Səhiyyə Nazirliyində ÜST-nin məsul şəxsləri ilə görüş olub
Səhiyyə Nazirliyində ÜST-nin məsul şəxsləri ilə görüş olub Səhiyyə Nazirliyində ÜST-nin məsul şəxsləri ilə görüş olub
Səhiyyə Nazirliyində COP-29-da səhiyyə mövzusuna dair Azərbaycanın bir neçə dövlət qurumu ilə ÜST-nin səhiyyə və iqlim məsələləri üzrə məsul şəxslər və ekspertləri ilə görüş keçirilib
Azərbaycanda bu ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) keçiriləcək.
Bununla əlaqədar respublikanın aidiyyatı qurumları tərəfindən müvafiq tədbirlər təşkil olunur. Belə ki, martın 14-də Səhiyyə Nazirliyində COP-29-da səhiyyə mövzusuna dair Azərbaycanın bir neçə dövlət qurumu ilə ÜST-nin səhiyyə və iqlim məsələləri üzrə məsul şəxslər və ekspertləri ilə görüş keçirilib.
Görüşdə COP-29 danışıqlar qrupunun üzvləri olan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) məsul şəxsləri - İctimai Səhiyyə, Ətraf Mühit və Sosial Müəyyənedicilər Departamentinin direktoru Mariya Neyra, Avropa üzrə Regional Ofisinin Yoluxucu Xəstəliklər, Ətraf Mühit və Sağlamlıq Departamentinin direktoru Robb Batlerin və ÜST-nin digər əməkdaşları, həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyası, Səhiyyə, Xarici İşlər, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirliklərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Toplantıda çıxış edən səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov qlobal səhiyyənin COP çərçivəsində prioritet olmasını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, qlobal səhiyyə ictimaiyyəti iqlim dəyişikliyinin təsirlərinə, eyni zamanda qlobal sağlamlıq təhlükəsizliyinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verməsində mühüm rola malikdir.
COP-29 danışıqlar qrupunun üzvləri noyabrda Azərbaycanda təşkil olunacaq tədbirin ölkəmiz və region üçün mahiyyətini və vacibliyini qeyd ediblər. Onların sözlərinə görə, COP29-un bütün ölkələrin yekdil qərarı ilə 2024-cü ildə məhz Azərbaycanda keçirilməsi respublikamıza olan beynəlxalq etimadın daha bir göstəricisidir.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_bf26483dc1260ff7aa0f290c4_o.jpg
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с представителями ряда госструктур Азербайджана и экспертами по вопросам здравоохранения и климата ВОЗ на тему здравоохранения на COP-29
В ноябре текущего года в Азербайджане пройдет 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
В связи с этим соответствующими структурами республики организуются мероприятия. Так, 14 марта в Министерстве здравоохранения состоялась встреча с представителями ряда госструктур Азербайджана и экспертами по вопросам здравоохранения и климата ВОЗ на тему здравоохранения на COP-29.
На встрече приняли участие должностные лица Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), входящие в переговорную группу COP-29 - директор Департамента общественного здравоохранения, окружающей среды и социальных детерминантов здоровья Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Мария Нейра, директор Департамента инфекционных болезней, окружающей среды и здоровья Европейского регионального бюро ВОЗ Робб Батлер и другие эксперты ВОЗ, а также представители Администрации Президента Азербайджанской Республики, министерств здравоохранения, иностранных дел, экологии и природных ресурсов.
Выступивший на встрече заместитель министра здравоохранения Надир Зейналов подчеркнул, что в рамках COP глобальное здравоохранение должно стать одним из приоритетов. По его словам, здравоохранение сыграет важную роль в преодолении последствий изменения климата, а также внесет свой вклад в улучшение глобальной безопасности в области здравоохранения.
В своих выступлениях представители переговорной группы COP-29 отметили важность мероприятия, которое будет организовано в ноябре в Азербайджане для нашей страны и региона. По их словам, принятое при единогласной поддержке международного сообщества решение о проведении в нашей стране СОР-29 является еще одним показателем международного доверия к нашей республике.