https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_3635edb22ffa881b792348d79_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrənin Cenevrə şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 148-ci Assambleyası çərçivəsində İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik ilə görüşüb.
Görüşdə təşkilatla Azərbaycan arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə inkişaf etdiyi və tərəflər arasında davamlı dialoqun mövcudluğu məmnunluqla qeyd edilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ötən ilin dekabr ayında Mərakeşə rəsmi səfəri çərçivəsində ICESCO rəhbəri ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayaraq, ölkəmizin bu təşkilata və İslam ölkələri ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, Azərbaycan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) ailəsinin fəal üzvüdür. Ölkəmiz üzv dövlətlərlə həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq edir, hər zaman ölkələrimiz arasında həmrəyliyin möhkəmlənməsinə səy göstərir.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan ICESCO ilə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirir və bu əməkdaşlığa xüsusi önəm verir.
Görüşdə Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin konfransının əhəmiyyəti və aparılan müzakirələrin aktuallığı vurğulanıb. QHPŞ-də İCESCO-ya müşahidəçi statusunun verilməsinin tərəflər arasında əməkdaşlığa töhfə verəcəyi bildirilib.
Söhbət zamanı Salim bin Məhəmməd əl-Malik ICESCO-nun Azərbaycanla əməkdaşlığın daha da inkişafında maraqlı olduğunu bildirib. O, ötən illərdə ölkəmizə səfərləri çərçivəsində ölkə rəhbərliyi ilə keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayıb, imzalanmış Fəaliyyət Planının ICESCO ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə töhfə verəcəyini bildirib.
Baş direktor Heydər Əliyev Fondunun İslam dünyasında təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində gördüyü işləri yüksək qiymətləndirib.
O, həmçinin Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi etmək hüququ qazanmasına, həmçinin Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan olunmasına görə təbriklərini çatdırıb.
Görüşdə Azərbaycanla bu beynəlxalq təşkilat arasında qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da müzakirələr aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_3635edb22ffa881b792348d79_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с генеральным директором Организации исламского мира по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO) Салимом бин Мухаммадом аль-Маликом на полях прошедшей в Женеве в Швейцарской Конфедерации 148-й Ассамблеи Межпарламентского Союза.
На встрече с удовлетворением отмечались интенсивное развитие сотрудничество между Азербайджаном и организацией, а также наличие постоянного диалога между ними.
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова была рада вспомнить о своей встрече с руководителем ICESCO во время своего официального визита в Марокко в декабре прошлого года, сказав, что наша страна придаёт большое значение сотрудничеству с этой организацией и с исламскими странами. Азербайджан – активный член семьи Организации Исламского Сотрудничества (ОИС). Наша страна сотрудничает с государствами-членами ОИС, как на двусторонней основе, так и в рамках международных организаций, и всегда прилагает усилия для укрепления солидарности наших стран.
Спикер отметила и то, что Азербайджан высоко ценит сотрудничество с ICESCO и придаёт ему особенное значение.
Далее было подчёркнуто значение конференции Парламентской сети Движения Неприсоединения и ведущихся дискуссий. Отмечалось, что предоставление ICESCO статуса наблюдателя в ПСДН внесёт свой вклад в прогресс сотрудничества между двумя сторонами.
Салим бин Мухаммед аль-Малик заявил о заинтересованности ICESCO в дальнейшем расширении сотрудничества с Азербайджаном. Он с удовлетворением припомнил свои беседы с руководством нашей страны во время визитов в Азербайджан в прошлые годы, добавив, что подписанный План деятельности ещё более углубит сотрудничество между ICESCO и Азербайджаном.
Генеральный директор высоко оценил деятельность Фонда Гейдара Алиева в образовании, науках и культурной сфере Исламского мира.
Г-н аль-Малик также поздравил Азербайджан с получением права на проведение у себя 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP-29) и с объявлением Шуши «Культурной столицей Исламского мира» на 2024-й год.
На встрече состоялся обмен мнениями о прочих предметах, представляющих интерес и для Азербайджана, и для международной организации.