https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_3451f50d72de668d37da0b194_o.jpg
Çox sayda məhsul və istehsalçıları beynəlxalq auditoriya ilə birləşdirən Türkiyənin aparıcı e-ticarət platforması Trendyol, Ukrayna bazarına daxil olmağı planlaşdırır.
Bu addım “Trendyol”un Almaniya, Azərbaycan, Körfəz ölkələri və Mərkəzi və Şərqi Avropa bazarlarına uğurlu çıxışının davamıdır.
Trendyol Qrupunun prezidenti Çağlayan Çətin bu həftə Ukrayna baş nazirinin birinci müavini və iqtisadiyyat naziri Yuliya Sviridenko, Ukraynanın strateji sənaye naziri Aleksandr Kamışin və Türkiyənin aparıcı texnologiya şirkəti “Baykar”ın baş direktoru Haluk Bayraktarla birlikdə hər iki şirkətin beynəlxalq investisiya planlama strategiyasının bir hissəsi olaraq Ukraynada keçirilən bir sıra görüşlərdə iştirak edib.
Ukrayna Baş nazirinin birinci müavini və iqtisadiyyat naziri Yuliya Sviridenko Trendyol Qrupunun prezidenti Çağlayan Çətin və “Baykar”ın baş direktoru Haluk Bayraktar ilə görüşdən məmnun olduğunu bildirib: “Türk şirkətlərinin indi, müharibənin bitməsini gözləmədən Ukraynaya sərmayə yatırmağa hazır olması vacibdir. Onların marağı müharibə zamanı sürətlə inkişaf edən yüksək texnologiya sektorundan və müdafiə sənayesindən kənara çıxır. Eyniza amanda ixrac yönümlü logistika və bazar sahəsində əməkdaşlığa böyük maraq var. Biz əməkdaşlığımızı genişləndirmək və daha güclü iqtisadi əlaqələr qurmaq yollarını araşdırdıq. İnanıram ki, artan ticarət əlaqələri ölkələrimizi bir-birinə yaxınlaşdıra bilər”.
“Trendyol”un kəsintisiz və rahat e-ticarət təcrübəsini təmin etmək və transsərhəd ticarət vasitəsilə iqtisadi artımı təşviq etmək öhdəliyi şirkəti beynəlxalq e-ticarətin davam edən təkamülündə əsas oyunçu kimi mövqeləndirir.
Trendyol özünün dünya səviyyəli rəqəmsal infrastrukturu və artan beynəlxalq genişlənməsindən istifadə etməklə sürətlə inkişaf edən e-ticarət bazarına malik, türk məhsullarına tələbatın böyük olduğu və daxili və beynəlxalq bazarları bu ölkənin markalarına açmaq imkanı olan Ukraynada yüksək potensial görür.
Yeni bazarlara çıxarkən Trendyol istehlakçılarla istehsalçılarla əlaqələndirmək, 3 milyon vahid ehtiyat tutumu ilə mühüm regional rol oynayan Polşadakı anbarı kimi rəqəmsal və logistika infrastrukturuna sərmayə yatırmaq missiyasına sadiq qalır.
Qeyd edək ki, bu həftənin əvvəlinə Türkiyə və Ukraynanın nəqliyyat nazirləri İstanbulda bir araya gələrək, türk şirkətlərinə Ukraynada müharibə nəticəsində zədələnmiş infrastrukturun bərpasında iştirak etmək imkanı verən “Türkiyə-Ukrayna yenidənqurma işçi qrupu” yaratmaq haqqında saziş imzalayıblar.
