https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e8ebc132b782b337ceab27e3f_o.jpg
Müdafiə nazirinin təsdiq etdiyi 2024-cü il üçün hazırlıq planına əsasən, Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin (XTQ) hissə və bölmələri ilə “Şiddətli soyuqlarda döyüş əməliyyatlarının aparılması” mövzusunda taktiki-xüsusi təlim keçirilib.
Taktiki-xüsusi təlimdə xüsusi təyinatlılar ərazinin maketi üzərində tapşırıqları dəqiqləşdirib, yüksək dağlıq ərazidə və şiddətli soyuqlarda taktiki yerdəyişmə fəaliyyətlərini yerinə yetiriblər.
Şərti düşmən müdafiəsinin yarılması, dayaq məntəqəsinin ələ keçirilməsi, ilk tibbi yardımın göstərilməsi və yaralının döyüş meydanından təhlükəsiz şəkildə təxliyə edilməsi üzrə tapşırıqlar yerinə yetirilib.
Qarlı-şaxtalı hava şəraitində komandir heyətinin bölmələrin idarə edilməsi üzrə bilik və bacarıqlarının artırılması, döyüş əməliyyatları və xilasetmə tədbirlərinin aparılması, şəxsi heyətin xizək sürmə, eləcə də hərəkətli və hərəkətsiz vəziyyətdə atəşaçma vərdişlərinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə keçirilən təlimdə qarşıya qoyulmuş tapşırıqlar yüksək peşəkarlıqla icra olunub.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e8ebc132b782b337ceab27e3f_o.jpg
According to the training plan for 2024 approved by the Defense Minister, Special Forces’ units and subunits hold tactical-special exercise on "Conducting combat operations in severe cold".
In the tactical-special exercise, the special forces specified the tasks on the model of the area and accomplished the tactical redeployment activities in the high mountainous area and severe cold.
Tasks on breaching imaginary enemy defense, capturing the base point, providing first aid and safe evacuating the wounded from the battlefield were fulfilled.
The assigned tasks were carried out with high professionalism during the exercise held to increase the knowledge and skills of the command staff on unit’s management in snowy and frosty weather conditions, to conduct combat operations and rescue measures, to improve the skills of personnel in skiing, as well as firing skills in motion and motionless states.