Azərbaycana səfər çərçivəsində bir qrup mərakeşli jurnalist Qarabağ iqtisadi rayonunun Ağdam, Əsgəran və Şuşa şəhərlərinə səfər edib.
Nümayəndə heyəti öncə Ağdam şəhərində Pənahəli xanın “İmarət” kompleksinə, Cümə məscidinə və Ağdam Dövlət Dram Teatrının qalıqlarına baxış keçirib, ermənilərin törətdiyi vandalizm aktlarının şahidi olub. Qonaqlara tarixi abidələrimizin dağıdılması, Ağdamın Baş Planına uyğun şəkildə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Sonra Əsgərana yollanan nümayəndə heyəti bu şəhərdə aşkarlanmış kütləvi məzarlığa baxış keçirib və çəkilişlər aparıb.
Şuşa şəhərinin mərkəzi meydanından başlayan tanışlıq zamanı Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətləri Natəvan, Bülbül və Üzeyir Hacıbəylinin güllələnmiş heykəlləri, Aşağı Gövhərağa məscidi, Şuşa qalası, Cıdır düzü ziyarət edilib.
Şuşa rayon İcra Hakimiyyətinin binasında qonaqlarla görüşən Azərbaycan Prezidentinin Şuşa rayonundakı xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov qədim şəhərimizin tarixi, işğal illərində məruz qaldığı vandalizm aktları, burada aparılan bərpa və yenidənqurma işləri barədə ətraflı məlumat verib, 2023-cü il sentyabrın 25-də Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində keçirilən İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edildiyini nəzərə çatdırıb.
Daha sonra mərakeşli jurnalistlərin sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinə MAP agentliyinin redaktoru Mohammed Aswab, “L’Opinion” nəşrinin redaktoru Anass Machloukh, “Le Matin” qəzetinin redaksiya direktoru Souhail Nhaili, “Al Bayane” qəzetinin direktorluğunun rəhbəri, nəşrlər üzrə direktor Mahtat Rakas, “La Vie Eco” qəzetinin direktoru Fahd İraqi, “Le Desk” müstəqil rəqəmsal mətbu orqanının həmtəsisçisi Fatima Lqadiri, “TelQuel” fransızdilli həftəlik xəbər jurnalının əməkdaşı Yassine Majdi, BBMTV onlayn xəbər kanalının operatoru Bouchaib Brhadda və müstəqil fotoqraf Bahou Elhassan daxildir.

As a part of the visit to Azerbaijan, a group of Moroccan journalists visited the cities of Aghdam, Askeran and Shusha of the Karabakh economic region.
The delegation first visited Panahali Khan's "Imarat" complex, Juma Mosque and the remains of Agdam State Drama Theater in Agdam city, and witnessed acts of vandalism committed by Armenians.
The guests were given detailed information about the destruction of our historical monuments, restoration and reconstruction works carried out in accordance with the Master Plan of Aghdam.
Then the delegation headed to Askaran and inspected the mass grave discovered in this city and took pictures.
The guests visited central square of Shusha city, the shot statues of well-known Azerbaijani personalities Natavan, Bulbul and Uzeyir Hajibeyli, the Lower Govharaga Mosque, the Shusha Castle, and the Jidir Plain.
Aydin Karimov, special representative of the President of Azerbaijan in Shusha district, met with the guests in the building of Shusha district Executive Authority, and gave detailed information about the history of our ancient city, the acts of vandalism committed during the years of occupation, also about the restoration and reconstruction works carried out in the city. He also brought to the attention that at the 12th Conference of the Ministers of Culture of the Islamic World, held in Doha, Qatar in 2023, Shusha was unanimously designated as the Cultural Capital of the Islamic World.
Then the questions of Moroccan journalists were answered.
It should be noted that the delegation includes Mohammed Aswab, editor of MAP agency, Anass Machloukh, editor of L'Opinion, Souhail Nhaili, editorial director of Le Matin newspaper Mahtat Rakas, director of publications of Al Bayane newspaper, La Vie Eco” newspaper director Fahd Iraqi, co-founder of the independent digital media outlet Le Desk Fatima Lghadiri, Yassine Majdi of the French-language weekly news magazine TelQuel, Bouchaib Brhadda, operator of the BBMTV online news channel, and freelance photographer Bahou Elhassan.