https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_528161b5c43f32c8b31bb9643_o.jpg
Bazar araşdırmaları və konsaltinq xidmətləri sahəsində qlobal qurumlardan olan IDC (Beynəlxalq Data Korporasiyası) ilk dəfə illik “IDC Future Enterprise EMEA” (Avropa, Orta Şərq, Afrika regionunda gələcək sahibkarlıq) mükafatının qaliblərini açıqlayıb.
İlk ilində dünyanın ayrı-ayrı regionlarından 15-dən çox sektordan 600-dən artıq təşkilat proqrama layihələr təqdim edib. Mükafatlandırma “Rəqəmsal infrastruktur”, “İş”, “Dayanıqlılıq”, “Müştəri təcrübəsi”, “İnam”, “İntellekt”, “Əməliyyatlar” nominasiyaları üzrə aparılıb. ABB-nin “ABB Süni İntellekt Platforması” (ABB AI Factory) layihəsi də “İntellekt” nominasiyası üzrə ilk üçlükdə qərarlaşıb. “ABB AI Factory” 15-dən çox “Open Source” texnologiyasını özündə cəmləşdirən “Big Data”, “Data Science” və Süni İntellekt platformasıdır. Bu platforma bankın əməkdaşlarına birlikdə işləyib effektiv və sürətli şəkildə süni intellekt həllərini yaratmaq, onları idarə etmək imkanı verir. Hazırda “ABB AI Factory” platformasında 100-dən çox maşın öyrənməsi modeli işləyir.
Qeyd edək ki, bu platformanı başlanğıcdan ABB əməkdaşları yaradıb. Bankın data komandasında hazırda 50-dən çox işçi çalışır. Bu günlərdə istifadəçilərə təqdim edilmiş “ABB Süni İntellekt” də bankın data və rəqəmsal komandalarının birgə reallaşdırdığı uğurlu layihələrdəndir. Müxtəlif nominasiyalar üzrə “IDC Future Enterprise EMEA” mükafatlarını qazanan qlobal oyunçular sırasında “Vodafone”, “Deutsche Bank”, “Henkel”, “Koçtaş”, Kembric Universiteti, “DHL Group”, “Aksigorta” və s. bu kimi qurumlar var. Layihələrin dəyərləndirilməsi zamanı əsas meyarlardan biri şirkətlərin proqram təminatı, innovasiyalar, rəqəmsal transformasiya, ən təkmil texnologiyalar əsasında mükəmməl infrastruktur yaratması olub. IDC-nin bu proqramı rəqəmsal biznes erasında təşkilatlara müasir çağırışlara necə uyğunlaşdıqlarını, yeni texnologiyalara hansı şəkildə sərmayə qoyduqlarını nümayiş etdirmək fürsəti verir. “IDC Future Enterprise EMEA” mükafatı rəqəmsal mədəniyyəti inkişaf etdirmək, bu sahədə sağlam rəqabət mühiti yaratmaq üçün düşünülmüş platformadır. Bu mükafat şirkətləri etibarlı sənaye ekosistemlərindən faydalanmaqla mükəmməl infrastruktur qurmağa, müştəri təcrübələrini inkişaf etdirməyə və bu təcrübələrdən qazanmağa motivasiya edir. Proqram haqqında ətraflı məlumatı bu link vasitəsilə əldə etmək olar.
ABB-nin müasir, faydalı və universal məhsul və xidmətləri barədə məlumatları bankın filial və şöbələrindən, https://abb-bank.az/ rəsmi internet səhifəsindən, ABB mobile tətbiqindən və ya 937 nömrəli Məlumat Mərkəzindən, həmçinin sosial şəbəkələrdəki korporativ səhifələrindən əldə etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_528161b5c43f32c8b31bb9643_o.jpg
IDC (Международная корпорация данных), глобальная организация, специализирующаяся на исследованиях рынка и консалтинговых услугах, объявила победителей своей первой ежегодной премии "IDC Future Enterprise EMEA Awards" (Будущее предпринимательство в Европе, на Ближнем Востоке, в Африке). Отметим, что в числе соискателей премии — более 600 организаций из разных регионов мира (Европа, Турция, Ближний Восток и Африка), представляющих более 15 отраслей экономики.
Проект «Платформа искусственного интеллекта банка ABB» (ABB Artificial Intelligence Factory) также входит в тройку лидеров в категории «Интеллект».
Эта платформа построена на основе более чем 15 различных Open Source технологий в области Big Data, Data Science и искусственного интеллекта. Платформа позволяет быстро и эффективно организовать совместную работу сотрудников банка над созданием решений в области искусственного интеллекта. В настоящее время на платформе ABB AI Factory функционирует более 100 моделей машинного обучения. Следует особо отметить, что платформа была разработана с нуля командой сотрудников банка АВВ. На данный момент в дата-команде банка работает свыше 50 человек. Искусственный интеллект банка ABB, уже доступный для пользователей, представляет собой один из успешных проектов, реализованных благодаря взаимодействию дата-команды и цифровой команды банка.
К глобальным игрокам, удостоенным наград IDC Future Enterprise EMEA в разных категориях, относятся Vodafone, Deutsche Bank, Henkel, Koçtaş, Кембриджский университет, DHL Group, Aksigorta и другие. Проекты оценивались по таким критериям, как инновативность, цифровая трансформация и применение передовых технологий для создания совершенной инфраструктуры.
IDC предоставляет организациям возможность продемонстрировать, как они адаптируются к современным вызовам и инвестируют в новые технологии в эпоху цифрового бизнеса. Премия IDC Future Enterprise EMEA служит платформой для развития цифровой культуры и создания конкурентной среды в этой сфере. Эта награда стимулирует компании разрабатывать инфраструктуру, развиваться и обслуживать клиентов, используя преимущества надежных отраслевых экосистем. Подробную информацию о программе можно найти здесь.
Иформацию о современных полезных и универсальных продуктах и услугах банка ABB можно получить в филиалах и отделениях банка, на официальном сайте https://abb-bank.az/, позвонив в Информационный центр по короткому номеру 937, а также на официальной социальной странице банка.