https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_0547b5bdbf1ffc2c157f1cb85_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyi, bu qurumun nəzdindəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Daşkənd şəhərindəki tarixi “Turan” Kitabxanasında Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsinə həsr olunan anım tədbiri və azərbaycanlı mərhum şair Oqtay İsmayıllının «Mələklərin soyqırımı» poemasının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev, ölkəmizin və Türkiyənin bu ölkədəki səfirliklərinin diplomatları, Özbəkistanın elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, alimlər, universitetlərin professor-müəllim heyəti, tələbələr və jurnalistlər iştirak ediblər.
İştirakçılar əvvəlcə Xocalı faciəsi, Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı kitab və fotoşəkillərdən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Alim və tərcüməçi Babaxan Şərif Xocalı faciəsi haqqında məlumat verib, soyqırımı son onilliklərdə Türk dünyasının ən böyük faciəsi kimi dəyərləndirib.
Səfir Hüseyn Quliyev çıxışında 32 il əvvəl - fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən həyata keçirilmiş soyqırım haqqında danışaraq, Xocalı şəhərini mühasirəyə alan erməni işğalçıları şəhər əhalisini, qocalar, qadınlar, uşaqları xüsusi amansızlıqla qətlə yetirdiyini söyləyib. Səfir, o zaman Qırmızı Xaç Komitəsi və başqa beynəlxalq təşkilatlar vasitəsilə razılıq əldə edildiyini və dinc əhalinin çıxarılması üçün xüsusi dəhlizin yaradılması barədə razılığın olmasına baxmayaraq, ermənilərin bu dəhlizdən istifadəyə imkan vermədiyini və onların qocaları, qadınları, uşaqları atəşə tutduğunu söyləyib.
Hüseyn Quliyev deyib ki, britaniyalı jurnalist Tomas de Vaalın “Xocalıda nə baş verib” sualına Ermənistanın sabiq prezidenti, Xocalı canilərindən biri Serj Sarkisyan lovğalıqla belə cavab verib: “Xocalıya qədər azərbaycanlılar elə bilirdilər ki, bizimlə zarafat etmək olar, arxayın idilər ki, ermənilər dinc əhaliyə əl qaldırmazlar. Lakin biz bu stereotipi sındırmağı bacardıq. Bax, orada bu baş verib”.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov insanlığa qara ləkə olan XX əsrin dəhşətli soyqırımı Xocalı faciəsi haqqında danışaraq onu Xatın, Xolokost, Ruanda, Srebrenitsa kimi soyqırımlardan fərqlənmədiyini bildirib. O, bu dəhşətli insanlıq dramına dünya dövlətlərinin hüquqi qiymət verməsinin vacib olduğunu və bir sıra dövlətlərin parlamentlərinin Xocalı soyqırımını tanıması ədalətin bərqərar olmasına xidmət etdiyini söyləyib. Samir Abbasov 2002-ci il Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin Xocalı soyqırımının 10-cu ildönümü münasibətilə Azərbaycan xalqına müraciətini qeyd edərək deyib: “Xocalı faciəsi 200 ilə yaxın erməni şovinist-millətçiləri tərəfindən azərbaycanlılara qarşı sistemli şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin davamıdır. O, Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə çap olunmuş və soyqırıma həsr olunmuş mərhum Azərbaycanlı şair Oqtay İsmayıllının «Mələklərin soyqırımı» adlı poeması haqqında fikirlərini bölüşüb.
Özbək alim-dosent Adxambek Alimbekov, “Kitab dünyası” qəzetinin baş redaktoru, şairə Xasiyyət Rüstəm, tarixçi alim Şuxrat Barlas, politologiya üzrə doktor Maxmud Yuldaşev və başqaları Xocalı soyqırımı və erməni təcavüzü barədə düşüncələrini bölüşüblər.
Çıxışçılar Ermənistanın işğalçılıq siyasətindən söhbət açaraq, şair Oqtay İsmayıllının «Mələklərin soyqırımı» adlı poemasının Azərbaycan xalqının başına gətirilən müsibətlər, Ermənistanın işğal və soyqırım siyasətinə ədəbiyyatın, poeziyanın dili ilə dünyaya çatdırılmasında mühüm əsər olduğunu vurğulayıblar.
Qeyd edək ki, poemada «Ulu mədəniyyət beşiyi̇ - Azərbaycan», «Xocalıya aparan yol», «Azərbaycanlı ananın tərbiyəsi̇», «Erməni̇ ananın tərbiyəsi̇», «Qiyamətin başlanğıcı», «Quzğun yığnağı», «Cənnətdə görüşəri̇k», «Məhşər», «Xocalı alov i̇çi̇ndə», «Babəki̇n ikinci̇ edami», «Zənci̇rlənmi̇ş uşaq», «Xocalı səmasinda ruhlarin söhbəti̇» və s. bölmələrdə soyqırımın dəhşətli səhnələri canlandırılmışdır.
