https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_30457ee2c0cab98db7cfe9d60_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva İsveç Krallığının Azərbaycanda və Qırğızıstanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kristian Kamil ilə ölkədəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə görüşüb.
Görüş zamanı Fondun prezidenti Günay Əfəndiyeva dünya mədəniyyətlərinin bir-birinə yaxınlaşdırılmasının vacibliyindən bəhs edərək, bu istiqamətdə təşkilatın əməkdaşlıq etdiyi ölkələr sırasında İsveç Krallığının olmasından məmnunluq duyduğunu söyləyib. O, Fond ilə İsveç Krallığının Azərbaycandakı səfirliyi arasında mövcud əlaqələrdən söz açaraq, münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinin önəmini vurğulayıb. Günay Əfəndiyeva səfirin fəaliyyət müddətində göstərdiyi səylərini yüksək qiymətləndirərək, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
İsveç Krallığının Azərbaycanda və Qırğızıstanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kristian Kamil diplomatik missiyasını icra etdiyi müddət ərzində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu ilə qarşılıqlı tərəfdaşlığın rolundan danışıb. Səfir təmsil etdiyi ölkənin digər xalqların mədəni irsinə göstərdiyi marağı nəzərə çatdıraraq, Fond tərəfindən təşkil olunan tədbirlərdə hər zaman böyük həvəslə iştirak etdiyini dilə gətirib. O, Türk Dünyasının zəngin mədəniyyətinin və incəsənətinin təbliğ olunmasına təşkilatın xüsusi töhfələr verdiyini bildirib.
Görüşdə İsveç ilə təşkilata üzv və müşahidəçi ölkələrin mədəniyyətləri arasında qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsinin perspektivləri müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_30457ee2c0cab98db7cfe9d60_o.jpg
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева встретилась с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Швеции в Азербайджанской Республике и Кыргызской Республике Кристианом Камилем по случаю завершения его дипломатической деятельности в стране.
В ходе встречи президент Фонда Гюнай Эфендиева рассказала о значимости сближения мировых культур и выразила удовлетворение присутствием Королевства Швеции в числе стран, с которыми организация сотрудничает в этом направлении. Говоря о существующих связях между Фондом и посольством Швеции в Азербайджане и Кыргызстане, она подчеркнула важность дальнейшего развития отношений. Гюнай Эфендиева высоко оценила усилия посла на протяжении его дипломатической карьеры и пожелала успехов в дальнейшей деятельности.
Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Швеции в Азербайджанской Республике и Кыргызской Республике Кристиан Камил рассказал о роли взаимного партнерства с Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия за период выполнения своей дипломатической миссии. Доводя до внимания интерес страны, которую он представляет к культурному наследию других народов, посол отметил, что он всегда с большим энтузиазмом участвовал на мероприятиях, организованных Фондом. Он подчеркнул, что своей деятельностью организация вносит особый вклад в пропаганду богатой культуры и искусства Тюркского мира.
На встрече обсуждались перспективы расширения взаимоотношений между культурами Швеции и стран-членов и наблюдателей организации.