https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_3635edb22ffa881b792348d79_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrənin Cenevrə şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 148-ci Assambleyası çərçivəsində İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik ilə görüşüb.
Görüşdə təşkilatla Azərbaycan arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə inkişaf etdiyi və tərəflər arasında davamlı dialoqun mövcudluğu məmnunluqla qeyd edilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ötən ilin dekabr ayında Mərakeşə rəsmi səfəri çərçivəsində ICESCO rəhbəri ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayaraq, ölkəmizin bu təşkilata və İslam ölkələri ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, Azərbaycan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) ailəsinin fəal üzvüdür. Ölkəmiz üzv dövlətlərlə həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq edir, hər zaman ölkələrimiz arasında həmrəyliyin möhkəmlənməsinə səy göstərir.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan ICESCO ilə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirir və bu əməkdaşlığa xüsusi önəm verir.
Görüşdə Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin konfransının əhəmiyyəti və aparılan müzakirələrin aktuallığı vurğulanıb. QHPŞ-də İCESCO-ya müşahidəçi statusunun verilməsinin tərəflər arasında əməkdaşlığa töhfə verəcəyi bildirilib.
Söhbət zamanı Salim bin Məhəmməd əl-Malik ICESCO-nun Azərbaycanla əməkdaşlığın daha da inkişafında maraqlı olduğunu bildirib. O, ötən illərdə ölkəmizə səfərləri çərçivəsində ölkə rəhbərliyi ilə keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayıb, imzalanmış Fəaliyyət Planının ICESCO ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə töhfə verəcəyini bildirib.
Baş direktor Heydər Əliyev Fondunun İslam dünyasında təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində gördüyü işləri yüksək qiymətləndirib.
O, həmçinin Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi etmək hüququ qazanmasına, həmçinin Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan olunmasına görə təbriklərini çatdırıb.
Görüşdə Azərbaycanla bu beynəlxalq təşkilat arasında qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da müzakirələr aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_3635edb22ffa881b792348d79_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with Director General of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organisation (ICESCO) Salim bin Muhammad al-Malik on the margins of the 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union in Geneva in the Swiss Confederation.
The intensive advancement of the co-operation between Azerbaijan and the Organisation, and the existence of a constant dialogue between them were mentioned with satisfaction during the meeting.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova recalled with pleasure her meeting with the ICESCO Secretary General in the course of her official visit to Morocco in December last year. She said that our country attaches a great importance to co-operating with the Organisation as well as with the Islamic countries. Azerbaijan is an active member of the Organisation of Islamic Co-operation (OIC) family. Our country collaborates with the OIC Member States, bilaterally as well as in international organisations, and always endeavours to solidify the solidarity of our countries.
The Speaker said also that Azerbaijan highly appreciates the co-operation with ICESCO and attached a special significance to it.
Further, the importance of the conference of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network and of the discussions held was underscored. It was said that the NAMPN observer status afforded to ICESCO was bound to contribute to the progress of the two parties’ co-operation.
Salim bin Muhammad al-Malik voiced the interest of ICESCO in expanding the collaboration with Azerbaijan further. He fondly remembered the conversations he had had with the leadership of our country during his visits to Azerbaijan in the past years, adding that the already-signed Plan of Activities was going to deepen the co-operation between ICESCO and Azerbaijan more.
The Director General lauded the endeavours of the Heydar Aliyev Foundation in the Islamic World’s educational, academic and cultural facets.
Also, Mr al-Malik congratulated Azerbaijan on having won the right to host the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP-29) and on Shusha’s declaration the Cultural Capital of the Islamic World in 2024.
The meeting also saw an exchange of opinions about other matters of interest to Azerbaijan and this international organisation alike.