https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_9c2f8208aa4977c46d3098222_o.jpg
2024-cü ilin fəaliyyət planına həsr olunan geniştərkibli kollegiya iclası Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Ardınca Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Kollegiya iclasını açıq elan edən sədr Fuad Muradov komitənin və Azərbaycan diasporunun 2023-cü il – “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində xaricdəki Azərbaycan icmalarının fəaliyyəti barədə danışıb. Bildirilib ki, ötən il 69 ölkədə 200-dən çox müxtəlif xarakterli tədbir həyata keçirilib, Azərbaycan Evlərinin sayı 28-ə çatıb, diasporun koordinasiyalı fəaliyyəti, təşkilatlanması, ana vətənlə əlaqələrinin möhkəmlənməsi sahəsində mühüm addımlar atılıb.
Prezident İlham Əliyevin və birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın diasporun fəaliyyətinə göstərdikləri diqqət və qayğının, eləcə də Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunmasının soydaşlarımız arasında böyük ruh yüksəkliyi yaratdığı, Azərbaycan Prezidentinin tapşırıq və tövsiyələrinin diaspor fəaliyyətinin təməl prinsiplərini təşkil etdiyi bir daha nəzərə çatdırılıb.
2024-cü ildə Azərbaycan Evlərinin, həftəsonu məktəblərinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsinin, ölkəmizdə və xaricdə beynəlxalq miqyaslı tədbirlərin təşkilinin diqqət mərkəzində saxlanılmasının vacibliyi bildirilib.
Lobbiçilik fəaliyyətinin, beynəlxalq mediaya çıxış imkanlarının daha da gücləndirilməsi, diaspor üzvlərinin, xarici jurnalistlərin, tarixçilərin Qarabağa səfərlərinin davam etdirilməsi qeyd olunub, 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşı dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi və COP29 kimi mötəbər tədbirlərin diaspor arasında da təbliğ olunması xüsusi vurğulanıb.
İclasda Şuşanın 2024-cü il üçün İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı seçilməsi, Məmməd Əmin Rəsulzadənin 140 və Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illiyi münasibətilə həyata keçiriləcək tədbirlərdən də bəhs olunub.
Daha sonra Komitə Aparatının müvafiq şöbələrinin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun hesabatları dinlənilib. Qeyd olunub ki, ötən il komitənin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi və təşkilatçılığı ilə həm ölkə daxilində, həm də xaricdə irimiqyaslı layihələr, konfranslar, forumlar keçirilib, onlarla kitab və jurnal nəşr olunub, sənədli filmlər hazırlanıb, disklər buraxılıb.
Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq hüquq müstəvisinə çıxarılması, dezinformasiyaların qarşısının alınması məqsədilə diaspor təşkilatlarının dünya ictimaiyyətinə yüzlərlə müraciət və bəyanat ünvanladığı bildirilib.
Kollegiya iclası 2024-cü ilin fəaliyyət planının müzakirəsi və ötən il dövlət başçısının sərəncamı ilə təltif olunan komitə əməkdaşlarına medalların təqdim olunması ilə yekunlaşıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_9c2f8208aa4977c46d3098222_o.jpg
Расширенное заседание коллегии, посвященное плану действий на 2024 год, началось с исполнения государственного гимна. Затем минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность Азербайджана.
Открывая заседание коллегии, председатель Фуад Мурадов говорил о деятельности комитета и общин азербайджанской диаспоры за рубежом в рамках 2023 года - “Года Гейдара Алиева”. Было отмечено, что в минувшем году в 69 странах было проведено более 200 мероприятий различного характера, количество домов Азербайджана доведено до 28, предприняты важные шаги в области координированной деятельности, организационного становления диаспоры, укрепления ее связей с родиной.
Подчеркнуто, что внимание и забота Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой о работе диаспоры, а также обеспечение территориальной целостности Азербайджана вызвали большое воодушевление среди наших соотечественников, еще раз отмечено, что поручения и рекомендации Президента Азербайджана являются основополагающими принципами диаспорской деятельности.
Была подчеркнута важность расширения в 2024 году сферы охвата домов Азербайджана, сохранения в центре внимания организации в нашей стране и за рубежом мероприятий международного масштаба.
Отмечено продолжение лоббистской деятельности, дальнейшего расширения выхода на международные медиа, поездок членов диаспоры, зарубежных журналистов, историков в Карабах, особо подчеркнуто, что 2024 год объявлен в нашей стране “Годом солидарности во имя зеленого мира”, что такие престижные мероприятия, как COP29, пропагандируются и среди диаспоры.
На заседании говорилось также о мероприятиях, которые планируется провести в связи с избранием города Шуша культурной столицей исламского мира на 2024 год, 140-летием Мамеда Эмина Расулзаде и 100-летием Нахчыванской Автономной Республики.
Затем были заслушаны отчеты соответствующих отделов Аппарата комитета и Фонда поддержки азербайджанской диаспоры. Подчеркнуто, что в минувшем году при поддержке, в том числе организационной поддержке, комитета и Фонда поддержки азербайджанской диаспоры как в стране, так и за ее пределами были реализованы широкомасштабные проекты, проведены конференции, форумы, изданы десятки книг и журналов, подготовлены документальные фильмы, выпущены диски.
Отмечено, что в целях вынесения азербайджанских реалий на международную правовую плоскость, пресечения дезинформации диаспоральные организации направили мировой общественности сотни обращений и заявлений.
Заседание коллегии завершилось обсуждением плана действий на 2024 год и вручением медалей сотрудникам комитета, награжденных в минувшем году распоряжением главы государства.