Azərbaycana səfər çərçivəsində bir qrup mərakeşli jurnalist Qarabağ iqtisadi rayonunun Ağdam, Əsgəran və Şuşa şəhərlərinə səfər edib.
Nümayəndə heyəti öncə Ağdam şəhərində Pənahəli xanın “İmarət” kompleksinə, Cümə məscidinə və Ağdam Dövlət Dram Teatrının qalıqlarına baxış keçirib, ermənilərin törətdiyi vandalizm aktlarının şahidi olub. Qonaqlara tarixi abidələrimizin dağıdılması, Ağdamın Baş Planına uyğun şəkildə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Sonra Əsgərana yollanan nümayəndə heyəti bu şəhərdə aşkarlanmış kütləvi məzarlığa baxış keçirib və çəkilişlər aparıb.
Şuşa şəhərinin mərkəzi meydanından başlayan tanışlıq zamanı Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətləri Natəvan, Bülbül və Üzeyir Hacıbəylinin güllələnmiş heykəlləri, Aşağı Gövhərağa məscidi, Şuşa qalası, Cıdır düzü ziyarət edilib.
Şuşa rayon İcra Hakimiyyətinin binasında qonaqlarla görüşən Azərbaycan Prezidentinin Şuşa rayonundakı xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov qədim şəhərimizin tarixi, işğal illərində məruz qaldığı vandalizm aktları, burada aparılan bərpa və yenidənqurma işləri barədə ətraflı məlumat verib, 2023-cü il sentyabrın 25-də Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində keçirilən İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edildiyini nəzərə çatdırıb.
Daha sonra mərakeşli jurnalistlərin sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinə MAP agentliyinin redaktoru Mohammed Aswab, “L’Opinion” nəşrinin redaktoru Anass Machloukh, “Le Matin” qəzetinin redaksiya direktoru Souhail Nhaili, “Al Bayane” qəzetinin direktorluğunun rəhbəri, nəşrlər üzrə direktor Mahtat Rakas, “La Vie Eco” qəzetinin direktoru Fahd İraqi, “Le Desk” müstəqil rəqəmsal mətbu orqanının həmtəsisçisi Fatima Lqadiri, “TelQuel” fransızdilli həftəlik xəbər jurnalının əməkdaşı Yassine Majdi, BBMTV onlayn xəbər kanalının operatoru Bouchaib Brhadda və müstəqil fotoqraf Bahou Elhassan daxildir.

В рамках поездки в Азербайджан группа марокканских журналистов совершила поездку в города Агдам, Аскеран и Шуша Карабахского экономического района.
Сначала делегация ознакомилась с комплексом “Имарет” Панахали хана, Джума-мечетью в Агдаме, осмотрела развалины Агдамского государственного драматического театра, стала свидетелем совершенных армянами актов вандализма. Гости были подробно проинформированы о разрушении наших исторических памятников, работе по восстановлению и реконструкции, проводимой в соответствии с генеральным планом Агдама.
Побывав затем в Аскеране, делегация ознакомилась с обнаруженным в этом городе массовым захоронением и провела съемки.
В ходе ознакомления, начавшегося с центральной площади города Шуша, состоялось посещение расстрелянных памятников известным личностям Азербайджана – Натаван, Бюльбюлю и Узеиру Гаджибейли, мечети Ашагы Говхарага, Шушинской крепости и Джыдыр дюзю.
Специальный представитель Президента Азербайджана в Шушинском районе Айдын Керимов, встретившись с гостями в здании Исполнительной власти Шушинского района, подробно проинформировал их об истории нашего древнего города, актах вандализма, которым он подвергся в годы оккупации, проводимой здесь работе по восстановлению и реконструкции, отметил, что на 12-й Конференции министров культуры исламского мира, состоявшейся в столице Государства Катар Дохе культурная столица Азербайджана город Шуша объявлена “Культурной столицей исламского мира” на 2024 год.
Затем были даны ответы на вопросы марокканских журналистов.
Отметим, что в состав делегации входят редактор Агентства MAP Мохаммед Асваб, редактор издания “L’Opinion” Анасс Маклух, директор редакции газеты “Le Matin” Сухаил Нхаили, руководитель директората газеты “Al Bayane”, директор по изданиям Махтат Ракас, директор газеты “La Vie Eco” Фахд Ираги, соучредитель независимого цифрового органа печати “Le Desk” Фатима Лгадири, сотрудник еженедельного франкоязычного новостного журнала “TelQuel” Яссин Мажди, оператор новостного онлайн канала BBMTV Бухаиб Брхадда и независимый фотограф Баху Элхассан.