Şair Oqtay İsmayıllının «Mələklərin soyqırımı» və Özbəkistanın tanınmış şairəsi Xasiyyət Rüstəmin “Adı Lalə idi o qızın” poemaları Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin “Qarabağ̆ Azərbaycan mədəniyyətinin beşiyidir” adlı layihəsi əsasında elan edilmiş̧ şeir müsabiqəsinin qalibi olmuşlar.
Tədbirdə Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin tələbələri, habelə Bakı Slavyan Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetində təcrübə keçən tələbələrinin ifasında Xocalı faciəsi ilə bağlı bədii kompozisiyalar təqdim edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_0547b5bdbf1ffc2c157f1cb85_o.jpg
По инициативе Посольства Азербайджана в Узбекистане и Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева при Посольстве состоялось мероприятие, посвященное памяти жертв Ходжалинского геноцида, и презентация поэмы покойного азербайджанского поэта Огтая Исмаиллы «Мелеклерин сойгырымы» (Геноцид ангелов). Мероприятие прошло в исторической библиотеке «Турон» города Ташкента.
На мероприятии приняли участие посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев, дипломаты нашей страны и посольства Турции в этой стране, представители науки, культуры и искусства Узбекистана, ученые, профессора и преподаватели вузов, студенты и журналисты.
Участники мероприятия вначале ознакомились с выставкой книг и фотографий, связанных с Ходжалинской трагедией и Карабахским конфликтом.
Ученый и переводчик Бабахан Шариф предоставил информацию о трагедии Ходжалы и оценил геноцид как крупнейшую трагедию тюркского мира за последние десятилетия.
В своем выступлении посол Гусейн Гулиев рассказал о геноциде, осуществленном вооруженными силами Армении 32 года назад - в ночь с 25 на 26 февраля, и сообщил, что армянские оккупанты, осаждавшие город Ходжалы, с особой жестокостью уничтожили население города, стариков, женщин и детей.
Посол сообщил, что была достигнута договоренность посредством Комитета Красного Креста и других международных организаций, но несмотря на договоренность о создании специального коридора для эвакуации мирного населения, армяне не разрешили им использовать этот коридор и обстреляли пожилых людей, женщин и детей.
Гусейн Гулиев сообщил, что на вопрос британского журналиста Томаса де Ваала «Что произошло в Ходжалы», бывший президент Армении, один из ходжалинских преступников Серж Саргсян высокомерно ответил: «До Ходжалы азербайджанцы думали, что с нами можно шутки шутить. Они думали, что армяне не смогут поднять руку на мирное население. Нам нужно было сломать этот стереотип. Так и получилось. Видите, что произошло там».
Директор Азербайджанского Культурного Центра Самир Аббасов, рассказал о Ходжалинской трагедии, страшном геноциде ХХ века, ставшем черной меткой для человечества, и заявил, что она ничем не отличается от таких геноцидов, как Хатынь, Холокост, Руанда и Сребреница.
Он заявил, что странам мира важно дать правовую оценку этой страшной человеческой драме, а признание Ходжалинского геноцида парламентами ряда стран служит установлению справедливости. Самир Аббасов отметил обращение общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева к азербайджанскому народу по случаю 10-летия Ходжалинского геноцида и сказал: «Ходжалинская трагедия является продолжением политики этнической чистки и геноцида, систематически осуществляемый против азербайджанцев армянскими шовинистами-националистами на протяжении почти 200 лет».
Он поделился своим мнением о поэме покойного азербайджанского поэта Октая Исмаиллы «Мелеклерин сойгырымы», изданном в рамках проекта Азербайджанского Культурного Центра и посвященном геноциду.
Своими мыслями о Ходжалинском геноциде и армянской агрессии поделились узбекский ученый-доцент Адхамбек Алимбеков, главный редактор газеты «Китаб дунясы», поэт Хосият Рустам, учёный историк Шухрат Барлас, доктор по политологии Махмуд Юлдашев и другие.
Говоря об оккупационной политике Армении, выступавшие подчеркнули, что поэма поэта Октая Исмаиллы «Мелеклерин сойгырымы» является важным произведением в донесении посредством языка литературы и поэзии до мира бед азербайджанского народа, оккупационной и геноцидной политики Армении.
Следует отметить, что в поэме в разделах «Азербайджан -великая колыбель культуры», «Дорога в Ходжалы», «Воспитание азербайджанской матери», «Воспитание армянской матери», «Начало Судного дня», «Сборище ястребов», «Встретимся в раю», «Апокалипсис», «Ходжалы в огне», «Вторая казнь Бабека», «Прикованный ребенок», «Разговор духов в небе Ходжалы» и др. воссозданы жуткие сцены геноцида.
Поэма Огтая Исмаиллы «Мелеклерин сойгырымы» и стихи известной поэтессы Узбекистана Хосият Рустам «Эту девушку звали Лала» стали победителями поэтического конкурса, объявленного на основе проекта Азербайджанского Культурного Центра «Карабах – колыбель азербайджанской культуры.
На мероприятии были представлены художественные композиции, связанные с Ходжалинской трагедией, в исполнении студентов Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, а также студентов Бакинского славянского университета, проходящие стажировку в Ташкентском государственном педагогическом университете имени Низами Гянджеви.