https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_d164dc4ae18fb39d90ea0ae27_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən “Çovdar” qızıl yatağının yaxınlığında növbəti ağacəkmə aksiyası keçirilib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində bölgənin yaşıllıq sahələrinin artırılması, ekoloji tarazlığın təmin edilməsinə töhfə verilməsi məqsədilə təşkil edilən aksiyada Səhmdar Cəmiyyətin 50 nəfər əməkdaşı iştirak edib. 1 hektar ərazidə yerli şəraitə uyğun 1000 ədəd cökə ağacı əkilərək, aqrotexniki qaydada qulluq göstərilib. Həmçinin tədbir çərçivəsində ərazidə müvafiq abadlıq işləri aparılıb.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC fəaliyyətinin təmin edilməsində prioritet sahələrdən biri elan etdiyi ətraf mühitin mühafizəsinə ardıcıl və sistemli dəstək göstərir. Bugünədək QSC tərəfindən “Çovdar” yatağı və cinahlarda yerləşən qızıl mədənlərinin yaxınlığında yerli şəraitə uyğun 15 mindən artıq ağac və kol bitkisi əkilib, yaşıllıqlar salınıb. Həmçinin Daşkəsən rayonunda nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növlərinin, eyni zamanda biomüxtəlifiyin qorunması məqsədilə çoxsaylı təşəbbüslər həyata keçirilib. Ötən il QSC Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən “Korporativ sosial məsuliyyət çərçivəsində ətraf mühit layihələrinə dəstək olan ən yaxşı tərəfdaş” nominasiyası üzrə təltif edilib.
Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən cari il də bu istiqamətdə tədbirlərin davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_d164dc4ae18fb39d90ea0ae27_o.jpg
Закрытое Акционерное Общество (ЗАО) «AzerGold» провело очередную акцию по посадке деревьев возле месторождения золота «Човдар».
В акции, организованной в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» с целью увеличения зеленых насаждений в регионе и внесения вклада в обеспечение экологического баланса, приняли участие 50 сотрудников Акционерного Общества. На участке площадью 1 га было посажено 1 000 саженцев липы, соответствующей местным условиям, проведен агротехнический уход. Также в рамках мероприятия были осуществлены соответствующие работы по благоустройству территории.
Напомним, что ЗАО «AzerGold» оказывает последовательную и системную поддержку охране окружающей среды, объявив ее одним из приоритетных направлений в своей деятельности. На сегодняшний день в районе месторождения «Човдар» и золотых рудников, расположенных на флангах, сотрудники Акционерного Общества посадили более 15 тысяч соответствующих местным условиям деревьев и кустарников, зеленых насаждений. В Дашкесанском районе также были реализованы многочисленные инициативы по сохранению редких и исчезающих видов растений, а также биоразнообразия. В прошлом году ЗАО было награждено Министерством экологии и природных ресурсов в номинации «Лучший партнер по поддержке экологических проектов в рамках корпоративной социальной ответственности».
Отметим, что Акционерное Общество планирует продолжить проведение мероприятий в этом направлении и в текущем году.