Foreign Office of Germany
A meeting was held between Energy Minister Parviz Shahbazov and a delegation led by Jennifer Morgan, State Secretary and Special Envoy for International Climate Action at the Federal Foreign Office of Germany.
At the meeting, issues related to Azerbaijan's green energy transition course and our country's activities within the chairmanship of the 29th Session of the Conference of Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) were discussed.
It was noted that the policy of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev aimed at achieving green growth by 2030, the declaration of the year 2024 Green World Solidarity Year and hosting the COP29 will further increase the national contribution to the green energy transition process. It was informed about building wind and solar power plants, which will ensure significant growth in the share of renewable energy in the electricity production capacity in our country, the integration of these powers into the energy system, as well as the establishment of a Green Energy Corridor with the participation of 4 countries in order to green energy export. During the conversation, the sides exchanged views on the role of the energy sector in the fight against climate change and global commitments.