Trendyol haqqında
2010-cu ildə yaradılan Trendyol Türkiyənin aparıcı e-ticarət platforması və dünyanın ən yaxşı e-ticarət platformalarından biridir. Türkiyənin ilk dekakornu olan Trendyol, Türkiyənin qabaqcıl araşdırma və inkişaf mərkəzlərindən biri Trendyol Tech; Türkiyənin ən sürətlə inkişaf edən logistika şəbəkəsi Trendyol Express; ani ərzaq və yemək çatdırılması xidməti Trendyol Go və Türkiyənin ən böyük ikinci əl mal platforması Dolap ilə birlikdə dəyər yaratmağa davam edir. Trendyol həmçinin trendyol.com/en vasitəsilə Azərbaycan, Almaniya, Bolqarıstan, Polşa, Çexiya, Slovakiya, Macarıstan, Rumıniya, Yunanıstan, BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, Qətər, Küveyt, Bəhreyn və Oman və 27 Avropa ölkəsində və topdansatış tərəfdaş platformaları vasitəsilə 100-dən çox ölkə müştərilərlə əlaqə yaradır. Trendyol həmçinin yerli istehsalçılara 100-dən çox ölkəyə elektron ixracat imkanı verir.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_3451f50d72de668d37da0b194_o.jpg
Trendyol, the leading e-commerce platform in Türkiye that connects a wide array of products and producers with international audiences, is making plans for an entry into the Ukrainian market.
This move follows Trendyol’s recent successful launches in Germany, Azerbaijan, The Gulf States and the Central and Eastern European (CEE) market.
Trendyol Group President, Çağlayan Çetin this week participated in a series of meetings held in Ukraine alongside First Deputy Prime Minister and Minister of Economy of Ukraine Yulia Svrydenko, Minister of Strategic Industries of Ukraine Alexander Kamyshin and Haluk Bayraktar, CEO of Baykar, the leading Turkish technology company, as part of both companies international investment strategy planning.
First Deputy Prime Minister and Minister of Economy of Ukraine, Yulia Svrydenko expressed her pleasure in meeting Trendyol Group President, Çağlayan Çetin and Baykar CEO, Haluk Bayraktar commenting: “It’s important that Turkish companies are ready to invest in Ukraine now, without waiting for the war to end. Their interest extends beyond the swiftly advancing high-tech sector and defense industry during wartime. There's also a keen interest in collaboration within the logistics and marketplace with an export focus. We explored ways to enhance our cooperation and build stronger economic ties. I believe that increased trade can help bring our nations closer together.”
Trendyol's commitment to providing a seamless and convenient e-commerce experience, coupled with its dedication to promoting economic growth through cross-border trade, positions the company as a key player in the ongoing evolution of international e-commerce.
Trendyol sees high potential in Ukraine with its fast-developing e-commerce market, an appetite for Turkish products and an opportunity to open up both domestic and international markets to Ukrainian brands using its world-class digital infrastructure and growing international footprint.
As the company ventures into new markets, Trendyol remains steadfast in its mission to connect consumers with producers, and invest in digital and logistics infrastructure, such as its warehouse in Poland, which plays an important regional role with a 3m unit stock capacity.
Also, Turkish and Ukrainian transportation ministers had gathered in Istanbul earlier this week to sign an accord setting up a "Türkiye-Ukraine Reconstruction Task Force", allowing Turkish companies to take part in rebuilding damaged infrastructure in Ukraine caused by the war.
About Trendyol
Founded in 2010, Trendyol is the leading e-commerce platform in Türkiye and one of the top e-commerce platforms in the world. Trendyol, Türkiye’s first decacorn, continues to create value by maintaining one of Türkiye’s pioneering R&D centers, Trendyol Tech; Türkiye’s fastest growing logistics network, Trendyol Express; instant grocery and meal delivery service, Trendyol Go and Türkiye’s largest secondhand goods platform, Dolap. Trendyol also reaches customers in Azerbaijan, Germany, Bulgaria, Poland, Czech Republic, Slovakia, Hungary, Romania, Greece, UAE, Saudi Arabia, Qatar, Kuwait, Bahrain and Oman and 27 European countries via trendyol.com/en and in more than 100 countries through wholesale partner platforms. Trendyol also enables domestic producers to e-export to more than 100 countries.