https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_80e60ab03fe036ba6b1af572c_o.jpg
Fevralın 13-də Ərəb Parlamentinin sədri Adel bin Abdul Rahman Əl-Asumi Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) sədri Teodoros Rusopulosa qurumun Azərbaycan nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin ratifikasiya olunmamasına dair qəbul etdiyi qətnamə ilə əlaqədar məktub ünvanlayıb.
Məktubda deyilir: “Ərəb Parlamenti AŞPA-nın Azərbaycan nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin təsdiq olunmamasına dair qəbul etdiyi qətnamə ilə tanış olub. Ərəb Parlamenti bu qətnamənin qəbul olunması ilə bağlı dərin təəssüfünü bildirir. Azərbaycan Respublikası ərəb dövlətlərinin yaxın dostu və strateji tərəfdaşı olmaqla yanaşı, həm Avropa, həm də dünya miqyasında mədəni müxtəlifliyin qorunmasında, həmçinin sivilizasiyalararası dialoqun təşviq olunmasında əhəmiyyətli rol oynayır.”
Qeyd olunur ki, Azərbaycan Respublikası 2001-ci ildən Avropa Şurasının tamhüquqlu üzvüdür və qurumun fəaliyyətlərinin təşviqində, habelə təşkilatın məqsəd və prinsiplərinə nail olunmasında mühüm yer almaqdadır.
Azərbaycan qlobal səviyyədə gərginliyin azaldılması, münaqişələrin qarşısının alınması istiqamətində səylərini əsirgəməməkdədir. Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrlik etdiyi dövrdə bu istiqamətdə əldə olunmuş uğurlar bunun əyani sübutudur.
Məktubda deyilir ki, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi fəaliyyət göstərdiyi qısa müddət ərzində dialoq və əməkdaşlıq dəyərlərinin və prinsiplərinin təşviq olunmasında, həmçinin sülhün və tolerantlıq mədəniyyətinin yayılmasında qlobal rol oynamağa başlayıb.
Qeyd olunur ki, Avropa Şurası Parlament Assambleyası kimi beynəlxalq çoxtərəfli təşkilatlar öz fəaliyyətlərində dialoqun və qarşılıqlı anlaşmanın təşviqinə əsaslanırlar. Belə təşkilatlar əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün platforma rolunu oynamaqla yanaşı, dünyada artan münaqişələr və fikir ayrılıqları zamanı güclərini və birliklərini itirməməlidirlər. Bundan əlavə, çoxtərəfli parlament diplomatiyası baxış nöqtələrini uzlaşdırmaq üçün bir vasitə olaraq qalmalı, hər hansı fikir ayrılığı qarşısında müqavimət divarı kimi çıxış etməli, sülh və tolerantlıq prinsiplərinin yayılması üçün əlavə dəyər olmalıdır.
Məktubun sonunda deyilir ki, Ərəb Parlamenti bir daha Azərbaycan parlament nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin təsdiq olunmaması ilə bağlı təəssüfünü bildirir, AŞPA-nın əsasını təşkil edən dialoqa və əməkdaşlıq prinsiplərinə zidd olan bu qətnaməyə yenidən baxılmasında AŞPA sədrinin şəxsi və peşəkar dəstəyinə ümid edir, AŞPA ilə Azərbaycan Milli Məclisini tez bir zamanda birbaşa dialoqa səsləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_80e60ab03fe036ba6b1af572c_o.jpg
13-го февраля председатель Арабского Парламента Адель бин Абдул Рахман Аль-Асуми направил председателю Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Теодоросу Русопулосу письмо в связи с принятой резолюцией с отказом в ратификации полномочий делегации Азербайджана при ПАСЕ.
В письме говорится: «Арабский Парламент ознакомился с принятой ПАСЕ резолюцией против ратификации полномочий делегации Азербайджана. Арабский Парламент выражает глубокое сожаление по поводу принятия этой резолюции. Азербайджанская Республика не только является близким другом и стратегическим партнером арабских государств, но и играет важную роль в сохранении культурного разнообразия, как в европейском, так и в мировом масштабе, а также в содействии диалогу между цивилизациями».
В письме отмечено и то, что Азербайджанская Республика с 2001-го года является полноправным членом Совета Европы и занимает важное место в продвижении деятельности СЕ, в достижении целей и принципов этой Организации.
Азербайджан не жалеет усилий на глобальном уровне с целью снижению напряженности и предотвращению конфликтов. Наглядным тому доказательством являются успехи, достигнутые в этом направлении в период председательства Азербайджана в Движении Неприсоединения.
В письме далее указывается, что учреждённая по инициативе Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Парламентская сеть Движения Неприсоединения в короткий период своего существования стала играть глобальную роль в продвижении ценностей и принципов диалога и сотрудничества, а также в распространении культуры мира и толерантности.
Международные многосторонние организации, такие как Парламентская ассамблея Совета Европы, в своей деятельности опираются на содействие диалогу и взаимопониманию. Такие организации не только служат платформой для расширения сотрудничества, но и не должны терять свои мощь и единство в пору нарастающих по всему миру конфликтов и разногласий. Кроме того, многосторонняя парламентская дипломатия должна оставаться средством примирения точек зрения, действовать как защитная стена против любых разногласий, и давать дополнительный импульс распространению принципов мира и терпимости.
В окончании письма вновь выражается сожаление Арабского Парламента по поводу отказа в ратификации полномочий азербайджанской парламентской делегации. Сказано, что Арабский Парламент надеется на личную и профессиональную поддержку председателя ПАСЕ в деле пересмотра этой резолюции, противоречащей основополагающим принципам диалога и сотрудничества ПАСЕ, и призывает ПАСЕ и Милли Меджлис Азербайджана в скором времени начать прямой диалог.