https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_01197a6672a9fe1e92a684796_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycanın İqtisadiyyat Naziri Mikayıl Cabbarovla növbəti görüş keçirib.
Tərəflər ticarət-iqtisadi, investisiya, nəqliyyat-logistika və energetika sahələrində ikitərəfli əməkdaşlığın indiki vəziyyətini və perspektivlərini müzakirə ediblər.
Vurğulanıb ki, ötən il baş tutan Qazaxıstanın və Azərbaycanın Dövlət Başçılarının qarşılıqlı səfərləri və QR-nın Baş Nazirinin Azərbaycana rəsmi səfəri ikitərəfli kooperasiyasının inkişafına təkan verib. Alim Bayel ölkələr arasında ticarət dövriyyəsinin davam edən artımını qeyd edib və bu tendensiyanın qorunmasının vacibliyinə diqqət çəkib.
Öz növbəsində, Mikayıl Cabbarov vurğulayıb ki, Qazaxıstanla Azərbaycan arasında iqtisadi əməkdaşlıq siyasi əməkdaşlıqdan geri qalmamalıdır. Bu kontekstdə o, həm iki ölkə, həm də bütün region üçün böyük geoiqtisadi əhəmiyyətə malik birgə layihələrinin həyata keçirilməsini yüksək qiymətləndirib. Xüsusi diqqət Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunda (TBNM) infrastruktur və logistika layihələrinin həyata keçirilməsinə, Azərbaycan üzərindən Qazaxıstan neftinin tranzitinə, Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin (FORX) çəkilməsi ilə bağlı işlərə, habelə Xəzər dənizinin dibi ilə dərin dəniz elektrik kabelinin çəkilməsinə dair əldə olunmuş razılıqlara yetirilib.
Tərəflər, təkcə iki ölkədə deyil, həmçinin xaricdə birgə layihələrin həyata keçirilməsində, Qazaxıstan taxılının Azərbaycana ixracatının və Azərbaycan meyvə-tərəvəz məhsullarının Qazaxıstana tədarükünün artırılmasında qarşılıqlı marağını bildirdilər. Həmçinin, iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşməsinə yönələn yeni təşəbbüslər müzakirə olunub.
İki ölkə arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlığın müsbət dinamikası qorunub saxlanılmaqdadır. 2023-cü ilin 11 ayının nəticələrinə əsasən, Qazaxıstanla Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsi 2022-ci ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 19% artıb. 2023-cü ildə Orta Dəhliz (TBNM) üzrə daşımalar 65% artaraq, 2,76 milyon tonndan çox olub. Bu iş Prezident K.K. Tokayevin “Ədalətli Qazaxıstanın İqtisadi Kursu” adlı Müraciətdə göstərilən tapşırıqlara uyğun olaraq aparılır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_01197a6672a9fe1e92a684796_o.jpg
Посол Республики Казахстан в Азербайджане Алим Байель провел очередную встречу с Министром экономики Азербайджана Микаилом Джаббаровым.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-логистической и энергетической сферах.
Было подчеркнуто, что взаимные визиты Глав государств Казахстана и Азербайджана, а также официальный визит Премьер-Министра РК в Азербайджан, состоявшиеся в прошлом году, придали импульс развитию двусторонней кооперации. Алим Байель отметил продолжающийся рост товарооборота между странами и обратил внимание на важность сохранения этой тенденции.
В свою очередь, Микаил Джаббаров подчеркнул, что экономическое сотрудничество между Казахстаном и Азербайджаном не должно отставать от политического. В этом контексте он высоко оценил реализацию совместных проектов, имеющих большое геоэкономическое значение как для двух стран, так и для всего региона. Особое внимание было уделено реализации инфраструктурных и логистических проектов на Транскаспийском международном транспортном маршруте (ТМТМ), транзиту казахстанской нефти через территорию Азербайджана, проведению работ по прокладке волоконно-оптической линии связи (ВОЛС) по дну Каспийского моря, а также достигнутым договоренностям по прокладке глубоководного электрокабеля по дну Каспия.
Стороны выразили обоюдную заинтересованность в реализации совместных проектов не только в двух странах, но и за рубежом, в увеличении экспорта казахстанского зерна в Азербайджан и поставок азербайджанской плодоовощной продукции в Казахстан. Также были обсуждены новые инициативы, направленные на углубление экономического сотрудничества.
Сохраняется положительная динамика торгово-экономического сотрудничества двух стран. По итогам 11 месяцев 2023 года товарооборот между Казахстаном и Азербайджаном вырос на 19% по сравнению с аналогичным периодом 2022 года. В 2023 году перевозки по Срединному коридору (ТМТМ) превысили 2,76 млн. тонн, увеличившись на 65%. Данная работа ведется в соответствии с задачами, поставленными Президентом К.К. Токаевым в его Послании «Экономический курс Справедливого Казахстана».